Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
novaka123 - помощник
Имам сондажна помпа 3SKM-100 от 5 години(рядко се ползва, най-вече през лятото) на 9 метра дълбочина. От 1 година започна да се включва защитата от прегряване и трябва на синята кутия кръглия бутон да го натисна, за да тръгне отново. Сработването на защитата става след случаен период от време между 1 и 15 минути. Вода в сондажа има !!! Кондензаторът й беше 1-2 микрофарада под нормата и го смених, но това само малко оправи проблема. Ток-ът премерен с китайски амперклещи преди и след смяната е един и същ независимо от натоварването на помпата (около 4.7 А). Помпата се води 750w, но отстрани на табелката пише I =5 A. Кажете ми къде е проблема? И защо помпа, която се води 750w мощност харчи 1050w (но е все още в рамките на заводската х-ка уж).
iliya_i - майстор
вт сеп 28, 2021 8:21 pmnovaka123 написа:
Ток-ът премерен с китайски амперклещи преди и след смяната е един и същ независимо от натоварването на помпата (около 4.7 А). Помпата се води 750w, но отстрани на табелката пише I =5 A. И защо помпа, която се води 750w мощност харчи 1050w (но е все още в рамките на заводската х-ка уж).
Защото е помпа с електодвигател, а ти си слетнал мощността като за реотан!
P = U . I . cos(ф). При асинхронен електродвигател cos(ф) е около 0.7 (м-у другото е написан на табелката).

А относно тока: 4.7/5 = 0.94 - разлика 6%.
За клас точност на измервателни уреди и точност на измерванията чувал ли си?
А измери ли стойността на напрежението в същия момент? (то е в граници +/- 10% по стандарт :roll: )

А една помпа може да прегрява по много причини, като например износени лагери, затлачване с пясък и т.н
kozl - майстор
Пробвай със смяна на защитата, може в нея да е проблема.
LazarGanev - "Велик майстор"
Притвори малко крана на изхода, за да избегнеш кавитация
novaka123 - помощник
Това с притварянето на крана какво ще ми каже, как ще помогне да открия проблема? Помпата е вързана с маркуч ф 25 OD. Преди да се включи защитата и винаги като работи хвърля много вода. Няма прекъсване/намаляване на струята(или пък балончета въздух в струята) преди да се включи термо защитата.
Иначе мерси за отговорите. Полезни са. Вероятно и ще я вдигам от сондажа да я отварям и почиствам и/или ще й сменя защитата. Няма да мога скоро да осведомя какъв е резултата, защото както казах помпата се използва осново лятото, а то мина така че в момента не ми е приоритет. Благодаря иначе. Все пак ако форумните правила разрешават след няколко месеца ще пиша отново да кажа какво е станало.

П.С. Като отворя помпата после със силикон ли да използвам обратно за уплътнение - какъв силикон ? Маслото да го сменям ли? Редукторно ли трябва - какво ? Какво количество?
LazarGanev - "Велик майстор"
ср сеп 29, 2021 9:59 amnovaka123 написа:
Това с притварянето на крана какво ще ми каже, как ще помогне да открия проблема?
При липса на съпротивление на изхода помпата работи на максимална мощност, тогава е най-натоварена и може затова да загрява. Като притвориш крана, ти намаляваш дебита, т.е. електрическото натоварване и помпата може да не загрява. За някои помпи им трябва мантия (обсадна тръба) за да се охлаждат, но за тази не видях да има такова изискване
kotarankat - специалист
novaka123 написа:

П.С. Като отворя помпата после със силикон ли да използвам обратно за уплътнение - какъв силикон ? Маслото да го сменям ли? Редукторно ли трябва - какво ? Какво количество?
То няма какво да се уплътнява със силикон. По скоро трябва да се погледнат и подменят гайките, които са под мрежичката и държат двигателя. Моята помпа е 4SKM, но принципа им ще е същия.
Трябва да се внимава и да не се загубят шпилките на вала.
Двигателя не съм го отварял.
Успех!
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Тема "Сондажна помпа често сработване на термо защитата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: