Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ushuaya - специалист
Здравейте! Правя инсталацията вкъщи и искам да си прокарам гофрирани тръби за интернет кабелите и да ги свържа с рутера в табло. Какъв диаметър тръби ще препоръчате за ftp кабел и какво табло да си взема? Гледам, че вместо гофрирани има и гладки тръби. Благодаря!
Lutchezar - майстор
Таблата за мрежово оборудване се наричат шкафове. Най вероятно защото вътре освен пач панела на който са свързани всички кабели има и суич и рутер, понякога и ПОН които греят и се нуждаят от вентилация. Актуалните кабели са категория 5е/6 минимум, биват със и без сърцевина, екранирани или не и т.н. В зависимост от броя кабели който минават в една тръба си определяш диаметъра на тръбите.
ushuaya - специалист
Ще има по един кабел ftp категория 6 в тръба. Отвън ще идва оптика до рутера, оттам ще тръгвам 4 ftp кабела всеки в отделна тръба. Като меря диаметърът на ftp кабела е 5 мм, значи гофре 11 мм би трябвало да стигне.
muhala - майстор
11mm гофре както каза ще стане, но трудно ще мине кабела ако имаш завои.
У нас пуснах 2 гофрета по 16мм и нямам проблеми. Имам два дъгъла по 90 градуса.
ushuaya - специалист
вт авг 24, 2021 9:45 pmmuhala написа:
11mm гофре както каза ще стане, но трудно ще мине кабела ако имаш завои.
У нас пуснах 2 гофрета по 16мм и нямам проблеми. Имам два дъгъла по 90 градуса.
Гледам, че на Legrand има 16 мм с жило. С фреза ли правиш каналите за гофретата?
Ники274 - специалист
За мен е излишно напъване кабелите да са полагат в гофра с изключение на пва опроводяване. Окабелявай си всичко в мазилка, ако те е страх да не ти се прецака фтп или коаксиал примерно, пусни си резервни и аз пускам всичко до точка. Гофра пусни само на входящия кабел от стълбището, операторите постоянно си сменят цените и съответно хората си сменят доставчика доста често. Когато това стане и ако си окабелил предвидливо за всеки възможен сценарий, няма да ти се наложи никакво допълнително окабеляване или къртене.
ushuaya - специалист
ср авг 25, 2021 8:26 amНики274 написа:
За мен е излишно напъване кабелите да са полагат в гофра с изключение на пва опроводяване. Окабелявай си всичко в мазилка, ако те е страх да не ти се прецака фтп или коаксиал примерно, пусни си резервни и аз пускам всичко до точка. Гофра пусни само на входящия кабел от стълбището, операторите постоянно си сменят цените и съответно хората си сменят доставчика доста често. Когато това стане и ако си окабелил предвидливо за всеки възможен сценарий, няма да ти се наложи никакво допълнително окабеляване или къртене.
Ще ги слагам в пода, та не ми се иска ако нещо не е наред после да къртя плочки или паркет, та затова в гофре. Чудя се дали вместо гофре да ползвам тръби, ако някой има опит с тях да каже мнение.
Jacomo - специалист
През гофрето по-лесно се тегли кабел, щото площта на триене е по-малка. Но ако разстоянието е малко и няма завои - няма значение.
brum - майстор
Гофрета са при мен. Кабела гледай да не е shielded, че минава с много зор. На всеки етаж по средата на къщата имам комуникационно табло за гипсокартон. Вратата на таблото осигурява охлаждане - затворена не прилепва плътно по основата. Таблото е пластмасово за да не екранира сигнала. Използвах табло за предпазители на Legrand - Practibox 3 и му изрязах DIN шините. Не можах да намеря друго подходящо табло. Масово комуникационните са метални.

Вътре е подредено почти като аптека. Използвах захранващи блокове на Meanwell и разкарах фабричните захранвания.

Гофрета с външен диаметър 20 за кабелите. Само връзката между двете табла е с 30+ гофре.

В същите табла са и кабелите за IoT нещата. За датчици за качество на въздух, за управление на вентилацията, подовото отопление и т.н.

Прикачен файл

1.jpg
Jacomo - специалист
Cat6 поддържа 10Gbit/s до 55м. - за жилища е достатъчно и се кримпва лесно.
Cat6A поддържа до 10Gbit/s, до 100 метра, но не съм сигурен дали не трябват специални конектори и клещи за кримпване.

Тема "Табло и тръби за интернет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: