• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Привет,
Чудя се каква е ролята на контактора :?

Прикачен файл:
IMG_20210727_165625.jpg


Автомата за осветление в случая може да бъде заменен от контактор, защото вместо бутони са монтирани PIR датчици, а те имат таймери. И от датчиците постъпва фаза в автомата в №4 за връзка към лихт бутоните по схемата му.
Обаче конттактора не се управлява от автомата за осветление. От автомата фазата отива директо към плафоните. Не можах да разгадая как е свързана бубината на контактора, но като я откача, контактора прекъсва фазата на захранването на автомата.
Какъв е смисъла нещо да прекъсва осветлението на стълбището :? По-вероятно за моите възприятия е да е объркано свързването.

Та идеята ми е да премахна автомата за стълб.осветление и да ползвам същия контактор и понеже за сега нямам време да разплитам връзките и да достигна сам до отговор та реших да пробвам с питане у форума.
valentino76bs - майстор
Е ролята му е такава каквато е трябвало да бъде преди това.Било е стандартно свързване с лихт бутони и после са им хрумнали да променят нещата и както дойде.
mironcho - специалист
Контакторът е част от старата схема с автомата. Вероятно когато са монтирали PIR-овете не са премахнали излишното и са свързали както дойде само да тръгне.
Има нужда от разчистване, като запазиш контактора. Обаче :? :? имам усещане, че ако не е изтеглена, ще ти се наложи да дръпнеш още една вертикала ... (зависи от PIR-овете и от търпението ти :weedman: )
MamaMy - майстор
Зависи какви са пировете. Има едни евтини без реле а със симистор. Те не могат да управляват директно автомата. За тази цел те управляват контактора, а той управлява с контактите си автомата.
kozl - майстор
Наличните датчици изглежда да са с релета, защото автомата работи с тях. А сградата е нова на по малко от 2 г от РП. В проекта гледах чертежите на ел.таблата и няма контактори. Явно е изработка на място по нечие усмотрение. И това се повтаря на всеки етаж, та отпада предположението да е направено по невнимание. Всичките етажи са към един АП без осветлението на партера и междинните площадки.
MamaMy - майстор
Автомата работи именно заради контактора. Ако мислиш, че може без него, махни го! тогава автомата ще се държи като със залепнал бутон. Пир датчиците се захранват през същата верига.
kozl - майстор
вт сеп 07, 2021 3:07 pmMamaMy написа:
Автомата работи именно заради контактора. Ако мислиш, че може без него, махни го! тогава автомата ще се държи като със залепнал бутон. Пир датчиците се захранват през същата верига.
Може и така да е, но аз мисля да махам автомата и да остане контактора да праща фаза към плафоните, а бубината му да се захрани с постоянна нула и фаза от PIR-a. Датчиците си имат регулируем таймер, така че за какво трябва да се дублира с таймера на автомата. Освен това тези автомати смятам, че са механични с часовников механизъм и докато таймера на PIR-a тече електромагнита на автомата ще е под напрежение, все едно задържал бутон за примерно време, за което е нагласен PIR-a. Вече смених един автомат и като се сблъсках с цената му и ме осени идеята за подмяна с контактор. А при условие, че до автомата има контактор пък ме кара да си мисля да ползвам него.
MamaMy - майстор
Не се надявай на таймерите в пировете. Стават криво ляво ако всеки е сам за себе си. В групов режим ще направиш дискотека. По-добре не ремонтирай туй дето работи. Когато пък не му разбираш, съвсем не пипай. :) Автомата е електронен.
kozl - майстор
вт сеп 07, 2021 3:49 pmMamaMy написа:
Не се надявай на таймерите в пировете. Стават криво ляво ако всеки е сам за себе си. В групов режим ще направиш дискотека. По-добре не ремонтирай туй дето работи. Когато пък не му разбираш, съвсем не пипай. :) Автомата е електронен.
Те го те електронния автомат :-D

Прикачен файл:
IMG_20210907_163912.jpg

Електрически по му подхожда, защото има електромотор, вместо пружина да движи зъбчатите колела.
valentino76bs - майстор
Автомата е скъп и тъп....хато Харли Дейвидсън :)
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за контактор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: