• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
besnia3 - помощник
Здравейте, казвам се Николай и през годините винаги съм намирал решения на проблемите си благодарение на този форум (и Вас).
И ето днес намерих проблем който никога не е дискутиран и няма информация която да ми помогне.
Става въпрос за стар 30+ годишен таванен вентилатор (от тежките), та въпросното чудо спря от веднъж. Свалих го, разглобих го, и не виждам проблеми по намотките, мерих със мултиметър имат различни съпротивления което е нормално за тъй като е с пускова и работна.
Четох известни проблеми на такива стари благинки и пишат за затегнал лагер (нямам такова има инерция над минута) и фалирал кондензатор.
И тук идва причината да отварям тази тема: кондензатора вътре е с 3 извода с различен капацитет (0.6uf и 1.4uf), като предполагам че едната стойност е за пусковата. Естествено на кондензатора марка и модел няма и няма как да търся точно този, но се опитах да търся само по фарадите и волтажа без резултат. Най-близкото което излезе е това https://www.taobao.com/list/item/wap/618464773310.htm естествено във сайт от който нищо не отбирам и няма как да поръчам (а и не отговаря на моя)
Идеята ми е следната: понеже успях да намеря обикновенни работни кондензатори със по 2 извода но с точната стойност - има ли как да свържа 2 на съответните изводи?
Много моля без коментари за: климатици, бедност, на изплащане, луд ли съм, за кво ми е тава, купи си нов........ и подобни.
За заядлиците: Имам си 2 климатика, но този вентилатор са го купили родителите ми със парите от свадбата си и съм носталгично настроен. :idea: Освен това е едно година по-стар от мен и може и да скърцам като клякам но още не съм за изхвърляне. :goodman:
Andri01 - майстор
Щом кондензаторите отговарят по параметри значи ще стане "играта". Свали си схемата на свързване. Вероятно ще трябва да ги вържеш с един общ край ,а другите два края-според схемата: на пусковата и работната намотка. Понамажи малко лагерите/ или втулките /, изчисти му праха и....успех. :)
angelfilev - специалист
besnia3, давай информация за да ти се помогне, например:
- как реши, че кондензаторът е повреден, има ли външни дефекти, мерен ли е капацитет?
- можеш ли да направиш вярна схема?
- снимки
- щом си решил, че има пускова намотка има ли нещо което я изключва след пуск?
- има ли място вместо оригиналния кондензатор да се поставят няколко?
и т.н.
besnia3 - помощник
Не е мерен кондензатора че моя мултиметър няма фаради. Пробвахме със 2 кондензатора отново не завърта, само брум и топлина...
Изглежда си е изпял песента, може да заключите темата.
preslav - майстор
Щом става въпрос за сантимент можеш да продължиш с обследването. Старите мотори са по-ремонтопригодни, възможно е твоят да позволява пренавиване, смяна на втулки/лагери и т.н. Дори и една степен да му докараш пак ще имаш работеща антика.
barakuda - специалист
Пробва ли да го завъртиш на ръка при пуск?ако са здрави намотките трябва да тръгне щом се върти лесно.Кондензатора е само за пусковата,а 3-я край вероятно е към корпус и не е задължително да го има.Стойността му трябва да е 2-3микроF/400V
stoy@n - специалист
ср авг 04, 2021 10:48 ambarakuda написа:
...Кондензатора е само за пусковата,а 3-я край вероятно е към корпус и не е задължително да го има....
Да, но питащият каза, че кондензатора е двоен-тоест два...за какво е втория? :?

:partyman:
kuger - майстор
Ако вентилатора е китайски трискоростен и в комбинация с четири лампи, силно препоръчвам да се проверят свързванията м/у отделните жила. Имам монтиран такъв, първо му отказа първата скорост /за мен е кондензатор/, не съм се занимавал да търся причина. После започнаха да отказват и лампите.
Причината за отказите беше в свързването м/у жилата, събрани на куп, усукани и навита капачка отгоре. Повечето бяха прекъснати точно до изолацията. Признавам, доста небалансиран е и вибрира особено на трета скорост. Може и това да е причина за прекъсването на жилата.
Сега пак едната лампа не работи.
barakuda - специалист
чет авг 05, 2021 7:18 amstoy@n написа:
ср авг 04, 2021 10:48 ambarakuda написа:
...Кондензатора е само за пусковата,а 3-я край вероятно е към корпус и не е задължително да го има....
Да, но питащият каза, че кондензатора е двоен-тоест два...за какво е втория? :?

:partyman:
Втория може да е паралелно на работната за подобряване кос.ф,знам ли.Като няма схема може само да се гадае.
Junak - майстор
А защо не помислите дали тези кондензатори не са за различни скорости на въртене? :? :? :?
  • 1
  • 2

Тема "Стар таванен вентилатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: