• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Master_J - помощник
Здравейте!
Преди повече от две години сменях инсталацията на къща. Нови кабели, ново табло, всичко със свт кабели и стана перфектно. Всичко съм си правил сам, разделил съм всички прекъсвачи по стаи, отделно осветление, бойлер и т.н.
Преди известно време реших да сложа в спалнята лед плафон или не знам как да го нарека точно, но реално лед лента със малко захранване и отгоре ефектен капак. Всичко точно, обаче през нощта, на изключено положение ключа, го гледам свети едвам едвам, жената не го вижда даже, обаче аз го видях. Оказва се, че на изключен контакт имам фаза, раглобих ключа и всичко е наред. Нулата си е нула, фазата си е фаза, но горе на фазата фазомера свети... Предполагам нещо при свързването съм объркал, но не знам какво. Само в тази стая имам този проблем, общо имам 9 ключа за осветление, лунички, скрито осветление, ленти, димери, девиаторни, с един кабел от таблото и сега не знам какво съм объркал. Ползвам смарт лед крушка на фасунга и когато я изгася се гаси, не свети, но тези лед ленти не мога да ги изгася на 100%, примерно на 99.5 са угаснали.... Моля за помощ, защо така се е получило и има ли смисъл сега да къртя и да го поправям този проблем? Благодаря Ви предварително за отговорите :)
Andri01 - майстор
" Всичко съм си правил сам,". Ако е така,как някой може да ти помогне? Схемата е твоя,значи разбираш от това,което си правил?! Или греша? А това какво е: "Нулата си е нула, фазата си е фаза, но горе на фазата фазомера свети..." :?
krasi92 - майстор
Премери го с мултицет какво напрежение показвая. Като си го правил защо ще къртиш-нима нямаш разклонителни кутии.
kozl - майстор
Ключа за осветление в спалнята с лампа ли е или без?
Щото ако е с лампа през нея минава фаза в изключено положение.
sian - специалист
Фазата трябва да минава през ключа за осветление, провери дали е така. Ключа обикновен ли е или сериен.
Кики - специалист
Аз се питам :? , защо някой който сам си е правил нещо от което не разбира нищо, трябва да разбере неща които вие тук ще се напъвате да му обяснявате? Сигурен съм че за гипскартона, ВИК, фаянса в банята и шпакловката е извикал майстор обаче за ел. инсталацията понеже е тъпа и проста работа може и сам. И понеже такива люде по този начин оценявайки моята работа и занаят като нищожен и прост и след това търсят мнение и възможност за безплатен съвет и съдействие за решение на проблем не смятам че трябва да им се помага. Тук става въпрос и за живото-застрашаващи изпълнения ( това и много от електричарите не го оценяват за съжаление) което още повече ме кара мен лично да не помагам на такива "кръжоцници".
Многократно е писано във форума за точно този феномен "направи сам" в електротехниката, и тук изобщо няма място за сърдене и негативни коментари, а това дали търсещия съдействие/съвет разбира от материята може да го прецени всеки който е в материята.
kozl - майстор
пет юли 30, 2021 8:47 amКики написа:
Аз се питам :? , защо някой който сам си е правил нещо от което не разбира нищо, трябва да разбере неща които вие тук ще се напъвате да му обяснявате? Сигурен съм че за гипскартона, ВИК, фаянса в банята и шпакловката е извикал майстор обаче за ел. инсталацията понеже е тъпа и проста работа може и сам. И понеже такива люде по този начин оценявайки моята работа и занаят като нищожен и прост и след това търсят мнение и възможност за безплатен съвет и съдействие за решение на проблем не смятам че трябва да им се помага. Тук става въпрос и за живото-застрашаващи изпълнения ( това и много от електричарите не го оценяват за съжаление) което още повече ме кара мен лично да не помагам на такива "кръжоцници".
Многократно е писано във форума за точно този феномен "направи сам" в електротехниката, и тук изобщо няма място за сърдене и негативни коментари, а това дали търсещия съдействие/съвет разбира от материята може да го прецени всеки който е в материята.
Е как некой ще направи нещо, при тва работещо без да разбира нищо :?
Начи все нещо е разбрал.
Оно пирон да заковеш мое да е смъртоносно. Е на действителен случай:
Монтажник на дограми при доукрепване на алуминиева дограма допрел винт за бетон до фазата на некой кабел под мазилка и по дограмата фаза :shock: Е ама он не е ел.техник да открие фазата, па явно него го не лови след като е проверил отваряне затваряне и прас чистачката на пода при опит да си отвори.

И кво предлагаш :?
Да се изключи раздело от форумо или да се допускат до питание и писание само квалифицирани, сертифицирани кадри :?
Кики - специалист
Аз каквото и да предложа он българина все ще си знае "я моем всичко", за това и не предлагам. Оставям на всеки който иска да си "прави" нещо първо да пита и ако прецени че не е по неговите сили и възможности да вика специалист, а не първо да бърника и после - малеееее, кво стана? давай сега да питам, разпитвам и моля за помощ!
А на тези които искат да помогнат (предполага се разбиращите) да преценят добре дали човека който търси съдействие няма да се "повреди" или нарани някой около себе си.
Писнало ми е да оправям майсторски изпълнения на фаянсаджии, картонджии, дърводелци, мебелисти, трактористи, ВИК специалисти, кръжоцници и все други специалисти дето като ги извикаш да ти направят нещо първата им приказка е - аз ще ти направя всичко! Айде моля! всеки да си знае и прави това което наистина разбира и може да прави добре, не отричам правото и умението на всеки индивид да се усъвършенства и усвоява много неща но нека преценката за това дали е усвоил добре едно нещо не е само неговата собствена.
Докато българина не разбере че трябва да си знае мястото и да прави и говори само това което наистина може добре, няма да се оправим.
krasi92 - майстор
Мастер-а се е справил успешно на 99.99 про. и сега една лампа само го компроментира.Но човекот няма голям интерес да продължи темата.Май само хвърли стръвта и бега.Това за бояджията дето може всичко си е български патент
Master_J - помощник
Здравейте отново,
Искам само да отбележа, че не съм професионалист нито специалист. Освен тока съм си направил и абсолютно всичко останало, водопровод, замазка, шпакловка, гипсокартон, кухня, баня от нулата като разделих стара стая която се използваше за спалня и още много други неща. Единствено дограмата и вратите не съм ги поставял сам. Всичко това благодарение на много четене на форуми като този и подобни. Имам магистратура в друга свера, но имам желание да се науча. Както и да е.
Не бях забелязал проблема, защото не ми се беше наложило да го търся. Ако не бях сложил този лед плафон нямаше и да разбера никога. Прегледах абсолютно всички ключове и само в спалнята е така.
При разкачен ключ няма фаза, ако горе няма навита крушка. Без ключ, без крушка има много слаба фаза горе на лампата. Това с крушката днес го открих. Още от когато беше къщата на голи стени съм ползвал фасунга с висящ кабел от тавана за да мога да работя на лампа и не съм имал проблеми... Предполагам, че нещо не съм свързал както трябва, объркал съм нула и фаза... Относно къртенето, нямам кутия там за осветлението, с гипсокартон съм и ако искам да го оправя ще трябва да махна около 20-30см.
Изображение Изображение Изображение Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Фаза при изключен ключ за лампа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: