Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogo7777 - майстор
чет авг 05, 2021 10:21 pmhidrazin написа:
чет авг 05, 2021 7:25 pmgogo7777 написа:
Няма да се плаща такса пренос между съседите.
Слаба утеха в сравнение на това дето ще стоварят на тоя дето му продава.
Ама чак свят ще му се извие... :lol:
Електроенергията е акцизна стока... Да продължавам ли?
Ще го погнат агенция Митници а те знаят как да барат.
Даже не мога да преброя колко глоби ще му нахакат.
И ще го обърнат наопаки като брашнян чувал.
:partyman:
Че кой говори за продаване? Става въпрос за услуга. Агенция Митници може само да гледа през оградата. :wink:
:partyman:
gamena666 - напреднал
Оставете Агенция Митници, тя е неприложима в този случай. Питането ми е какъв кабел ще ми е необходим?
До момента видях само едно предложение Al/R 2х25.0 мм2
Какво да очаквам ако поставя ШВПС 2х2.5mm2
Предлагат ми и друг вариант, който ми излиза почти безплатен. /ще трябва да си доплатя малко кабел и окачването/
- Мой близък има две макари, всяка по около 150 м. ШВПС 2х1.5mm2 и ми ги дава подарък. Мога ли да свържа двата проводника от едната макара в двата края, по същия начин и в другия край и по тях да пусна фазата, а по другата макара да свържа двата проводника в двата края и да пусна 0-та.
gogo7777 - майстор
Дори да обединиш двете жила, пак сечението ще е малко и ще имаш голям спад на напрежение.
krasi92 - майстор
сложи си 2х16 френски кабел. Тои е за тази цел и си има и обтегачи и клеми за него. Енергото присъединяват обекти с него. Това 2х1.5 като го имаш гоо продаи и си купи това дето ще работи.
ESPACE - майстор
пет авг 06, 2021 11:24 amgamena666 написа:
Питането ми е какъв кабел ще ми е необходим?
До момента видях само едно предложение Al/R 2х25.0 мм2
Едно е да не си наясно, съвсем друго е и да не можеш да четеш и да отсяваш съветите, които ти се дават. Или да не искаш да го правиш. Ами като не четеш опъвай двете макари, без пари ще ти дойдат. Може да набиеш и някое желязо в земята за нула. Защо ли си губя времето с такива.
zz_stefanov - майстор
Той търси предложение което да му хареса на него, като това да е с 2х2,5мм2 :-D

А горе му сметнаха и пада на напрежението.
krasi92 - майстор
2х2.5 е по скъпо от френския. И маи не търси предложение а иска разрешение от форума.
gamena666 - напреднал
[*]
пет авг 06, 2021 2:22 pmzz_stefanov написа:
Той търси предложение което да му хареса на него, като това да е с 2х2,5мм2 :-D

А горе му сметнаха и пада на напрежението.
Търся си решение на проблема, а не разрешение от вас. До момента чух две предложения
AL/R 0,6/1kV 2x16 и AL/R 0,6/1kV 2x25 mm2

Благодаря, че ми сметнаха пада на напрежението оценям го.

Можеше да се разминем и с два коментара съществени под въпроса ми, а не агенция митници, хазяй, наематели. "То по - добре иди в енергото" - А че ми искат и скица + 30 лв., а че ми искат и такса разглеждане на документите + 70 лв., а че като имам собствен електромер, ще трябва да плащам едно 7 лв. месечно такса само за това, че има електромер + още 3-4 лв. на ония мушенници дето търгуват с ток на "свободния пазар" и всеки месец 10 лв. ..... ейтака подарък /120 лв. на година/

А че сме щели да се засечем със съседа при ползването на тока .... ами веднъж в годината ако аз заварям на лозето и той заваря по същото време ... ще падне предпазителя и това ще е. Повечето ми машинки нямат 1 KW мощност, аз не мисля да заварям и да режа с ръчния циркуляр едновременно. [-X

Просто не знаех, че като се увеличи сечението на проводника, падът на тока ще е по-малък.
Прикачен файл:
IMG_20170320_155523.jpg Снимка стълбове
А питах за другите кабели, тъй като както се вижда на снимката има опънати някакви метални въжета по стълбовете и мислех да вържа за тях кабела и питането ми "може ли да стане така" не значи "така ще го направя", "кажете ми, че може"
gogo7777 - майстор
Ами тогава пробвай с наличните кабели и виж дали ще те удоволетвори резултата. Ще заваряваш с по-тънки електроди.....и те така.
kuger - майстор
Разбрах, че стълбовете са във ваши земи /не съм сигурен чия собственост са/.
Това първо, второ, огледай добре въжета ли са или проводници. Можеш до спестиш едно междустълбие проводници, като ползваш наличните.
Правилно са ти казали за тънкия проводник и пад на напрежение, особено под товар. Разстоянието хич не е малко.
Поставяш контролен електромер при теб, може и при комшията, и си разпределяте консумираното според показанията.
Успех!

Тема "Ел захранване на стопанска постройка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: