• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
piron45 - майстор
Здравейте, появи ми се един проблем . Става въпрос за дробилка за клони. Двигателя е 40kW и работи на звезда-триъгълник. Машината не е работила около 2г и преместена от таблото та се наложи да сменя кабелите до двигателя. Пускам да работи и двигателя се развърта нормално на звезда, но щом превключи на триъгълник все едно дава на късо. Изключва автоматичния предпазител 100А. Първоначално защитата даваше проблем, изключваше още при развъртането на звезда. Смених я с нова на Шнайдер 80А, старата беше до 63А. Уж всичко е както трябва, но на триъгълник изключва. Направих си експеримент да разменя фазите на мотора и тогава не изключва АП-то, а защитата, защото вдига 130А на фаза. Дали мотора си е заминал или аз бъркам нещо. с мултицета не ми дава да има проблем по намотките, нито дава на корпус, но нямам мегер.
valentino76bs - майстор
Човешкия фактор е на лице :)
При откачането си объркал нещо!
При условие ,че е работил и спрян а от стоене е трудно да му стане нещо на 40 кв мотор.
Механически наред ли е всичко?
piron45 - майстор
Механичен проблем няма, на звезда двигателя се развърта нормално, таблото работи коректно, като изключа защитата и включа бутона на мотора, контакторите си сработват нормално. Качвам снимка на таблото и мотора, снимката на кутията е след като размених фазите за проба.

Прикачен файл

IMG_20211004_145249.jpg

Прикачен файл

IMG_20211004_145307.jpg

Прикачен файл

IMG_20211004_145336.jpg
RiddleBG - напреднал
Проблемът вероятно е в таблото. Ако имаш схема провери го внимателно, ако нямаш пробвай по някоя от тези, едва ли ще има съществена разлика:

Изображение

Изображение
valentino76bs - майстор
Грешно е свързан от тука го виждам :)
Погледни свързването под втория контактор и ще разбереш
Направи ги Кафяв син черен на изх на к2 и ще тръгне
piron45 - майстор
Колега, на контактора е доста трудно да ги разместя че кабела е 16мм2, а мястото е малко. По ми е лесно в клемната кутия на мотора. Мога да се напъна и на контактора , но не виждам разликата. На практика не съм променял връзките на таблото. Само махнах старите кабели и сложих по дълги. Не съм и очаквал да възникне такъв проблем. Така както е вързано в момента мотора заработва и на триъгълник, но тока е много голям и изключва защитата. На звезда е около 32А, а на триъгълник скача на 130А.

ПП Сега сравних мойто връзване и схемичката над твоя пост, отговаря точно, не разбирам само що вдига толкова тока.
Последна промяна от piron45 на пон окт 04, 2021 8:28 pm, променено общо 1 път.
krasi92 - майстор
За колко време развърта.Ако му е малко вдигни времето за превключване.Без ремъци пробва ли го.
piron45 - майстор
Не съм мерил времето, но е вероятно около или над 10сек. Развърта си се напълно защото оборотите остават постоянни като се развърти и след това изключва котактор 3 и включва контактор 2. Като включи на триъгълник оборотите не се променят, само тока скача.
Утре ще го пробвам и без ремъци.
Билян - специалист
Мотора не е вързан правилно премери си намотките и ще ти стане ясно
krasi92 - майстор
В клемната кутия на мотора изводите от статора откачвал ли си ги.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Проблем с ел.мотор Звезда-Триъгълник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: