Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Този CAT6 дето съм опънал е shielded и е скандално твърд. Кримпва се със специални накрайници за CAT6, но с редовни клещи. Съмнявам се да има специални клещи, защото външните размери на буксата са същите. Женският жак е един размер и приема всичките варианти на RJ45. По този размер са и клещите. Моите са от преди да има CAT6 :) .

Слагай вътре редовен CAT6, че се кримва с лекота. Дебелият дето е shielded е ужас в това отношение. За едно и също време правя 4 нормални кримпвания или едно на shielded CAT6 кабел.
ushuaya - специалист
Значи ще бъде гофре 16 и unshielded cat 6 :) Кутията ще я мисля, само рутера ще бъде вътре и gpon устройството за оптиката. Евентуално и разклонител. Благодаря ви!
mower - помощник
Аз пуснах оптика и FTP5е до едната спалня,която се пада средна стая между други две.От там в гофрета с проволка(16мм външно) пуснах само FTP5е до другите две стаи.Идеята ми е въпросната спалня да ми е разпределителния център.До таблото с бушоните в коридора имам и табло за кабелна и интернет,но не ми се понрави идеята ПОН да взема ток от таблото с бушоните и да ми грее вътре.
brum - майстор
Тези работи е добре да се измислят и реализират още докато се правят проектите. После е лесно. И охлаждане закагаш, и кабелите с гофретата са на правилните места. На къщата има и камери дето са IP и се захранват с Power over Ethernet. И това, че даже компютъра дето ще следи камерите са предвидени да са в тези табла.
muhala - майстор
вт авг 24, 2021 10:45 pmushuaya написа:
вт авг 24, 2021 9:45 pmmuhala написа:
11mm гофре както каза ще стане, но трудно ще мине кабела ако имаш завои.
У нас пуснах 2 гофрета по 16мм и нямам проблеми. Имам два дъгъла по 90 градуса.
Гледам, че на Legrand има 16 мм с жило. С фреза ли правиш каналите за гофретата?
Без фреза. С чук. Чуках мазилката и правех канал. Сега ако го правя си купувам една фреза и забравям за мъките.
Купи си най-обикновенно гофре. 16ката е от по-дебел материал. Няма да имаш ядове. 11ката е тънка като найлон или сламка за сок.
Преди да сложиш гофрето в стената си пусни едно въженце или стар кабел за водач. Няма смисъл от скъпи гофрета с купешки водачи.
nikolov333 - майстор
В големите гофрета си дърпам тънък сезал с вързано парцалче отпред с прахосмукачката.. :idea:
mironcho - специалист
чет авг 26, 2021 10:20 ammower написа:
... не ми се понрави идеята ПОН да взема ток от таблото с бушоните и да ми грее вътре.
:? колко пък да грее PON-а (освен ако не е комбиниран с WiFi и RF), той не е твой, като се скапе (едва ли) ще го сменят
bdz43r - специалист
ср авг 25, 2021 8:26 amНики274 написа:
За мен е излишно напъване кабелите да са полагат в гофра с изключение на пва опроводяване. Окабелявай си всичко в мазилка, ако те е страх да не ти се прецака фтп или коаксиал примерно, пусни си резервни и аз пускам всичко до точка.
Преди много години се зарекох, и го спазвам до сега, че в моя собственост няма да допусна по никакъв повод полагане на какъв да е кабел директно в мазилката.
Не само, защото може да се повреди, а и защото след 5, 10 или 15 години може да се наложи добавяне или преустройване. Може би принос има и това, че през 1958 г, когато е строена къщата, не са пестили тръбите и сега имам изцяло нова инсталация с ПВ проводници и FTP кабели без нито един метър изкъртено, въпреки, че преди 60 години не са и сънували за интернет, ДТЗ и 15 кръга в таблото.
nikolov333 - майстор
Голяма екстра са си гофрета, ама имат и два минуса. Цената и охлаждането са в полза на мазилката.. Иначе и аз съм твърдо за тях.. :partyman:
ushuaya - специалист
Този кабел меден ли е или CCA, че не мога да го разбера: https://www.legrand.com/ecatalogue-mobi ... iew=pregen?

Тема "Табло и тръби за интернет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: