• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MamaMy - майстор
:shock: Шнайдер убиха всичко детско в мен. За тия пари които му искат, трябваше да има поне нещо с процесор. Нали преди време се коментираха автомати (например този или този). Мисля, че в същата тема някой писа, че Шнайдерския автомат има защита от блокирал стълбищен бутон. Това без умна електроника, не виждам как ще стане :?
iliya_i - майстор
ср сеп 08, 2021 1:51 pmMamaMy написа:
:shock: Шнайдер убиха всичко детско в мен......
Недей тъй! Тя механиката по-дълговечна от електрониката. Само дето е по-скъпа.

На работа имаме електромеханичен стълбищен автомат от 1966 г. - моторно реле за време, с часовников механизъм, дето електромагнита му натяга пружината на часовника и времето се отброява с махало. Още си работи. Дори си има блокировка за задържал бутон.
Що електронни хвърлихма в блока за два пъти по-малко време. :lol:
kozl - майстор
Обсебила ме е идеята, че контакторите са заложени заради UPS-и за аварийно осветление при спиране на тока, които обаче не са доставени и монтирани.
Та за това пуснах въпроса с надежда, че някой е срещал такова изпълнение.
kozl - майстор
Съвсем случайно разкрих загадката.
Еми оказа се, че в апартаментите има лихт бутони, при това работещи. Но не и в този който проверявах.
Та освен стълб.автомат и работат му с лихт бутона (само в апартаментите) е добавен контактор и PIR-ове, които да пускат контактора.
Е да ама поне на дадения етаж ел.монтажника е оплел връзките, ама се получил работещ вариант и така си е останало.
Това е едната версия, щото мое и на другите етажи да е така :? и тогиз друга версия :-D

Проводника към лампите, който в момента е свързан на изхода на стълб.автомат (3) трябва да се откачи и да се свърже към контакта на контактора, за да се палят от контактора.
Проводника от PIR-а за лампи, който в момента е на бутона на автомата трябв да се махне от там и заедно с изхода на стълб.автомат към лампите (3) да се свържат към бобината на контактора, за да управляват контактора с фаза, когато са задействани.
Тази управляваща фаза ми беше загадка по изпълнението :? То този шнайдерски стълб.автомат има превключвател за бутоните дали да дават контакт към нула или към фаза и положението беше към фаза та автомата се задейства или от лихт бутона или от PIR-а през (4) при подадена фаза. И така са обединили фазите от лихт бутон и от изхода на лампи от PIR-a да управляват стълб.автомат, та може и без контактор, защото за момента контактора го играе непрекъснато включен, когато има ток де. На бобината му има постоянна фаза на единия край и постоянна нула на другия.
kozl - майстор
В неделя разплетох още 2 етажа. Само дето на единия фазата от лихт бутона и тази от PIR датчиците бяха снадени на друго място, не на 4 от Шнаюдера, та падна търсене и теглене на проводник от мястото на връзката до контактора.
Та в общи линии разменям местата на проводниците на А1 и 1 на контактора и местя фазата от PIR от 4 на шнайдера в А1 на контактора.
Така на 1 има постоянна фаза, която през контактите на контактора пали осветителните тела, а контактора се управлява през А1 или от PIR или от стълб. автомат. И съдейки по това, че рядко ще се ползват лихт бутоните ст.автомат би трябвало да стане "вечен".

Все пак да питам има ли за шина и за една позиция, други по-евтини от шнайдера ст.автомати, които да работят с фаза от лихт бутоните и да извеждат фаза към осветителните тела?
Щото нещо ми не стига време да разплитам следващите етажи, а шнайдерите връткат напразно и очаквам още некой да фиряса.
kozl - майстор
Вчера отплетох и останалите етажи.
Бяха свързани така:

Прикачен файл:
Ст автом PIR Контактор_1.jpg

Станаха така:

Прикачен файл:
Ст автом PIR Контактор_2.jpg


Обаче сдаде още един стълбищен автомат от Шмайзерите, барбар с контактора А Бе Бе #-o


Та минах на такъв, че и той може да се управлява по фаза от бутоните, въпреки, че може да се пресвърже кабела към лихт бутоните да е по нула, но...

Прикачен файл:
Стълби автом NOARKl_1.jpg
Последна промяна от kozl на чет ное 24, 2022 8:23 pm, променено общо 1 път.
чет ное 24, 2022 11:42 amkozl написа:
От известно време, генерираш уважение.
Захапал си като териер, не пускаш, пък и feedback е налице.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за контактор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: