Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
martin31hv - специалист
Здравейте, наумил съм си да подменя ел. инсталацията в един апартамент, които не ползвам в момента, но имам нужда от някой друг съвет.

Сега най-вероятно ще бъда нападнат от най-редовните във форума, но държа да отбележа, че от няколко дни чета старите теми за подмяна на табла и тн.
Въпреки всичко ще споделя, какво съм си наумил и ще се радвам ако има някой, които да удари едно рамо.

На стълбите в таблото имам един автоматичен главен предпазител, които е 63А, а горе на етажа съм с стари керамични бушони. Ел. мрежата е двупроводна. Това, което не ми е ясно е как да направя токовите кръгове най-удачно.

1. Осветлението на целия етаж ще го направя на един бушон, а само банята ще е отделно. За осветлението ще използвам кабел 2 х 1,5 м2

2. Баня - имам бойлер, пералня заедно с контакт . Всяко едно мисля, че е редно да е на отделен бушон и идеята е да има ДТЗ, тоест трябва да пусна кабели с по 3 жила - за бойлера 4м2, а за пералнята и контакта - 2,5м2.

3.Хол + Спалня - контактите ще са на един кръг, а само ще пусна отделен за климатик. ( тук няма да имам почти никъква консумация, само един тв, модеми и тн, а в спалнята няма нищо...) Тук въпросът е за контактите да пускам ли 3 проводен кабел и да сложа ДТЗ? А за климатикът?

4.Кухня:
* Контакти +
* Фурна + котлон
*Съдомиялна + аспиратор

Имам и още 2 малки стаи на които смених инсталацията и кутиите, но не искам да ги питам вече. Те ще си останат на 2 отделни бушона, тъй като са спални една до друга и няма почти никъква консумация на ел. енергия.

Има много неясноти, тъй като все още няма ел. уреди и предстои цялостен ремонт, но ме интересува дебелината на кабела спрямо Амперажите на бушона. От форума прочетох: "Ако е 1,5м2 се слага 16А, ако е 2,5м2 се слага до 25А, на 4м2 се слага 32А".

*Въпрос1: Ако имам главен бушон долу на таблото, които в случая е авт. и е 63А, трябва ли да сложа горе на етажа пак главен например 50А или директно се навързват бушоните.
Въпрос2: Мога ли сложа една ДТЗ-63А на цялото табло или трябва по отделно?(В този случай, ако може ще трябва да сложа навсякъде 3 проводни кабели.)

Благодаря предварително на всеки, които ще си направи труда да драсне някой друг съвет. А и знам, че токът е много опасен, убива и тн... Ще свържа всичко и за всеки случай ще извикам просто ей така един специалист ще му платя да прегледа нещата, но съм убеден, че с ваша помощ ще се справя.
Поздрави. :-D

Тема "Подмяна на ел. мрежа и табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: