• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
infomar
Някой има ли наблюдение, дали инсталиране на фотоволтаична мощност от 5 киловата или вятърна турбина с аналогична мощност в сегашно време, след повишаване цената на тока и по-ниските цени на елементите, вече е ефективно и икономично за 10 годишен период.
- закупуване + акумулатори
- доставка
- инсталация
- експлоатация
- подмяна на елементи при необходимост.
Отнася се за инсталиране от специализирана фирма или НАПРАВИ СИ САМ. Енергията няма да се продава а ще е за собствена консумация - т.е. автоматично да се включват или изключват собствените мощности към домакинската система на 220 волта.
За какъв период може да се изплати в сегашно време подобна система и след изплащане колко още може да работи за да донесе полза на закупилият я?
Въпросът е доста общ, но при тези динамично увеличаващи се цени и уверението на ЕС, че те са вече много икономични, се замислям за подобно приложение, ама да не остана излъган?
ky-kyy - майстор
Моето мнение е, че при положение че имаш прекарано ел захранване от доставчик, си карай на него. Ако си някъде далече в гори тилилейски и прекарването на ток е трудно и скъпо, е друга работа.
infomar
Понеже един във форума няколко пъти ме апострофира, че фотоволтаиците и вятърните турбини произвеждали много евтин ток - дори от този от мрежата, си помислих, да не би да съм се откъснал от реалността и ще изтърва кьоравото, ако не си поставя. :?
Понеже не следя постоянно цените, може така да са се променили, че нещата са се обърнали и наистина да има смисъл с тях, да правим икономия на ток.
Та ако някой има реална информация, нека да сподели.
MamaMy - майстор
Слагайте бе! И перки отзад си сложете! Ако не друго поне ще ви отива на цвета на очите. Може ли да има толкова не мислещ народ. Изплащането на тези системи е свързано от една страна с тяхната цена, цената на акумулаторите и моментната цена на енергията към потребителите. От другата страна е изкупната цена на монополистите. Едно от тези да мръдне на някъде и нещата коренно се променят. Еми вие изначално обявявате, че едното е нула. Тогава сметките никога няма да излязат дори да ви подарят някое от останалите. :wink: Математика за трети клас първия срок.
Ако всичко става толкова лесно и на далавера, самите монополисти ще спрат да купуват енергията от свободния пазар, ще изкупуват земя и ще започнат да строят фотоволтаични или вятърни паркове. Това няма да се случи тъй като самата идея е популистка и лобистка. Всичко е измислено за да спечелят точно определени хора, а не който си пожелае.
съб окт 30, 2021 1:34 pminfomar написа:
Понеже един във форума няколко пъти ме апострофира, че фотоволтаиците и вятърните турбини произвеждали много евтин ток - дори от този от мрежата...
Това наистина е така. Тока от тях е почти безплатен, но докато се изплатят трябва да продадат повече киловати отколкото са способни да произведат. Нещо като да дадеш заем с отрицателна лихва :-D
ky-kyy - майстор
Хидрата, може да ти даде актуална информация за цени и смисъл. Аз споделих моето виждане по въпроса. Въобще, съм твърд противник, да вложа една камара пари в нещо, което евентуално има вероятност да ми се изплати в необозримото бъдеще.
Сега, ако можеш да си позволиш гъдела, ако се чудиш какво да си правиш парите, ако ти е хоби, или така за спорта, е съвсем друга бира. Но да потънеш в борчове, или да лишаваш семейството си, с вярата в светлото бъдеще...Не, Благодаря!
Ако искаш да осигуриш наследниците, вложи в образованието им, а не да им оставиш в наследство вятърна перка или райграс с посяти солари....
ky-kyy - майстор
съб окт 30, 2021 12:45 pminfomar написа:

За какъв период може да се изплати в сегашно време подобна система и след изплащане колко още може да работи за да донесе полза на закупилият я?
Изказвам пак лично мое мнение. Ако можеше да се изплати и всеки закупил да има полза, щеше да е вкарана в Наказателния кодекс. :lol:
шоп - майстор
съб окт 30, 2021 12:45 pminfomar написа:
Някой има ли наблюдение, дали инсталиране на фотоволтаична мощност от 5 киловата или вятърна турбина с аналогична мощност в сегашно време, след повишаване цената на тока и по-ниските цени на елементите, вече е ефективно и икономично за 10 годишен период.
- закупуване + акумулатори
- доставка
- инсталация
- експлоатация
- подмяна на елементи при необходимост.
Махни ги тези акумулатори и сметката излиза. След 01.01.2022 ще си още по-на сметка, както и при всяко следващо поскъпване на тока.
Акумулаторите са един тумор, няма полза от тях и сметката никога не излиза. Точно да се изплати системата и те се скапват.
Може и без тях.

Колкото до цените на елементите, в момента не ги следя. Преди година монокристали бяха на смешни цени.
Някои познати купиха с палета, други с тирове:-))))
hidrazin - майстор
съб окт 30, 2021 5:15 pmшоп написа:
Махни ги тези акумулатори и сметката излиза. След 01.01.2022 ще си още по-на сметка, както и при всяко следващо поскъпване на тока.
Акумулаторите са един тумор, няма полза от тях и сметката никога не излиза. Точно да се изплати системата и те се скапват.
Може и без тях.
Колкото до цените на елементите, в момента не ги следя. Преди година монокристали бяха на смешни цени.
Някои познати купиха с палета, други с тирове:-))))
+1 за тумора акумулатори
Сметката излиза ... за сега.
У...я ще е като затворят ТЕЦ-овете защото е невъзможно ВЕИ-тата да ги заменят.
Визира се до 2028-2030 да няма нито един ТЕЦ. Може и по-рано, независимо какво плямпат по телевизията.
Цените на компонентите вървят нагоре както всичко останало. Така и с панелите - мина им минимума в цените.
Който взел тънко, взел...
Тия дни пуснах поредната домашна и сега бода една малка от 1000kWp
:partyman:
С 2 леви - специалист
Бих сложил, за спорта. Няма избиване, при моя разход, но ще ми даде независимост. Може би ще туря 1-2 панела по 100-200 вата с карантията, колкото да покриват разхода за осветление и хладилника. :-D
Прикачен файл:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (88.31 KиБ) Видяна 1626 пъти
:partyman:
MamaMy - майстор
Проблема не са акумулаторите, а връзката с енерго-преносната мрежа. Ако искаш да си легален ти трябват една педя документи. Тогава може и да прецениш колко ти струва разрешителното и да си го включиш в сметките с цената и дали искаш вече да продаваш :-D .
Ако си нелегален рискуваш да спре собствената ти консумация и да започнеш да връщаш в мрежата. Тогава пък си плащаш все едно си го харчил, а не произвел. Отделно риска да те хванат и глобят. Възвращаемостта на инвестицията също е спорна.

Ако пък е само за хоби, имам един клиент който си е надделял на масрафа (така хубавата българска думичка) и си прави соларен парк в "двора". Проектанта на парка му е направил сметка и се оказва, че ще е добре ако нещата се развият зле за всички. Ако ел. енергията поскъпне до 0,80 лв след 7 години ще е на нула. Ако всичко се оправи за нас, ще зарови 150000лв в двора. Това при идеални условия. Работи с някакъв французин и той го е съветвал. Не съм сигурен дали този французин е стъпвал някога по нашите ширини. :weedman:

Ако се интересувате от такава инвестиция и имате пари за препиране (отворен портфейл), тук ви чакат с отворени обятия :-D : https://www.bgeef.com/bg/application-pr ... n-process/
и тук https://portal.seea.government.bg/bg/Companies/Register
ето ви и програма https://seea.government.bg/bg/82

Ако обаче не слушкате и не папкате ви чака това:https://www.pariteni.bg/novini/rabota/k ... ata-240596
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Да слагаме ли вече фотоволтаици и вятърните генератори вкъщи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: