• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
съб окт 30, 2021 8:35 pmMamaMy написа:
Проблема не са акумулаторите, а връзката с енерго-преносната мрежа. Ако искаш да си легален ти трябват една педя документи. Тогава може и да прецениш колко ти струва разрешителното и да си го включиш в сметките с цената и дали искаш вече да продаваш :-D .
Ако си нелегален рискуваш да спре собствената ти консумация и да започнеш да връщаш в мрежата. Тогава пък си плащаш все едно си го харчил, а не произвел. Отделно риска да те хванат и глобят. Възвращаемостта на инвестицията също е спорна.
В тая ти част няма много истина. Бих казал хич.
съб окт 30, 2021 8:35 pmMamaMy написа:
Ако пък е само за хоби, имам един клиент който си е надделял на масрафа (така хубавата българска думичка) и си прави соларен парк в "двора". Проектанта на парка му е направил сметка и се оказва, че ще е добре ако нещата се развият зле за всички. Ако ел. енергията поскъпне до 0,80 лв след 7 години ще е на нула. Ако всичко се оправи за нас, ще зарови 150000лв в двора. Това при идеални условия. Работи с някакъв французин и той го е съветвал. Не съм сигурен дали този французин е стъпвал някога по нашите ширини.
Виж тук има зрънце истина. Само дето тези 80 стинки не са след 7 години.
В момента например ЕВН си наобикалят клиентите и се мъчат да ги накарат да преподпишат вече сключени договори(да ги измамят).
Новата цена за киловат която предлагат е 38 стинки. Без такси пренос, достъп, задължения към обществото и ДДС.
Така че кви 7 години? С таксите и ДДС смятай колко става... Бъдещето вече е ... днес. :lol:
И тъй като тока е един и същ, предстои "либерастия" и на битовия пазар, това ни чака догодина.

Ония 150 000 кинта. Не знам за каква мощност става дума ама е над 30kWp - демек е на свободния пазар.
И тъй като този пазар у нас е под знака на дълбока корупция не е ясно неговия търговец колко ще го изклати.
Вероятно колкото си иска.
И друго. Някъде от октомври до края на годината ще му купуват енергията на 0,5 стинки (половин стотинка).
Като остават таксите за пренос, достъп ... които ще дължи... :lol: Там ще трябва да плаща че произвежда. За всеки киловат.
Та те така с майката любима, нашата държава и престъпниците които я управляват вече 30-тина години.
:partyman:
шоп - майстор
съб окт 30, 2021 8:35 pmMamaMy написа:
Ако искаш да си легален ти трябват една педя документи.
Няма такова нещо. За покривна централа до 5 киловата процедурата е супер облекчена. Буквално съгласуване с енергото и становише от конструктор, че покрива може да понесе панелите.
Нищо няма да платиш ако си произвел повече, защото нищо няма да върнеш в мрежата. Слага се токов ограничител.
kozl - майстор
2014 г. цените на битовия ток в UK бяха към 3 пъти по-високи от нашите тук.
Предполагам инвестициите за зелени енергия са еднакви, та къде ще се изплати зеленото по-бързо :?
Примерно аз инвестирах в слънчева инсталация за БГВ. Панела от скъпите, медни тръби, вкопани в стените, разстоянието към 7-8 метра. Еми по-скъпо излезе. 2014 тръгна инсталацията при тогавашните цени на тока 0,179лв/kWh за дневна.
Да приема, че бойлера ще се ползва за към 3 часа дневно по 3kW=9kWh дневно, заместени със слънчева енергия 6 месеца в годината е =1620 кWh за год. По тогавашни цени=290лв/г. Инсталацията за БГВ излезе 3560 лв./290=12+ години изплащане.

Сега цената е 0,241 лв/kWh за дневна или спрямо предната цена увеличението е с 34,6% за 7 год. Цените съм сметнал по фактури на ЧЕЗ. По новата цена за същата инвестиция системата се изплаща за 9 г.
Така е у нас със зеленото - горчиво е :sad:

А коги ще ги стигнем енгелизите и зеленото да узрее :?
Инвестиция в Белене или Козлодуй щеше да ускори процеса - така си мисла :roll: За това и никой не посмя да тика нещата натам.
ico_3 - специалист
А колко kw долу горе са нужни за битови нужди?И наистина ли може и без акумулатори?
infomar
съб окт 30, 2021 8:35 pmMamaMy написа:
Проблема не са акумулаторите, а връзката с енерго-преносната мрежа. Ако искаш да си легален ти трябват една педя документи. Тогава може и да прецениш колко ти струва разрешителното и да си го включиш в сметките с цената и дали искаш вече да продаваш :-D .
...............
Ако може да се взима отношение само за домашна централа с хибридните инвертори на FSP с вградени PWM или MPPT соларни контролери и зарядно от мрежа или генератор.
Разбира се това могат да бъдат и фирмени централи, за производство на ток за фирмени нужди, но да няма за цел продаване на произведеният ток. Знам, че това е по-лошият вариант, но поне за момента всяко обвързване с държавни структури ми се струва не целесъобразно. Не се знае в кой момент, какво може да се измисли от някои лобисти в парламента.
Информацията за 38 ст. цена на ток за промишлени цели е много страскаща за мен и това предполага, че след 2-3 години борба на "зелените" за надмощие, може да стане факт и за домашните потребители.
При каква цена на "държавният" ток, една подобна централа ще може да се изплати за 10 години, щото после я камилата.... я камиларя?
Също не съм сигурен дали 5 кв. мощност са достатъчни.
Ето моето скромно потребление на ток:
- бойлер;
- фурна на ток + печка на газ;
- телевизор;
- компютър;
- голям фризер;
- голям хладилник;
- комбиниран фризер с хладилник;
- климатици с помощна камина в най-студените дни.
- осветление;
- помпа градината - лятото;
- сошуар, пасатор, зарядни и др. дребни - инцидентно.

Разходът ми се струва доста надут и не можах да намеря обяснение.
Прикачен файл:
Snap16.jpg
Snap16.jpg (98.82 KиБ) Видяна 896 пъти
Последна промяна от infomar на нед окт 31, 2021 7:54 am, променено общо 1 път.
Christo - майстор
Малко в страни от темата е. На мен цялата работа с глобалното затопляне ми се струва много нагласена.
https://bg.wikimaceio.com/521619-the-gr ... dle-YHNAGT
https://dnews.bg/kraat-na-mita-za-globa ... plane.html
Първият линк е коментар към филм, излъчен в Англия по Канал 4. Филма съм го гледал по Нешанъл Джиографик. За съжаление, не можах да го намеря в интернет. Във филма се твърди, че работата е тръгнала от една стачка на миньори от каменовъглените мини в Англия. По-възрастните сигурно си спомнят. Маргарет Татчър надви профсъюзите след няколкомесечна борба. След това взела решение да развива ядрена енергетика и да се справи окончателно с миньорския профсъюз, като закрие ТЕЦ-овете уж заради глобалното затопляне.
infomar
Вярно ли е, от 2025-та г. няма да има разделение между битови и промишлени абонати?
При ЕНЕРГО ПРО сега подменят договори с 0.49 лева. /1 киловат час.

""""""""""" http://www.eso.bg/fileObj.php?oid=2537
Следващите стъпки, които предстоят до края
на 2025 г., когато всички потребители трябва да
се снабдяват с електроенергия от свободния
пазар, ще бъдат съпроводени от мащабна
комуникационна и информационна кампания.
Въпросът е особено чувствителен от социална
гледна точка и Министерство на енергетиката
съвместно с МТСП изработват механизъм за
защита на уязвимите групи потребители.

Търсят се възможности, чрез въвеждане на
някакъв вид регулация върху търговците, да се
осигури равнопоставеност при сключване на
договор между тях и потребителите. Обмисля
се КЕВР да разработи платформа за сравнение
на офертите на търговците на електроенергия,
която да улеснява потребителите в избора им
на доставчик. """""""""""""""""
Още с първата подточка "акумулатори" и отговора става НЕ!!!Имаш централа 5,15,15000 kW без акумулатори все едно нямаш нищо. Разбира се тука говорим за битови потребители. Това със зелената сделка ще излезе афиф работа просто трябва малко търпение!!! Има много хубави български поговорки описващи ситуацията "от пръдня боя не става" :lol: Сега ако говорим за скандинавието там е мааалко по различно, но и там ще видят "кон боб яде ли" с тези ВЕИ-та.
fantom - специалист
нед окт 31, 2021 12:04 pmgenko82 написа:
Още с първата подточка "акумулатори" и отговора става НЕ!!!Имаш централа 5,15,15000 kW без акумулатори все едно нямаш нищо. Разбира се тука говорим за битови потребители. Това със зелената сделка ще излезе афиф работа просто трябва малко търпение!!! Има много хубави български поговорки описващи ситуацията "от пръдня боя не става" :lol: Сега ако говорим за скандинавието там е мааалко по различно, но и там ще видят "кон боб яде ли" с тези ВЕИ-та.
В моя случай (почти идеален), ще се избие за 6-7години, за тебе може и 10 да не са достатъчни за да си заслужава. Много зависи от локация, консумация, причини (мотивация) и т.н.
Акумулаторите* не са чак толкова скъпи вече, цената на съхраняваната от тях енергия също. За последните 30г. от 7 500 $/кWh та до под 100 $/kWh.
*предполагам визираш Li-тиеви, понеже те се монополиста в мобилния сектор.
За стационарни и особено при "индустриални" (MWh) е възможно използването на редокс/проточни батерии, но при тях първоначалната инвестиция е по-голяма.

Зелената сделка вече 20г. търпиме да стане афиф, ама да не стане да :butthead: в последния момент?
brum - майстор
нед окт 31, 2021 10:46 aminfomar написа:
Вярно ли е, от 2025-та г. няма да има разделение между битови и промишлени абонати?
Няма да се учудя. Ей тук се вижда каква е разликата в цените на тока в различните държави в ЕС. При нас е най-ниска.

Няма драма да ни е скъп тока. Има драма да са ни ниски доходите.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Да слагаме ли вече фотоволтаици и вятърните генератори вкъщи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: