Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
martin31hv - специалист
Здравейте, наумил съм си да подменя ел. инсталацията в един апартамент, които не ползвам в момента, но имам нужда от някой друг съвет.

Сега най-вероятно ще бъда нападнат от най-редовните във форума, но държа да отбележа, че от няколко дни чета старите теми за подмяна на табла и тн.
Въпреки всичко ще споделя, какво съм си наумил и ще се радвам ако има някой, които да удари едно рамо.

На стълбите в таблото имам един автоматичен главен предпазител, които е 63А, а горе на етажа съм с стари керамични бушони. Ел. мрежата е двупроводна. Това, което не ми е ясно е как да направя токовите кръгове най-удачно.

1. Осветлението на целия етаж ще го направя на един бушон, а само банята ще е отделно. За осветлението ще използвам кабел 2 х 1,5 м2

2. Баня - имам бойлер, пералня заедно с контакт . Всяко едно мисля, че е редно да е на отделен бушон и идеята е да има ДТЗ, тоест трябва да пусна кабели с по 3 жила - за бойлера 4м2, а за пералнята и контакта - 2,5м2.

3.Хол + Спалня - контактите ще са на един кръг, а само ще пусна отделен за климатик. ( тук няма да имам почти никъква консумация, само един тв, модеми и тн, а в спалнята няма нищо...) Тук въпросът е за контактите да пускам ли 3 проводен кабел и да сложа ДТЗ? А за климатикът?

4.Кухня:
* Контакти +
* Фурна + котлон
*Съдомиялна + аспиратор

Имам и още 2 малки стаи на които смених инсталацията и кутиите, но не искам да ги питам вече. Те ще си останат на 2 отделни бушона, тъй като са спални една до друга и няма почти никъква консумация на ел. енергия.

Има много неясноти, тъй като все още няма ел. уреди и предстои цялостен ремонт, но ме интересува дебелината на кабела спрямо Амперажите на бушона. От форума прочетох: "Ако е 1,5м2 се слага 16А, ако е 2,5м2 се слага до 25А, на 4м2 се слага 32А".

*Въпрос1: Ако имам главен бушон долу на таблото, които в случая е авт. и е 63А, трябва ли да сложа горе на етажа пак главен например 50А или директно се навързват бушоните.
Въпрос2: Мога ли сложа една ДТЗ-63А на цялото табло или трябва по отделно?(В този случай, ако може ще трябва да сложа навсякъде 3 проводни кабели.)

Благодаря предварително на всеки, които ще си направи труда да драсне някой друг съвет. А и знам, че токът е много опасен, убива и тн... Ще свържа всичко и за всеки случай ще извикам просто ей така един специалист ще му платя да прегледа нещата, но съм убеден, че с ваша помощ ще се справя.
Поздрави. :-D
krasi92 - майстор
Здравей мартин31. Каква група по електробезопастност имаш.
sts - специалист
В темата да говорим за предпазители.
След като има главен АП 63А в едното табло в другото се
монтира АП 50А или товаров прекъсвач 63А.
За контакти общи нужди обща ДТЗ ХХ А в зависимост от броя на т.к.
За бойлер,пералня,съдомиялна и печка отделни комбинирани ДТЗ.
Кабел със сечение 1.5 мм2 - АП 6А или 10А.
Кабел със сечение 2.5 мм2 - АП 16А или 20А.
Кабел със сечение 4.0 мм2 - АП 25А.
Кабел със сечение 6.0 мм2 - АП 32А.
Ако сте прочели това започнете отначало с малък чертеж/разпределение/
на Вашето жилище.
Определете местата на консуматорите и определете токовите кръгове /т.к./.
Начертайте си скица на таблото.
Ако не можете намерете си приятел да свърши тази дейност.
При ремонта полагайте само трипроводна инсталация.
addicted - специалист
Цялото осветление на един бушон мен не ме кефи. При евентуален проблем някога, някъде(а може и никога) лампи няма даа има никаде. По добре да се раздели на две.
Всичко останало звучи нормално, за банята пералнята и бойлера може да се сложе едно ДТЗ с три предпазителя след него.
Отоплението какво ще е? Освен за климатик в хола не е лошо да се предвиди и за останалите стай.
Общо ДТЗ за целия апартамент аз не бих сложил.
Предпазителите както ги описва те според мен са много големи. Аз слагам 10А на 1,5кв/мм, 16А на 2,5кв/мм и на 4 кв/мм слагам 20,много много рядко 25А. Прадпазителя подбирате спрямо най тънкия кабел по трасето което пазят. Ако до кутия сте пуснали 4 кв/мм а от нея до контактите е 2,5 кв/мм, все едно цялата линия е 2,5 и аз задължително бих сложил 16 А.
Главният предпазител във вашето табло трябва да се подбере спрямо сечението на кабела до главното табло, и е хубаво да го има, може да спират целия ток само с него.
krasi92 - майстор
пет сеп 24, 2021 4:15 pmsts написа:
В темата да говорим за предпазители.
След като има главен АП 63А в едното табло в другото се
монтира АП 50А или товаров прекъсвач 63А.
За контакти общи нужди обща ДТЗ ХХ А в зависимост от броя на т.к.
За бойлер,пералня,съдомиялна и печка отделни комбинирани ДТЗ.
Кабел със сечение 1.5 мм2 - АП 6А или 10А.
Кабел със сечение 2.5 мм2 - АП 16А или 20А.
Кабел със сечение 4.0 мм2 - АП 25А.
Кабел със сечение 6.0 мм2 - АП 32А.
Ако сте прочели това започнете отначало с малък чертеж/разпределение/
на Вашето жилище.
Определете местата на консуматорите и определете токовите кръгове /т.к./.
Начертайте си скица на таблото.
Ако не можете намерете си приятел да свърши тази дейност.
При ремонта полагайте само трипроводна инсталация.
За 40а сигурно е 10 квадрата
За 50а е 16 квадрата
За 63 а е 25 квадрата и всичо това за медни кабели
Малко се презапасяваме на последък.
hidrazin - майстор
пет сеп 24, 2021 3:27 pmmartin31hv написа:
А и знам, че токът е много опасен, убива и тн... Ще свържа всичко и за всеки случай ще извикам просто ей така един специалист ще му платя да прегледа нещата, но съм убеден, че с ваша помощ ще се справя.
По-добре му плати не да прегледа нещата а да ги направи.
Иначе пък аз съм убеден че резултата ще е плачевен.
:partyman:
martin31hv - специалист
пет сеп 24, 2021 7:14 pmhidrazin написа:
пет сеп 24, 2021 3:27 pmmartin31hv написа:
А и знам, че токът е много опасен, убива и тн... Ще свържа всичко и за всеки случай ще извикам просто ей така един специалист ще му платя да прегледа нещата, но съм убеден, че с ваша помощ ще се справя.
По-добре му плати не да прегледа нещата а да ги направи.
Иначе пък аз съм убеден че резултата ще е плачевен.
:partyman:

Незнам какво имаш в предвид. Щом не съм извикал майстор значи има причина за това и най-вероятно е финансова. Не се сблъсквам за пръв път с тока така, че няма смисъл да го коментираме... Не съм казал, че разбирам, но честно да ти кажа ми се вижда в пъти по лесно да си изкъртя каналите и да си пусна кабелите отколкото да оправям старата мрежа от преди 30г и да се чудя кое откъде иде. Въпросът ми касаеше Амперите на бушоните, защото искам да съобразя всичко. Не съм тръгнал да ги правя и когато се уверя, че съм разбрал всичко около таблото ще го направя. Най-вероятно след седмица, когато си купя и материалите.
martin31hv - специалист
пет сеп 24, 2021 4:15 pmsts написа:
В темата да говорим за предпазители.
След като има главен АП 63А в едното табло в другото се
монтира АП 50А или товаров прекъсвач 63А.
За контакти общи нужди обща ДТЗ ХХ А в зависимост от броя на т.к.
За бойлер,пералня,съдомиялна и печка отделни комбинирани ДТЗ.
Кабел със сечение 1.5 мм2 - АП 6А или 10А.
Кабел със сечение 2.5 мм2 - АП 16А или 20А.
Кабел със сечение 4.0 мм2 - АП 25А.
Кабел със сечение 6.0 мм2 - АП 32А.
Ако сте прочели това започнете отначало с малък чертеж/разпределение/
на Вашето жилище.
Определете местата на консуматорите и определете токовите кръгове /т.к./.
Начертайте си скица на таблото.
Ако не можете намерете си приятел да свърши тази дейност.
При ремонта полагайте само трипроводна инсталация.
Здравейте, много ви благодаря за съветите. Чертежа го направих вчера и горе долу нещата са ми ясни.
brum - майстор
пет сеп 24, 2021 4:15 pmsts написа:
След като има главен АП 63А в едното табло в другото се
монтира АП 50А или товаров прекъсвач 63А.
Какво е товаров прекъсвач? Че при мен е с автоматични предпазители с различни криви - 63А/C в таблото на ЧЕЗ и 63А/B в моето табло.
mironcho - специалист
Товаровият прекъсвач е превключвател в корпус на автоматичен предпазител (в твоя случай иначе ги има най-различни) - превключва се само ръчно и не осигурява никаква защита.

Тема "Подмяна на ел. мрежа и табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: