Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ushuaya - специалист
Здравейте! С какво мога да закрепя кабелен канал към стена? Стената е с мазилка хоросан 3 см и след това бетон. Има ли някакви самопробивни винтове или трябва с дюбели задължително?
chapara - майстор
С полиуретанов уплътнител👍
шоп - майстор
С винтове за гипскартон.
brick - специалист
Става с к'во ли не... Има значение какви кабели ще носи. Също и мястото - дали е ниско и има вероятност за въздействия (ритане, удари с предмети), или нависоко и трябва да държи само собствената си тежест и кабела.

Дюбели няма да държат. От механичните крепежи - коване със стоманени пирончета. Ако каналът е достатъчено широк, за да влезе такер в него - с П-скоби.
Пирони и винтове имат недостатъка, че на места мазилката може да е по-тънка и ако опрат в много як бетон отдолу, не влизат докрай.

За лепене - монтажното лепило е точно за целта, в същите картуши като силиконите. Chapara пробутва навсякъде полиуретанов уплътнител (може да има акции във фабрика за такъв :-D), но тук не е най-подходящото средство.
radius - майстор
Стана ми интересно защо дюбели няма да държат?
Чапара произвежда ПУ, а хобито му е да прави бани :lol: .
brick - специалист
radius написа:
Стана ми интересно защо дюбели няма да държат?
Само за конкретния случай - в хоросанова мазилка. Като дупчиш в хоросан отворът обикновено става по-широк от бургията. Дори да е по размер за дюбела, като го напъне винта, често се разкъртва. Просто не е надеждна основа хоросана (ако няма добавен достатъчно цимент), но ако увеличиш броя дюбелчета, все някаква част от тях ще държат относително здраво...

Е, може да се дупчи достатъчно надълбоко в бетона и да се ползват дълги дюбели и винтове, ако се прецени че за кабелен канал си заслужава...
radius - майстор
Може с дюбелпирони в цимента, не съм и мислил само в хоросана. Въпроса е колко е здрав канала, да не се откъртва от калпака на дюбела.
kozl - майстор
Ако съдя по кабелните канали поставяни в сградата от разните му там кабелджии, спирони, такери или винтове в мазилката - всичко е леш.
Аз моите ги захванах с дюбели в тухлата и стоят.
А в бетона ще е още по-здраво, но дюбелите трябва да са по дълги от дебелината на мазилката.
Lutchezar - майстор
Ако е лек канала и кабелите с лепене. Ако е тежък с дюбели.
ushuaya - специалист
За интернет кабел ще бъде, utp или оптика. Няма да се рита. Мислех си за каналите с лепенки. За тях какво ви е мнението?

Тема "Закрепване на кабелни канали към стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: