Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hoвoceлckи - майстор
Амперклещи и реактивен ток ...
Колегата приема обяснението, че се касае за паразитен ток по кабела, но не му допада. Остава актуално заглавието. Ако някой има идея как да се принуди ЕРП-то да премести електромера до границата на имота - ще бъде съвършеният полезен.
Алтернатива (икономически несериозна) - жици. Старите (неизолирани даже) нямат такъв капацитет.


Тук обаче ми светва интересна тема:
Колко ли такъв ток плащаме всички??? На практика всяка битова инсталация има такъв паразитен капацитет. Старите електромери не хващаха този ток. Новите го хващат. Добре, че поне не са се сетили да ни санкционират ... Та точно в този дух ми минават размисли за компенсиране. Моля, смятащите се за корифеи в енергетиката да се изкажат по мнението ми.
А @Пацок ако иска на лични мога да му дам "координати" на човек, който ще му каже (измери) със сигурност за наличието на капацитивен товар и евентуалното му компенсиране при желание.
Пацок - помощник
ср сеп 08, 2021 8:05 pmiliya_i написа:
ср сеп 08, 2021 7:36 pmПацок написа:
Това ме навежда на мисълта че проблема е от електромера до таблото.
Това ще го кажат амперклещите, на някой дето ги има, може да си служи с тях и да интерпретира резултатите.

Ама и аз да попитам нещо: Как установихте, че електромера "върти", като въртящите се ги изхвърлиха преди повече от 20 години :?
Добре неправилно съм се изказал, отчита беше занулен сега дневната е 20кв нощна 8кв за 4 дни
brum - майстор
28 киловата без да сте ползвали нищо от тях???
iliya_i - майстор
ср сеп 08, 2021 9:01 pmHoвoceлckи написа:
Амперклещи и реактивен ток ...
Новоселски, реактивен ток .... няма!
Има реактивна мощност. Тока си е ток. Дали е във фаза с напрежението (което не се отчита от амперклещи) или не, той си е ток.

А 28 kW за 4 дни си е постоянна консумация от 250 W. Таман колкото един хладилник, ама той сигурно не се брои...
Hoвoceлckи - майстор
Това ще да е интересен хладилник щом работи при "свалени всички бушони" :-D ... и с блокирал терморегулатор (щом не е изключвал 4 дни) ...
И ватовете са 290.
Миналия месец сме платили 30 лв за ток. Не е като да нямаме хладилник, лампи, телевизор ...



С ампер клещи ще се измери някакъв ток, който умножен по 230V няма да съвпадне с отчетената консумация. По-същественото е, че от такова измерване не може да се направи реален извод. Евентуалното измерване на пълната мощност с "куфара", би дало коректен отговор.
Някакъв вариант е да се премери тока с амперклещи на няколко места по трасето. Големината му ще намалява пропорционално с отдалечаване от електромерното табло (вероятно).
Тук следва въпросът "дали целта оправдава средствата". И ако се окаже, че наистина това е капацитивен ток, какво би било решението на проблема?
fbr - майстор
чет сеп 09, 2021 2:52 amHoвoceлckи написа:
И ако се окаже, че наистина това е капацитивен ток, какво би било решението на проблема?
Реактивната енергия, независимо с какъв характер не се отчитат от електромера. Това си е активен товар. Едни амперклещи, защипали фазата в началото и края на трасето до голяма степен би осветлила мистерията.
Последна промяна от fbr на чет сеп 09, 2021 6:50 am, променено общо 1 път.
brum - майстор
чет сеп 09, 2021 2:52 amHoвoceлckи написа:
И ако се окаже, че наистина това е капацитивен ток, какво би било решението на проблема?
Пускаш отделни кабели за фаза, земя и нула. Полагаш новото трасе и ги разделяш на разстояние един от друг. Ако има желание има и начин.

Започни да търсиш къде точно е проблема. Ако не си сигурен в кабела - купи още един кабел 200 метра, закачи го след другият и виж дали консумацията ще се качи двойно. Ако не - имаш проблем в положеният кабел и решението трябва да се търси по него.

Колко стар е този кабел? Да не се окаже, че с годините изолацията е остаряла и се е напукала. Това би обяснило защо в мокро време се качва консумацията.
Hoвoceлckи - майстор
чет сеп 09, 2021 6:36 amfbr написа:
Реактивната енергия, независимо с какъв характер не се отчитат от електромера. Това си е активен товар.
Вярно, ама старите. За новите до колкото знам я хващат, но си я плащаме като активна. Може и да греша. Да каже някой, който наистина знае.

Нов кабел ... май скъпичко ще му дойде. Мисля си за разплитането на този и окачване на разстояние ... Не вярвам да се направи, само го споменавам ...

Мога да кажа фирма, която би свършила работа. Но ако питащият поиска на лични. Колко ще струва - ще му кажат и той ще си реши дали си заслужава.
fbr - майстор
чет сеп 09, 2021 8:10 amHoвoceлckи написа:
Да каже някой, който наистина знае.
А ти откъде знаеш, че аз не знам наистина.
чет сеп 09, 2021 8:10 amHoвoceлckи написа:

Вярно, ама старите. За новите до колкото знам я хващат, но си я плащаме като активна. Може и да греша.
Определено грешиш.
Пацок - помощник
чет сеп 09, 2021 6:49 ambrum написа:
чет сеп 09, 2021 2:52 amHoвoceлckи написа:
И ако се окаже, че наистина това е капацитивен ток, какво би било решението на проблема?
Пускаш отделни кабели за фаза, земя и нула. Полагаш новото трасе и ги разделяш на разстояние един от друг. Ако има желание има и начин.

Започни да търсиш къде точно е проблема. Ако не си сигурен в кабела - купи още един кабел 200 метра, закачи го след другият и виж дали консумацията ще се качи двойно. Ако не - имаш проблем в положеният кабел и решението трябва да се търси по него.

Колко стар е този кабел? Да не се окаже, че с годините изолацията е остаряла и се е напукала. Това би обяснило защо в мокро време се качва консумацията.
Кабела е от 2017г изглежда като нов

Тема "Здравейте преместване на електромерно табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: