• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
wladimir1
вт окт 12, 2021 12:36 pmkrasi92 написа:
Заварявай смело.Качи една снимка на разклонителна кутия след заварките.И една след изолирането с бишоп.
Айде пак се почна - клеми VS усукване...

Снимки - йок, а заварка съм правил само веднъж в живота си заедно с баща ми преди доста години, та по-скоро съм асистирал. Иии не ми харесва като начин на работа, ползване на предпазни очила/шлем и прочие галимации, настрани това, че е риск да се "осветиш" и да си повредиш зрението дълготрайно... Това обаче с, което сме заварявали беше приспособено от четка парче графит, а не с електрод! Кутиите бяха достатъчно големи, проводниците достатъчно дълги с аванс за да се позиционират вертикално извън кутията при заварката, ако евентуално капне. Не ми е известно да е имало проблеми после. Честно казано тогава сме го направили по изискване на човека на, който го правихме...

Лично аз предпочитам усукване и калайдисване, бишоп и изолирбанд (3M и/или Вюрт). Знаеш, че бишопа се разтяга достатъчно за да се навие тънко, не виждам драма в това...

Не казвам, че най-правилно, не го препоръчвам като панацея, просто аз така си го правя, правилно - грешно, отговорността си я нося - аз, лично за себе си...

Дори препоръчвам и съм препоръчал на автора на темата да си извика фирма или квалифициран ел. техник да му направи поне свръзването и да му провери инсталацията преди пускане, ако няма пари за цялостно изпълнение, просто идеята е да си даваме съвети и да си помагаме, иначе - защо е форумът.
krasi92 - майстор
Само за пресоването никой не спомена.Гилзи и клещи и след това и с термошлаух става.
hidrazin - майстор
Еееее... то има и още начини бре.
Може да се използва експлозивно заваряване, фрикционно, ултразвуково, дифузно...
Мое се използва и термитна смес - както се заваряват релсите.



:partyman:
hidrazin - майстор
вт окт 12, 2021 8:20 pmAndri01 написа:
Viva la Google!! :lol: :lol:
Е, не мое всички да са кухи лейки - тъпи и заоблени като патладжан... Изображение

:partyman:
Andri01 - майстор
На времето имаше 3-ма Тошковци ,които разсмиваха държавата. Е,тука ,в сайта ти си единствения...многознайко! " ....нашия интелигентен Google "!! :partyman:
mika - специалист
вт окт 12, 2021 12:23 pmwladimir1 написа:
Тоест излиза, че спайката, скрутката или усукването (както и да му казвате) с последващо заваряване (на "капка" в края) или цялостно калайдисване на връзката не са забранени, напротив, дори си имат така да се каже вратичка в нормативната уредба...
Излиза че свързване само с усукване и изолиране, нещо което се прави масово, противоречи на наредбата.
wladimir1
ср окт 13, 2021 9:10 ammika написа:
вт окт 12, 2021 12:23 pmwladimir1 написа:
Тоест излиза, че спайката, скрутката или усукването (както и да му казвате) с последващо заваряване (на "капка" в края) или цялостно калайдисване на връзката не са забранени, напротив, дори си имат така да се каже вратичка в нормативната уредба...
Излиза че свързване само с усукване и изолиране, нещо което се прави масово, противоречи на наредбата.
E да де, съгласен, но когато я калайдисаш или завариш си в рамките на закона. Впрочем не виждам да е изрично споменато "усукването се забранява" - ето как се слагат вратички в закона - това е христоматиен пример. Разбира се, че трябва да се запои (ако щеш със сребърен припой - та да надживее и правнуците) или завари. Ако не се направи с каквото и да се увие, дори с бишоп - започва окисление на проводника = повишаване на съпротивлението с всички последствия от това.

Хайде да кажа и още - когато запоявате медни проводници в ел. инсталация - тия магии с аспирин, фосфорна киселина, флюс на киселинна основа - АБСОЛЮТНО НЕ! Споява се само с НЕ киселинен флюс или колофон, а може и с направи си сам разтвор на колофон с етилов или изопропилов спирт.

Идеята ми е, че не са споменати подробно начините на "заваряване и спояване" - значи може да се усуче - ето ти нагледно вратичката.

На обект - си има план, които да се спази, там си пише всичко, после има технически ръководител на обекта, над него - строителен надзор - няма как да стане нещата да не са ок след АКТ16...

В къщи и "на частно" - мътна и кървава, всеки си прави каквото знае... при вече приета вътрешна инсталация - няма кой да проверява кой как и с какво я магери...

Затова е и форумът - именно в тея случаи да си дадем съвет как да не убием себе си и/или още хора (да не дава Господ) - това е. Просто професионалист не се учи от форума, не би трябвало де... :?
velas - специалист
вт окт 12, 2021 12:23 pmwladimir1 написа:
Аз лично от моя скромен опит не виждам проблем в заварена или калайдисана усукана връзка, а после защитена със слой бишоп лента Вюрт или 3М, а върху нея още един слой 3М или Вюрт ПВЦ изолирбанд. С важното уточнение, че всичко трябва да е защитено с точния предпазител според сечението на проводника.
Проблеми няма да има, ако всичко тръгне от раз!
Но ако нещо се появи проблем и се наложи разкачане на връзките в разп. кутия, прозвъняване и пр.... ще ми се да гледам...

Правилно усукана връзка няма никакви проблеми, дори и неизолирана!
Иначе на такива абсурди съм се нагледал, като усукано на ръка, усукано един-два пъти и пр., че... аман!
Hoвoceлckи - майстор
Виждам, че сте професионалисти, та да попитам: колко взимате на разклонителна кутия, когато правите връзките с усукване и запояване/заваряване? На един апартамент с около 30 кутии, за колко време ще ги направите?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Подмяна ел.инсталация ПОМОЩ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: