• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Петър Станков - помощник
Благодаря за материалите.

Разгледах ги. Излиза че най-добре е да разположа антената някъде в защитената зона под 45 градуса от върха на гръмоотвода.
Също трябва да заземя мачтата на антената към земята на сградата, както и ширмовката на коаксиалния кабел също?
Няма да имам възможност да заземявам с кабел до главната земя на главното табло. Какви са рисковете ако от антената пусна коаксиала надолу и на терасата ми коаксиала влезе в един гръморазрядник? (Lightning arrester) и неговата земя се върже за земята на някой мой контакт? Предполагам ако има статично електричество ще се оттича към земята, но при удар от светкавица върху гръмоотвода, тъй като моята антена е близо до него предполагам ще тръгнат някакви токове и по моя кабел?
velas - специалист
ср сеп 22, 2021 4:49 pmПетър Станков написа:
но при удар от светкавица върху гръмоотвода, тъй като моята антена е близо до него предполагам ще тръгнат някакви токове и по моя кабел?
Ако гръмоотвода е наред, няма да тръгнат. Въздуха между двата е достатъчен изолатор.
Гледай да си далеч от заземителната шина на гръмоотвода.
muhala - майстор
Ако зеземиш шивмовката долу в апартамента у вас към нулата, няма ли да стане ?
velas - специалист
Няма да стане. Там вървят напрежения и протоколи към конвертора.
Петър Станков - помощник
Да, ще гледам да съм максимално далеч от заземяването на гръмоотвода, но и да съм в безопасната зона под самия гръмоотвод.
Ако пусна директно коаксиала от антената до апартамента и там заземя ширмовката му към земята в някой контакт дали ще е добре?
velas - специалист
Вече отговорих... коаксиалния кабел от тунера до конвертора не се заземява! Там върви постоянно напрежение 13/18V и протоколи за работата на конвертора. Шармовката му е част от комуникацията между двете и всяка намеса в потенциалите ще блокира/изгори конвертора.
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за заземяване на външна антена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: