• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
rossenboy - специалист
Здравейте колеги поправачи :-D
Мъчи ме една машина за захарен памук (то машината не ме мъчи много, мъчи ме ползвателката на продукцията, че само пита кога ще има захарен памук). Т. нар. машина е с кварцов нагревател (2 бр по около 10 см., 450 W) и моторче, което върти съдчет за захарта и прави памука. Нагревателя след няколко ползвания, разбира се, изгоря. Смених реотанчето само, че стъклените тръбички са залепени за основата- оригинално беше с две нагревателчета, свръзани с мост от едната страна, а от другата със захранването. За смяната намерих по-дълъг нагревател и го пуснах цял, като го поразтегнах между двете тръбички и започнаха проблемите: когато не е сложено нещото за захарта на оста на електромотора (като паничка), всичко си работи нормално, мотора си се върти, но не се усеща. Като сглобя всички части, нещото в което се слага захарта и се върти от мотора не е много добре балансирано и явно от вибрациите реотаните работят минута, две и изгарят (и така няколко пъти).
Аз ли бъркам нещо при ремонта, реотана ли не е подходящ и дали ще мога да я излекувам машинката (или пък да сменя загряването с нещо по-човешко)?
brick - специалист
Дългия нагревател е по-уязвим за вибрации, аз бих пробвал да го разделя на два къси, по средата свързани с клеми и удължаващ проводник, като краищата на нагревателите са фиксирани в тръбичките, примерно с керамични мъниста или асбестов шнур... По възможност и балансиране на паничката, разбира се.

А като си задоволи мерака ползвателката, тактично й отклонете вниманието от машината! Учуден съм че има още родители да позволяват дете да се тъпче с подобна гадост... Или те родителите са далече? :mrgreen:
rossenboy - специалист
Фабрично така беще машината - два къси реотана, свързани с мост. Но като се опитам да срежа и вържа по-дълъг реотан с мост и точно там гори и се къса!?

В какво се изразява ,,гадостта" на захарния памук (,,домашно' приготвен, само от рафинирана захар, без ,,гадни" оцветители?
krasi92 - майстор
Търси оригинални нагреватели.Как разбра че са по 450 вата
rossenboy - специалист
На кашона пише: мощност 450 W, предполагам не е на моторчето.
Толкова къси нагреватели не намирам.
krasi92 - майстор
Това е общата мощност и на мотора и на нагревателите. Нагревателите може да са и на 110 волта последователно един на друг.
rossenboy - специалист
Някаква идея къде мога да намеря подобни нагреватели/реотани с дължина 8-10-12 см за София?
lyubohar - майстор
На ул.Симеон до Мария Луиза навремето имаше работилница за реотани.Може и да не съществува вече.Със старите отивах и навиваха.
Борислав Бачовски - напреднал
вт юли 27, 2021 10:07 amrossenboy написа:
Някаква идея къде мога да намеря подобни нагреватели/реотани с дължина 8-10-12 см за София?
Нагревателните елементи /реотаните/, не се измерват в сантиметри, а в ом, килоом и т.н. Съпротивителният проводник, се измерва в Ом на линеен метър, като от значение е и неговото сечение /дебелина/.
stefanjor - специалист
вт юли 27, 2021 11:21 amlyubohar написа:
На ул.Симеон до Мария Луиза навремето имаше работилница за реотани.Може и да не съществува вече.Със старите отивах и навиваха.
София, ул. цар Симеон 86

Прикачен файл

reotan.jpg
reotan.jpg (89.38 KиБ) Видяна 1139 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Поправка на машина за захарен памук :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: