• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
DevilsDj1990 - напреднал
Здравейте , още от сега искам да кажя че съм доста бос откъм темата и всичко което знам съм чел и чул от някъде и съм без реален опит.

Та , наскоро си купих апартамент старо строителство ЕПК от 80-те години и се започна основен ремонт , като сега съм на етап смяна на инсталацията.Старите кабели са в тръби .
До момента съм решил :
1.( тъй като НЕ бяха така) всяка стая контакти отделен бушон , осветлението на 2-3 кръга , печка и бойлер отделно
2.Взел съм ПВ А1 кабели - 4мм2 от таблото до разпределителните кутии и печката и бойлера , 2,5мм2 от р.к. до контактите и 1,5мм2 за осветлението
3.50А главен бушон , 25А печка , бойлер и контакти , 16А осветлени

Вече чух и разбрах че съм се прекалил май с кабелите и бушоните , не ме питайте защо такива и аз нз.
Въпросите са ми следните :
1.Кабелите в разпределителните кутия да ги усуча и запоя и изолирам с самовулканизираща лента или друго ?
2.Почнах да чета за ДЗП но освен още повече да се объркам друго не постигнах , чух от някой че компютри и LED осветления не са особено приятни за тези ДЗП . Затова пък ми се иска поне на бойлера евентулано са сложа някак си. Въпроса е какъв да взема и как да го вържя при положение че от главното табло идват фаза и нула . Някъде четох за цялостна исталация че заземяването се вързвало към нулата преди ДЗП-то.

Извинявам се предварително че най-вероятно по-разбиращите ще се напрегнат от "тъпите" ми въпроси но искам да схвана и да си го направя както трябва.
iliya_i - майстор
И по двата въпроса има доста писано във форума. Виж важните теми в раздел "Елактротехника".
viewforum.php?f=11

1. Клеми Wago 221. Хем по лесно, хем добра връзка, хем заема по-малко място в кутията.
Изображение

2.
Изображение
DevilsDj1990 - напреднал
съб окт 09, 2021 8:02 amiliya_i написа:
И по двата въпроса има доста писано във форума. Виж важните теми в раздел "Елактротехника".
viewforum.php?f=11

1. Клеми Wago 221. Хем по лесно, хем добра връзка, хем заема по-малко място в кутията.
Изображение

2.
Изображение
Знам че има доста писано , както казах доста се рових ама повече се обърках от колкото да стигна до конкретен отговор. За клемите знам но и за тях четох доста мнения за и против , общо взето съм на положение 50/50 wago или усукване с запояване и изолиране. До колкото до схемата малко не я разбирам , знам че сиг за разбиращите е елементарна но за мен не е.
Sandman - специалист
Щом си "доста бос" и само си чел и чул, ползвай ваго клеми, с тях ще се справиш по-добре отколкото със спайките предполагам.
За ДТЗ има много хубава тема в раздела (линка, който ти е дал колегата).
И все пак помисли да намериш някой познат, който разбира за да те кнсултира на живо или да ти удари едно рамо, че с тока шега не бива.

Произволна схема на ДТЗ от гугъла, по-опростена:
Изображение
DevilsDj1990 - напреднал
съб окт 09, 2021 12:25 pmSandman написа:
Щом си "доста бос" и само си чел и чул, ползвай ваго клеми, с тях ще се справиш по-добре отколкото със спайките предполагам.
За ДТЗ има много хубава тема в раздела (линка, който ти е дал колегата).
И все пак помисли да намериш някой познат, който разбира за да те кнсултира на живо или да ти удари едно рамо, че с тока шега не бива.

Произволна схема на ДТЗ от гугъла, по-опростена:
Изображение
Уж познат имаше бащата , дето УЖ щеше и жици да ми даде с фабрична цена и тн и като дойде момента не вдига , пак нямам друг познат за такива неща. Имам който се занимава с ниско токови и не е много на ти с тези неща и предпочита да не ме съветва да не объркаме нещо. Днес тъкмо купих една машинка от Лидл за канали че да мога да прекарам нови контакти за климатиците на високо , и канали да сложа някаква шлауфка за интернет кабели да прекарам самостоятелни до всяка стая , че достатъчно са ме изнервяли рутери по коридора , особено тези от доставчиците . На коридора трябва и да прекарвам още жици за осветлението че сега е девиатор ама имаше промяна в устройката на апартамента и се промени коридора сега искам да добавя още един ключ и да правя тройка девиаторен.
DevilsDj1990 - напреднал
съб окт 09, 2021 12:25 pmSandman написа:
Щом си "доста бос" и само си чел и чул, ползвай ваго клеми, с тях ще се справиш по-добре отколкото със спайките предполагам.
За ДТЗ има много хубава тема в раздела (линка, който ти е дал колегата).
И все пак помисли да намериш някой познат, който разбира за да те кнсултира на живо или да ти удари едно рамо, че с тока шега не бива.

Произволна схема на ДТЗ от гугъла, по-опростена:
Изображение
Добре да променя въпроса малко , ако извикам електричар да ми върже ДТЗ в таблото какво трябва да подготвя , просто да прекарам 3 жици до бойлера ?
шоп - майстор
съб окт 09, 2021 11:11 amDevilsDj1990 написа:
общо взето съм на положение 50/50 wago или усукване с запояване и изолиране.
Може би съм старомоден или мисля логично, но винаги използвам усукване на проводниците.

Нека сметнем контактната площ на два да кажем плътни медни проводника със сечение 2.5мм2, "заголени" по 4см и усукани качествено с клещи и контактната площ на една "модерна" клема.
mironcho - специалист
Ако ще правиш нещата, както трябва, а не само да смениш старите проводници с нови, ето някои насоки:
в таблото:
0 - 50А - главен
1 - 10А - осветление
2 - 10А - осветление
3 - 16А - климатик. Ако са повече слагаш ги заедно на един предпазител или добавяш предпазител за всеки климатик. Няма нужда от ДТЗ.
4 - 20А - печка (фурна + плот) свързани на твърда връзка (не с контакт)
5 - ДТЗ 40А 30mA
5.1 - 16А - контакти кухня
5.1 - 16А - контакти стая 1
5.1 - 16А - контакти стая 2
6 - ДТЗ 40А 30mA
6.1 16А - бойлер
Всички линии - в трипроводно изпълнение! Всички контакти, в които може да се включват преносими (и преместваеми) ел. уреди трябва да са защитени с ДТЗ, не само бойлера!
Щом нямаш опит - клемите WAGO, за които са писали по напред са твоето решение.
За таблото ще ти трябва човек, който поне веднъж си е чупил пръстите да монтира такова, защото има практични правила (от татък му викат ноу хау), които ще откриеш след като си отрязал някой проводник достатъчно къс за да се наложи да го удължаваш.
В таблото всеки проводник да има поне 50см (че и повече) свободна дължина за да се маневрира лесно из кутията.
Където ще са контакти и ключове и разклонителни кутии, оставяш поне 15см дължина на проводниците за да могат да се свържат лесно. Ако са чак толкова дълги - ще се отрежат, но ако са къси - става криво.

Купи си корда за изтегляне на кабели и поне една кутийка вазелин (за кабелите де :-D ) - като теглиш проводниците триенето е голямо и трябва смазка.

Въоръжи си с търпение - това е занаят, който не се учи за един ден и от един обект. Питай, като има нещо!
............................
п.п.до "шоп" не е лошо да си старомоден, ама е лошо да си против правилата. Каквото и да изчисляваш и да спориш това не е позволено и не е било и преди 2004г, когато действаше ПУЕУ. Това, че националния ни спорт е "всеки знае най-добре" хич не е за хвалене (дори и да звучи старомодно...)
DevilsDj1990 - напреднал
съб окт 09, 2021 3:35 pmmironcho написа:
Ако ще правиш нещата, както трябва, а не само да смениш старите проводници с нови, ето някои насоки:
в таблото:
0 - 50А - главен
1 - 10А - осветление
2 - 10А - осветление
3 - 16А - климатик. Ако са повече слагаш ги заедно на един предпазител или добавяш предпазител за всеки климатик. Няма нужда от ДТЗ.
4 - 20А - печка (фурна + плот) свързани на твърда връзка (не с контакт)
5 - ДТЗ 40А 30mA
5.1 - 16А - контакти кухня
5.1 - 16А - контакти стая 1
5.1 - 16А - контакти стая 2
6 - ДТЗ 40А 30mA
6.1 16А - бойлер
Всички линии - в трипроводно изпълнение! Всички контакти, в които може да се включват преносими (и преместваеми) ел. уреди трябва да са защитени с ДТЗ, не само бойлера!
Щом нямаш опит - клемите WAGO, за които са писали по напред са твоето решение.
За таблото ще ти трябва човек, който поне веднъж си е чупил пръстите да монтира такова, защото има практични правила (от татък му викат ноу хау), които ще откриеш след като си отрязал някой проводник достатъчно къс за да се наложи да го удължаваш.
В таблото всеки проводник да има поне 50см (че и повече) свободна дължина за да се маневрира лесно из кутията.
Където ще са контакти и ключове и разклонителни кутии, оставяш поне 15см дължина на проводниците за да могат да се свържат лесно. Ако са чак толкова дълги - ще се отрежат, но ако са къси - става криво.

Купи си корда за изтегляне на кабели и поне една кутийка вазелин (за кабелите де :-D ) - като теглиш проводниците триенето е голямо и трябва смазка.

Въоръжи си с търпение - това е занаят, който не се учи за един ден и от един обект. Питай, като има нещо!
............................
п.п.до "шоп" не е лошо да си старомоден, ама е лошо да си против правилата. Каквото и да изчисляваш и да спориш това не е позволено и не е било и преди 2004г, когато действаше ПУЕУ. Това, че националния ни спорт е "всеки знае най-добре" хич не е за хвалене (дори и да звучи старомодно...)
Благодаря за изчерпателния съвет и мнение по въпроса. Струна за изтегляне купих , вече съм прекарал 2 стаи (за сега с 2 проводника ) , изкъртил и проверил всички трасета (тръби) кой на къде се е запътил че тапанарите едно време на 4 стаи решили че 6 бушона са достатъчни , да не говорил че хола на отделна верига към таблото , другото от таблото към спалнята и от там към кухнята и другата спалня демек 3 стаи на един бушон, А ИМА трасета(тръби) от таблото към всяка стая ама явно мързел ли де да знам.

Даже съм пуснал и нула към ключовете тъй като съм замислил да слагам смарт ключове които искат и фаза и нула за да работят.

Бушоните съм ги купил , дали ще е проблем да ползвам тези които съм взел или да ходя да купувам нови тъй като няма да мога да ги сменя , сега съм взел 50А главен , 25А за печката , за бойлера и за контактите за всяка стая и 16А за осветлението. До колкото до ДТЗ , само да схвана как се вързват ще сложа , ако трябва ще купя ново табло че взех за 12 бушона.

Някой ползвал ли е онези накрайници за усукване на кабели , гледам ги и се чудех дали да не взема ама нз дали стават.
iliya_i - майстор
съб окт 09, 2021 9:10 pmDevilsDj1990 написа:
Някой ползвал ли е онези накрайници за усукване на кабели , гледам ги и се чудех дали да не взема ама нз дали стават.
Не стават. Това за което упорито настояваш не е работа за хора без опит. Хубава връзка с усукване може да се направи само на ръка с клещи (2 комплекта ръка-клещи).
Коя точно думичка в израза "използвай Wago клеми" дето всички до тук ти писаха не разбра?
А и за тази бъзикня, дето ще ти осигури калпави връзки ще дадеш повече пари от колкото за Wago клеми за цялата инсталация.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Подмяна ел.инсталация ПОМОЩ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: