Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Master_J - помощник
Здравейте!
Имам къща на два етажа с два отделни електромера. На вторият етаж направих основен ремонт и имам заземителни колове и инсталацията ми е заземена. На първият етаж не е. Басейна ми е в двора и ползвам ток от гаража ми, който е само с фаза и нула. Свързал съм помпата директно с кабел и отделно ключе за спиране и пускане. Самата помпа има кабел за заземяване, но няма къде да го свържа. Когато помпата работи никой не влиза в басейна естествено за да не стане евентуално късо съединение. Не ми се пуска 20-30 метра кабел от втория етаж до басейна и мисля други варианти. Желанието ми е да заземя директно кабела на самата помпа, която е 100 вата, с кол или 6-8 квадрата меден кабел в земята за да не се притеснявам, ако евентуално забравя да я спря. Възможно ли е това да стане и да има заземяване по този начин? Ако я зануля дали ще има ефект, в смисъл, ако стане късо и съм в басейна, ще ме хване ли ток при работеща помпа? Благодаря Ви предварително за отговорите!
brum - майстор
ДТЗ-то пази да не те удари тока. И да занулиш, и да заземиш - ако пробие и чакаш да падне предпазителят има шанс доста да почакаш. Та заземявай било то и не най-перфектното заземяване и сложи ДТЗ преди помпата.
Master_J - помощник
Добре, стана ми ясно :) Ще взема едно дтз и ще заземя директно до помпата в земята :) Благодаря ти за бързия и изчерпателен отговор!

Тема "Въпрос за заземяване на помпа за басейн" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: