• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
piron45 - майстор
Тая дробилка е с тоя мотор от 5г, когато е купена. Просто мотора е бил преди някъде и е сложен на дробилката. Тя работеше с него докато не се строши дробилката и стоя 2г за ремонт. Старата защита дето работеше с нея беше до 63А, новата дето сложих е до 80А. Мотора няма табела, и само са ми казали че е 40kW, дали е толкова не мога и да го смятам като не работи нормално. Притеснява ме повече големия ток, греенето на кабелите и пада на напрежение. Опитвам се да намеря мегер, но това не е уред дето всеки ползва.
fbr - майстор
За мегер, пробвай с една 15 ватова крушка, единия край на фаза, другия край към намотките на двигателя. Не трябва да свети.
krasi92 - майстор
Попитах дали не са разместени /объркани/ началата с краищата на мотора защото така се държи мотор с объркани изводи от пакета.Казваш че всичко е ок.При нормални условия тока не бива да надвишава 80 ампера с товар.Вероятноста мотора да е заминал би ли значело че на звезда не е заминал.Нещо около връзването ще да е.Размени на к2 жилата и ги направи черен,кафеви син
piron45 - майстор
вт окт 05, 2021 4:20 pmkrasi92 написа:
Попитах дали не са разместени /объркани/ началата с краищата на мотора защото така се държи мотор с объркани изводи от пакета.Казваш че всичко е ок.При нормални условия тока не бива да надвишава 80 ампера с товар.Вероятноста мотора да е заминал би ли значело че на звезда не е заминал.Нещо около връзването ще да е.Размени на к2 жилата и ги направи черен,кафеви син
На снимка в темата съм показал как са изводите на намотките. Кой е начало и кой край как мога да разбера. Мотора си работеше, не вярвам докато беше на ремонт някой да тръгне да разменя изводите на намотките в клемната му кутия.
krasi92 - майстор
Размени жилата на к2 и ако не става ще определяме с трансформатор и пробна лампа начало и краи
Hoвoceлckи - майстор
Друго започвам да си мисля: този двигател да не е Δ/Y - 220/380? Някаква вероятност да е ползван само в "звезда"?
Определи мощността му. Тук цъкни има различни начини.
piron45 - майстор
вт окт 05, 2021 7:26 pmHoвoceлckи написа:
Друго започвам да си мисля: този двигател да не е Δ/Y - 220/380? Някаква вероятност да е ползван само в "звезда"?
Определи мощността му. Тук цъкни има различни начини.
Благодаря за линка колега, ще го ползвам да определя мощността по размерите. Иначе мотора си работеше на същото табло в звезда триъгълник преди да се потроши механично дробилката.
За днес ми обещаха да ми дадат мегер да видим какво ще излезе.

ПП. По размерите на мотора като ползвах линка се оказва че е 30kW.Все пак е някаква отправна точка.
Последна промяна от piron45 на ср окт 06, 2021 11:07 am, променено общо 1 път.
l0v - специалист
От толкова много съвети за разменяния на кабели вече и аз се омотах и не можах да разбера защо не направи нещо съвсем елементарно и просто. Откачи кабела от клемното табло на двигателя за триъгълник и го изолирай. Замости директно клемите с мост така че двигателя да си остане на звезда само. Казваш че в такъв режим си върти нормално но все пак измери на спокойствие токовете. После го развърти от другата страна на изводите. Премести кабела на другите три клеми а тези на които е бил ги замости. И кажи пак какво се случва и има ли разлика в токовете и посоката на въртене.
Hoвoceлckи - майстор
Lov, с каква цел предлагаш да се пробва смяна на звездния център? Колегата каза, че токовете са симетрични? Не пречи пак да провери. За да работи постоянно на "звезда" е най-лесно да блокира времерелето.
Какъв е токът на празен ход на трите фази "при звезда"? До колко достига при товар (работа)? При работа има ли осезаемо падане на оборотите? Какви са оборотите на двигателя (на око)? Какво стана с мегера? За пробив към корпус и "междуфазно" на секциите можеш да провериш с пробна лампа (както вече ти казаха)?
piron45 - майстор
ср окт 06, 2021 12:48 pmHoвoceлckи написа:
Lov, с каква цел предлагаш да се пробва смяна на звездния център? Колегата каза, че токовете са симетрични? Не пречи пак да провери. За да работи постоянно на "звезда" е най-лесно да блокира времерелето.
Какъв е токът на празен ход на трите фази "при звезда"? До колко достига при товар (работа)? При работа има ли осезаемо падане на оборотите? Какви са оборотите на двигателя (на око)? Какво стана с мегера? За пробив към корпус и "междуфазно" на секциите можеш да провериш с пробна лампа (както вече ти казаха)?
За сега го оставих на звезда, чакам до края на седмицата човека с мегера. С пробна лампа не ми показва проблем, но за мен проблем си има или идиотите от другата фирма да са сменили мотора с такъв дето работи само на звезда, но не ми се иска да е вярно.
Иначе на звезда и празен ход дава 18.5А с разлика една десета на трите фази. Като закачих ремъка да развърти чуковете тока стана 20.5-21А. Под товар само по бавно развърта, на празен ход за секунда-две вдига оборотите. На око оборотите са около 2-3000 на празен ход.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Проблем с ел.мотор Звезда-Триъгълник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: