Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogo7777 - майстор
Баси.....до сега да съм ги побъркал. Точно па ЧЕЗ.......не ги интересувало......било им е през...... :lol:
Начини много има за решение на проблема.....естествено ако "жертвата" не шикалкави с пръстите по клавиатурата
:drinkers:
hidrazin - майстор
съб сеп 11, 2021 5:38 pmgogo7777 написа:
Баси.....до сега да съм ги побъркал.
Да. Кога тати ми купи колело. :lol:
А дано ама надали...
:partyman:
P.S. А въобще ... прочете ли темата? :-D
krasi92 - майстор
С тия нема как да се бори човек. Откак са вече към шесто главно пък изобщо няма начин. Наи много да останеш без ток.
kozl - майстор
Още в първия пост е загатнато, че електромера "върти при мокро време" при отвъртяни бушони в таблото на къщата.
Щом при мокро вероятно някаква утечка в 200 метровия кабел.
Аз бих пробвал да измеря тока на главния предпазител, примерно след дъжд в електромерното табло като изключа АП-то и ползвам мултиметър на 20А, съобразено с мерките за безопасност.
За повече достоверност при проверката на кабела бих разкачил и изолирал кабела от таблото в къщата. Това, че са отвъртени бушоните не означава, че няма някой скрит шунт на предпазителите. Умишлено или поради незнание интегриран :-D

Примерно тук де съм домоуправител се жалват съседи от голяма сметка за ел.енергия. След оглед установих петна от влага по мазилката в една от стаите. Отгоре имало теч. След ремонта всичко изсъхна и явно сметките се нормализираха, щото комшиите престанаха да се оплакват.

Та допускам и варианта със шунт и утечка в къщата. За това проверка при закачен и откачен кабел към таблото на къщата, считам за удачно да се направи.

Но ще трябва и достъп до електромерното табло, по конкретно до АП в него.
Димитър Димов - специалист
Както винаги се намира някой който ти обяснява че това което искаш няма как да стане.Ако електромера на къщата/вилата е бил вътре в сградата,според собствените си разпоредби чез(подизпълнителят им) е трябвало да го изнесат на границата на собствеността (условие което са нарушили),а не да го местят на 200 м.,за да е по-удобно на колегата -отчетник за да не ходи из джандемите да се разкарва.Какво от това че са спазени правилата,дейността е отчетена,парите са прибрани ,а за клиентите остава казаното от Л.Пенев.
Hoвoceлckи - майстор
ср сеп 08, 2021 9:01 pmHoвoceлckи написа:
Колко ли такъв ток плащаме всички??? На практика всяка битова инсталация има такъв паразитен капацитет.
Старите електромери не хващаха този ток. Новите го хващат.
чет сеп 09, 2021 6:36 amfbr написа:
Реактивната енергия, независимо с какъв характер не се отчитат от електромера.
ТД Инсталации написа:
... на входа на преобразувателя ПГ постъпва мрежовото напрежение UL, той го преобразува в UU и на изхода на АЦПН в същите моменти от време, както при АЦПТ, се получават други двоични числа MU, пропорционални на UL. цъкни

Не мислите ли, че точно това означава, че отчитат реактивната енергия като активна? На практика няма отчитане на фазовото изместване на тока. Напрежението и токът се интегрирират и произведението им не е в зависимост с разминаването на фазите им. Т.е. - реактивната енергия се отчита като активна?
kozl - майстор
съб сеп 18, 2021 8:37 amHoвoceлckи написа:
ср сеп 08, 2021 9:01 pmHoвoceлckи написа:
Колко ли такъв ток плащаме всички??? На практика всяка битова инсталация има такъв паразитен капацитет.
Старите електромери не хващаха този ток. Новите го хващат.
чет сеп 09, 2021 6:36 amfbr написа:
Реактивната енергия, независимо с какъв характер не се отчитат от електромера.
ТД Инсталации написа:
... на входа на преобразувателя ПГ постъпва мрежовото напрежение UL, той го преобразува в UU и на изхода на АЦПН в същите моменти от време, както при АЦПТ, се получават други двоични числа MU, пропорционални на UL. цъкни

Не мислите ли, че точно това означава, че отчитат реактивната енергия като активна? На практика няма отчитане на фазовото изместване на тока. Напрежението и токът се интегрирират и произведението им не е в зависимост с разминаването на фазите им. Т.е. - реактивната енергия се отчита като активна?
Преди години и аз имах същите терзания. Много елементарно ми се стори при електронния електромер да трупа и реактивна енергия.
За целта направих проверка на ЧЕЗ електромера за гаража като оставих Кракрата да работи на празен ход основно през нощта. Не можах да си открия темата и сега не ми се търси пак, та по спомени мултимера отчете съм 3А на празен ход, което е към 600 вата. За към 10 часа така требеше да имам към 6 киловатчаса, а пак по спомени бяха под 1 квч.
С тази проверка приех, че електромера не отчита реактивна енергия.
Нямам обяснение защо ампер клещите няма да отчетат тока на реактивната енергия :?
А какво отчитат уредите (мултимери)и това ми е загадка, защото когато тока е променлив в тях е заложена функция на усредняване, а без познания към тази ф-я отчетеното може да не отговаря на представите за това какво се търси.
Всите устройства "гепват" от общата енергия в некви пропорции. А въпроса е как от тази енергия изчисляват отчета :?
Едно съпротивление последователно свързано във веригата на енергията ще отделя топлинна енергия, която ще е пропорционална на сумата от реактивна + активна енергия. Ако обаче свържем ел. моторче с брояч на обороти както е при старите битови електромери това моторче при само реактивна енергия ще брои наопаки. На практика само такава енергия няма, както няма и свръхпроводимост и ел.моторчето няма да върти наобратно, а реактивната енергия ще забавя скоростта на оборотите спрямо еквивалент със само активна енергия.
Електронните електромери следят пада на напрежение на шунта и входящото напрежение и това трябва теоретично да е в един и същи момент. Имат и часовник, за да определят интервал от време, чрез който да интегрират отчетеното.
А какво е заложено в софтуера определя начина на интегриране и дали реактивната енергия ще се натрупва в отчета или няма зависи от начина на калкулация от измерените стойностти, т. е от заредения софтуер.

За това проверката е висша форма на доверието :wink:
Да ама софтуеро мое и да лъже при проверките, както се разбра по дизеловата аферата на вагините :shock:
Пацок - помощник
нед сеп 12, 2021 9:48 amДимитър Димов написа:
Както винаги се намира някой който ти обяснява че това което искаш няма как да стане.Ако електромера на къщата/вилата е бил вътре в сградата,според собствените си разпоредби чез(подизпълнителят им) е трябвало да го изнесат на границата на собствеността (условие което са нарушили),а не да го местят на 200 м.,за да е по-удобно на колегата -отчетник за да не ходи из джандемите да се разкарва.Какво от това че са спазени правилата,дейността е отчетена,парите са прибрани ,а за клиентите остава казаното от Л.Пенев.
Ще се борим за преместването!
fbr - майстор
съб сеп 18, 2021 8:37 amHoвoceлckи написа:

Не мислите ли, че точно това означава, че отчитат реактивната енергия като активна? На практика няма отчитане на фазовото изместване на тока. Напрежението и токът се интегрирират и произведението им не е в зависимост с разминаването на фазите им. Т.е. - реактивната енергия се отчита като активна?
А сега си представи, че отчетите на моментните стойности на тока и напрежението са примерно 100 пъти в рамките на един период на синусоидата. Когато имаш ток и напрежение във фаза, имаш енергия със знак +, а когато са в противофаза, със знак -, и реактивната я няма в сметката.
Hoвoceлckи - майстор
Изобщо не са 100 пъти в рамката на синусоидата, а около 1 път в секунда.
Разбира се, че има начин да участва ъгълът (т.е. при наличие на такъв да не отчита) . Дали обаче при всички електромери това се случва (било хардуерно, било софтуерно) ...
Kozl, то и когато заваряваш (почти) всичката енергия е същата като на празен ход. Допускаш ли, че плащаш почти нищо от нея? Всички елдвигатели в бита по тази логика работят на аванта. Включително и климатиците?

Тема "Здравейте преместване на електромерно табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: