Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Да подаде заявление за проучване за още 1 партида за 63А, специално за бойлера или пък за трифазен ток, но тогава монофазния бойлер пак бърка сметките, защото ще трябва 63А 3Р, па не знам защо ама от 50А повече трудно стаа в ЧЕЗ :?
За ЕВН немам идея.
А то требе и финансовата спрана да се гледа, че над 50А 3Р ми се струва, че тарифата за присъединяване минава в по-горното ниво.
krasi92 - майстор
този модел не става ли и за трифазен.
mironcho - специалист
пет сеп 17, 2021 4:51 pmvaldim написа:
Това не го разбрах...
пет сеп 17, 2021 3:19 pmmironcho написа:
нагревателите нямат стартов ток, който да е в състояние да събори правилно оразмерена защита.
Искаш да кажеш, че самата защита,т.е. прекъсвача не е оразмерена спрямо конкретния стартов ток? И кой прекъсвач - на ЕВН ли или апартаментния?

Благодаря за мненията до тук. Ако има други, моля да се включат.
Искам да кажа, че при товар тип нагревател няма стартов ток различен от работния и е достатъчно предпазителя да е съобразен с номиналния ток на товара. Когато обаче има много маймуни на клона (бойлер, фурна, плот, климатик, пералня, миялна, сушоар, компютър, телевизор...) и всяка се клати с различна сила и когато и скимне, то бушона трябва да е сметнат за това от някой който знае, какво прави.

Според табличката (ако е вярна де), която пуснах по-рано е бойлерът монофазен и темата за нова трифазна партида няма смисъл. А за второ монофазно захранване на имот със съществуваща партида е близко до невъзможно. Така че:

Подсказка - намерете си договора с енергото и вижте колко е "предоставена мощност". Ако тя е 15kW - поискайте да ви я дадат. Ако стане ще подменят прекъсвача в електромерното табло на 63А. Ако договора е за по-малко - може да поискате увеличение на мощността до 15 (със съответното заплащане), след което ще Ви сменят този същия прекъсвач с 63 амперов. В давата варианта ще можете да се къпете на 1 степен, с по-малко вероятност от спиране на тока.
Е да... ще може и на втора, обаче тогава - само бойлера и лампата в банята - всичко друго изключено (и стискайте палци техника да е ползвал качествени материали и да си е свършил работата както трябва за да не се подпали инсталацията).
zz_stefanov - майстор
Да не коментираме техника: "Претоварване от първоначалния ток на проточния бойлер". :)
FM STEREO - специалист
пет сеп 17, 2021 4:51 pmvaldim написа:
Това не го разбрах...
пет сеп 17, 2021 3:19 pmmironcho написа:
нагревателите нямат стартов ток, който да е в състояние да събори правилно оразмерена защита.
Искаш да кажеш, че самата защита,т.е. прекъсвача не е оразмерена спрямо конкретния стартов ток? И кой прекъсвач - на ЕВН ли или апартаментния?

Благодаря за мненията до тук. Ако има други, моля да се включат.
Стартов ток, тоест пусков ток има само при електродвигателите, чиято стойност е 3-5 пъти по-голяма спрямо номиналния на фаза. Предпазителя в таблото на ЕВН си е оразмерен правилно според заявената партида! Както са казали преди мен, най лесният вариант да махнеш проточният бойлер и да го подмениш с обемен 2 или 3 kW. Това АР 63А го махай и сложи 50А крива В или 40А крива С.
hidrazin - майстор
съб сеп 18, 2021 6:22 pmFM STEREO написа:
Предпазителя в таблото на ЕВН си е оразмерен правилно според заявената партида!
Не, не е оразмерен правилно. Цакат всички с тези бАшони по 50А.
Да обяснявам ли защо?
:partyman:
nelina_london - специалист
Когато и аз бях взела блондинското решение за проточен бойлер,разбрах,че и 15кw трифазен ток няма да ни оправят.
Отделно,когато заявите партида до15kw в договора пише,че ви предоставят 11kw.И понеже баща ми подава документите за отваряне на партида казал просто 15кw,без думичката до.И хоп от ЕВН си замълчали и пуснали договор за въпросните kw,като на присъединителната мощност пише 19кw.И така, вместо 700лв за откриване на партида скачаме на 2300лв.
krasi92 - майстор
по голяма партида епо добре от по малка. За евн не знам но като пише до 15 значи трябва да получиш 14999 вата а не 11000.Ма нямало такъв башон. Ма поръчайте си да ви направят или си сменете числата в офертите. Това за всички доставчици не само за цитираните.
nelina_london - специалист
Това какъв ток ти предоставят си го пише в договора.Пише си,че е партидата до 15 кw,която има
постоянна мощност от 11kw.Не го определям нито аз,нито монтажна група на място.
Хубаво, по-голяма партида,но не е редно да ти пуснат 15kw ток,а да платиш като партида за до 50kw.
От друга страна,за да ти пуснат 50kw,трябва проектът да е разработен за такъв и да е одобрен в общината.
hidrazin - майстор
нед сеп 19, 2021 1:18 pmkrasi92 написа:
За евн не знам но като пише до 15 значи трябва да получиш 14999 вата а не 11000.
Съжалявам приятелю ама няма такъв филм. Пък и ЕРП-тата са се "облекли" законово.
Чл. 34. (1) Присъединената мощност определя минималните технически параметри, по
които се проектират и изграждат съоръженията за присъединяване.
(2) Присъединената мощност се определя от съответния мрежови оператор в границите
от 110 % до 130 % от предоставената мощност, осигурявайки резерв за увеличаване на
предоставената мощност в бъдещ период.
Сега масово те цакат със 130%
Демек:
50А х 230V = 11500W
11500W x 1,3 (130%) = 14950W - в границите на закона са. За това и написах на FM STEREO че ни цакат.
И при мен е така - до тази година бяхме без предпазител преди електромера а след него стопяем 63А с основа Е33.
Тази година ги смениха. Преди електромера сложиха стопяем 50А с основа Е18 (патрон Ф15х36mm).
След електромера - автоматичен 50А.
Ама на мен ми е през оная работа защото имам две партиди - 23kW.
И като стигна до ремонт на банята ще си изпраскам един проточен с електронно управление.
:partyman:

Тема "Претоварване на ел. инсталация в апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: