• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
wladimir1
При мен при монтаж - два поред Вико - Кармен превъртяха болтовете и отидоха в коша, а преди 10-на години съм монтирал стотици Кармен в хотел без един едничък брак... :? А понеже бързах - просто купих най-близкото по цена на Шнайдер от близката железария, оказа се - Асфора, техните присъединителни болтове при същото стягане не превъртяха, смея да кажа, че наистина стягам здраво... така и трябва. Е и двете са турско производство... Надявам се искрено, че не е до бройки или партиди, надявам се в контрола на качеството на Шнайдер в турския им завод и така... Колкото до Вико, ще им дам още един шанс с бранд Панасоник, ако и там ме издънят - край... всичко хубаво си има и край някога... :roll:
valentino76bs - майстор
За съжаление май с всичко става така ....отначало докато им се чуе думата и после почват магариите.
mironcho - специалист
Миналата събота монтирах 15-на контакта от серията Асфора - нямаше нито един дал фира въпреки, че и аз стягам както трябва. Единствената подробност, е че трябва да се стяга с права отверка. С кръстата не се получава - изплъзва се и болтчетата остават хлабави. А може и аз да нямам подходяща такава, което пък не ми е проблем.
wladimir1
съб окт 09, 2021 3:42 pmmironcho написа:
Миналата събота монтирах 15-на контакта от серията Асфора - нямаше нито един дал фира въпреки, че и аз стягам както трябва. Единствената подробност, е че трябва да се стяга с права отверка. С кръстата не се получава - изплъзва се и болтчетата остават хлабави. А може и аз да нямам подходяща такава, което пък не ми е проблем.
:) Болтовете на Асфорите са за комбо SL/PZ като на АП-тата и за целта трябват отвертки SL/PZ1 и SL/PZ2 примерно:
https://www.tme.eu/bg/details/wiha.328_ ... iha/30700/
https://www.tme.eu/bg/details/wiha.328_ ... iha/30701/
Моите са Сетаформ - https://www.valerii.com/index.php?route ... ch=sl%20pz и съм доволен, но не ги ползвам интензивно за да ги препоръчам за такава дейност, просто нямам толкова лично наблюдение. За профи - Wiha и Wera са си класа в оборудването.
Има и Томпастър в цената на Сетаформа, които май по-лесно се намират по магазините, все ще извъртят контактите в едно жилище. :)

За винтоверт и държач - накрайници, те обаче, ако човек ги потърси сериозно лесно не се намират, иначе - Вюрт или Вера...
radius - майстор
Като монтирах моите и аз стигнах до извода, че с права е най-добре. Материала на болтовете е мек и pz превърта без много зор.
iliya_i - майстор
Винаги съм се чудил на тези, дето ги монтират с винтоверт, дали са с всичкия си?
wladimir1
radius, тоест в случая се е повредила главата на болта, защото на практика ползваш неподходящ накрайник, проблемът е в не правилния избор на накрайник/отвертка, а не в материала на болта. Вземи си SL/PZ1 и всичко ще е наред.

Всъщност аз под "превъртял болт" разбирам при добро затягане просто да започне да върти свободно на празен ход без да се затяга вече, демек да "изпусне гайката" - което на мен именно ми говори за мек материал на крепежите...

При ел. апаратурата комбо SL/PZ1&2 са често срещани глави и накрайници, няма как да се затягат здраво с PZ, PH. С SL (права отвертка) има възможност за добро затягане, но пак не е точният накрайник.

iliya_i, за винтоверта - когато се използват правилно степените на затягане и според конкретния инструмент и малко опит - няма проблеми, нямаш идея колко монтажници към енергото примерно ползват именно винтоверти... но са настроени правилно и няма гафове. Днес, ако имат да подменят 200 електромера и да ревизират 100-на ГРТ-та дали ще имат време да ползват отвертки и динамометрични тресчотки... :lol:
iliya_i - майстор
съб окт 09, 2021 8:12 pmwladimir1 написа:
iliya_i, за винтоверта - когато се използват правилно степените на затягане и според конкретния инструмент и малко опит - няма проблеми, нямаш идея колко монтажници към енергото примерно ползват именно винтоверти... но са настроени правилно и няма гафове. Днес, ако имат да подменят 200 електромера и да ревизират 100-на ГРТ-та дали ще имат време да ползват отвертки и динамометрични тресчотки... :lol:
Проблема не е в прекомерната сила на затягане на винтоверта, а в недостатъчната. За разлика от ръчната плоска отвертка винтоверта може да ползва само специални накрайници, но не и плоски. А при определена сила кръстатите битове Ph и Pz изплюват. За това винаги се донатяга на ръка с плоска отвертка. Винтоверта е само за бързо обиране на хода.
wladimir1
съб окт 09, 2021 8:54 pmiliya_i написа:
Проблема не е в прекомерната сила на затягане на винтоверта, а в недостатъчната. За разлика от ръчната плоска отвертка винтоверта може да ползва само специални накрайници, но не и плоски. А при определена сила кръстатите битове Ph и Pz изплюват. За това винаги се донатяга на ръка с плоска отвертка. Винтоверта е само за бързо обиране на хода.
Примерно аз, от моя скромен личен опит: Настройвам си винтоверта на 2-ра степен на 1-ва "бавна" скорост и натам нагоре според дебелината на проводника. Машинката ми е малък 12V Бош със степени, рядко го слагам на 3-та степен за 4 или 6 квадрата проводник да речем, все пак не искам да ги правя на палачинки. :-D Ползвам удължени, комбинирани накрайници на Вюрт SL/PZ2 и 1, които си поръчах навремето от сайта им... Аз лично където мога - предпочитам винтоверта, защото става бързо, еднакво затяга винаги и за разлика от мен не се уморява.

Иначе имам ветеран - плоска, съветска отвертка с бакелитова дръжка, която е завила хиляди болтове и винтове за почти 30-се годишна служба при направата на доста инсталации от баща ми... Наистина е незаменима и при мен сега, ако трябва да си го призная, но улеснението с машинката е голям кеф, а с подходящ накрайник и настройка не съм имал проблеми до сега, ъъъ освен един-два контакта фира, докъто му схвана цаката да не натискам с все сила, че съм над 110кг. които не са бирено-чевермени... :-D
  • 1
  • 2

Тема "Schneider Asfora или Panasonic KARRE PLUS" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: