Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Chefo77 - майстор
Всъщност, най-хубавото на бойлера е, че можеш да си следиш консумацията. По-горе съм писал как работи умната му част при различно натоварване всеки ден - никак. По-новите модели имат и Wi-fi, и разполагали с невероятната възможност да го пускаш от майната си. Например отиваш на почивка и като се връщаш, го включваш, и направо си на горещата вода. Аз като ходя на почивка спирам тока и водата. И докато разтоваря колата, вече има достатъчно вода за поне един. Но пък как звучи, ааа? :)
hidrazin - майстор
съб ное 25, 2023 9:50 pmChefo77 написа:
Но пък как звучи, ааа?
Въобще не звучи добре. Даже звучи много жендърско... :-D
Но пък това звучи мноооооого по-добре:
съб ное 20, 2021 9:28 pmChefo77 написа:
И аз съм на същия режим - нон стоп на 65 градуса. Йебем ти смарта, йебем ти нощните тарифи...
Не като да се грижиш за още една смарт/"умна"/жендърска простотия...
:partyman:
kozl - майстор
Тоя дедалски бойлер не може да се мери с комшийския.
Само дето комшиите не се Фалат, оти с 3 киловата им сгрева топла вода по 0 часа на ден.
Без смарт е, но бойлер ню тарикатотехнолоджи и топли с енергия баш по заглавието на темата.

Това за часовете беше намек относно мерните единици.
Киловат за мощност, киловатчас за енергия.

Много ора боравАт само с една мерна единица.
И ми задават некви въпроси оти преди арчех вода по 30 лв. на месец, а са по 60, да немам басейн в къщи :?

А оно се оказа, че има и смарт водомери. Отчитат само кога има проверка #-o
Ко да паиш :? Смарт-омай технолоджи :roll:
съб ное 25, 2023 9:35 pmhidrazin написа:
...и предполагам ще се ИЗВИНИ.
Верваш ли си?!
Нали знаеш кой е Дедал?
Същия роден бай Тричко, ама в модерен вариант и повярвал си.
Само не го дразни, че пак ще затвори форума, освен по сериозните щети, които е намислил да причини, като му свършат хапчетата!

Предимството на "умния" бойлер се проявава при пестеливи.
Дълги години ползвах първото такова изделие на местния производител.
Коги останах сам и с оскъдни средства, настроих го само на нощна и туй то.
Мъж без пари.......няма жени, няма харчове на количества топла вода, а он колко се къпе зимата?!! Хахааа!
1115 - специалист
съб ное 25, 2023 9:50 pmChefo77 написа:
Всъщност, най-хубавото на бойлера е, че можеш да си следиш консумацията. По-горе съм писал как работи умната му част при различно натоварване всеки ден - никак. По-новите модели имат и Wi-fi, и разполагали с невероятната възможност да го пускаш от майната си. Например отиваш на почивка и като се връщаш, го включваш, и направо си на горещата вода. Аз като ходя на почивка спирам тока и водата. И докато разтоваря колата, вече има достатъчно вода за поне един. Но пък как звучи, ааа? :)
Да дам моите 5ст. по темата.
Умен бойлер се правеше преди година (сега не ги знам цените) за 80лв. с едно шели 1пм + адон + 3 термо сонди.
Можеш да си го следиш ежесекундно и дистанционно, колко топла вода има, колко ток е изхарчил, колко харчи в момента. Да си го пускаш и спираш дистанционно. Според нивото на топла вода можеш да си зададеш примерно да топли само на нощна, но ако рязко намалее да включи и на дневна.
Да не си помислите, че ги хваля тия шелитата - това е китайски хардуер с български софтуер и само може би нещо индийско би било по-зле.
За неръждаемите бойлери - изпадат в олх запазени 80л на цени 200...220лв, което е по-добре от 5..6..700 в магазина или 300лв за ръждаем.
Chefo77 - майстор
съб ное 25, 2023 10:06 pmhidrazin написа:
съб ное 25, 2023 9:50 pmChefo77 написа:
Но пък как звучи, ааа?
Въобще не звучи добре. Даже звучи много жендърско... :-D
Но пък това звучи мноооооого по-добре:
съб ное 20, 2021 9:28 pmChefo77 написа:
И аз съм на същия режим - нон стоп на 65 градуса. Йебем ти смарта, йебем ти нощните тарифи...
Не като да се грижиш за още една смарт/"умна"/жендърска простотия...
:partyman:
Не се грижа, нали това писах - не му ползвам тази функция. Застопорил съм го на 65 градуса и не го пипам. Плюс на моя спрямо стандартните му набори, е по-добрата изолация, по-новите модели са със стандартна. 6 години без грижи, ако протече - нов, обикновен. Начесах си крастата :D
dedal - специалист
пет ное 24, 2023 10:51 pmChefo77 написа:
пет ное 24, 2023 10:39 pmnikolson написа:
Бойлерът само час на ден ли работи ???
При мен за 6 години и 2 месеца, обща консумация 12230 квч. Прави по малко над 5.4 квч на ден, 3 кв нагревател. Като се събират има-няма 2 месеца отсъствие по почивки и т.н. Нямам идея как 5 човека се оправят с едно загряване. "Честита баня".


IMG-2d59eb81db80197f3be76be2df98e7a2-V.jpgIMG-1bf573d04ce48f84b50b02b758839948-V.jpg
Моя дето точно днес го бракувах е 100% същия на Eлдом, на 7 години и е на 14.5 мегавата. И точно това и казах. Нищо различнo не съм споменал. 3 киловата на ден средно, па и 5.4 да е. Просто ползваш повече топла вода. И става 35 лева само по дневна. Значи на нощна ако ползваш оптимално е 16 лева. Да кажем смесено 25. Значи с правилно управление и слънчеви панели един умен бойлер 100% ще го сваля на 8 лева.
Последна промяна от dedal на пон ное 27, 2023 11:58 pm, променено общо 1 път.
dedal - специалист
пет ное 24, 2023 10:38 pmChefo77 написа:
пет ное 24, 2023 9:49 pmdedal написа:
съб ное 20, 2021 9:28 pmChefo77 написа:
Ако я кара вкъщи и на "Честита баня" колегата ти, .. :D

И аз съм на същия режим - нон стоп на 65 градуса. Йебем ти смарта, йебем ти нощните тарифи...
Научи се да четеш. Бойлера е 2,5 киловата. Ако го изпразваш всеки ден става 30 дена по 2.5 със загубите 3 киловата или
30 дена по 3 киловата = 90 киловата
90 киловата по 0.25 стотинки = 22,50
Ако имаш слънчеви панели 5 киловата и бойлера пали в 11 когато има слънце ще ти го сваля не на 8 ами на 3 лева на месец ако времето е хубаво.

Та преди да станеш писател вземи стани читател
Ти две години ли го умува това?
Ако си вързан към съседа, вместо да имаш 5 киловата панели, пак ли ще ти е такава сметката?
Научи да пишеш, преди да държиш сметка на другите дали четат.
Очевидно си тежко засегнат ако някой може да смята по добре от теб. Обаче това се оправя не с критики, а с учебник по математика за пети клас.

Иначе ако изпразваш по 10 80 литрови бойлери на ден мисля проблема няма да ти е с тока и киловатите, а ще е с ВИК. И точно както написах 3-4 киловата на ден за стандартен бойлер от 80 литра и 4 човека
dedal - специалист
съб ное 25, 2023 9:35 pmhidrazin написа:
Не знам що му се връзвате?
Бойлера е 2,5 киловата. Ако го изпразваш всеки ден става 30 дена по 2.5 със загубите 3 киловата или
30 дена по 3 киловата = 90 киловата
Според т'ва дето е написал става дума за 2,5kWh ба ден (без загубите).
За затоплянето на 40 литра вода (без загубите) от 12 до 70 градуса по целзий са необходими:
70-12=58 градуса разлика
58 х 40 литра = 2320
2320 х 0,00116 = 2,69 kWh
Та в случая...
Второ 5 човека и едно куче. От тези 5 две са малки деца.
...тези 50 литра вода ще му стигнат всеки ден са си къпе кучето.
А кога о с какво си къпят децата и те дали въобще и с какво се къпят - нямам си на идея. :? Може пък да ходят на градска/селска баня... :?
:partyman:
P.S. Мен пък ми стана интересно к'во стана електронния супер-дупер бойДер дето харчи по по 8 кинта на месец... :shock: :lol:
чет ное 18, 2021 4:10 pmdedal написа:
Значи с елекрониката гори 8 лева на месец, а с копче 25-30 лева на месец ( е ако си настроиш елекрониката както трябва) Самия бойлер е с 5 години гаранция.
С електроника 5 * 12 = 60 месеца, 60*8=480
Бих му поискал да ми даде и настройките нооооо... се опасявам че в тях ще пише само "Не се къпи сега! Не се къпи сега! Не се къпи сега! ..."
P.S.2
Моля, простете му на dedal. Човека е некомпетентен - даже не прави разлика между kW и kWh
Е, не трябваше и да се обажда, но това е друга бира и предполагам ще се ИЗВИНИ.
Значи аз заложих 3 киловата, ама щом си го сметнал на 2,69 киловата нямам никакво намерения да споря. Прав си. А сега сметни тоя бойлер ако го изпразваш всеки ден до 12 по веднъж колко ще изгори за 30 дена.
Chefo77 - майстор
пон ное 27, 2023 11:33 pmdedal написа:
пет ное 24, 2023 10:38 pmChefo77 написа:
пет ное 24, 2023 9:49 pmdedal написа:


Научи се да четеш. Бойлера е 2,5 киловата. Ако го изпразваш всеки ден става 30 дена по 2.5 със загубите 3 киловата или
30 дена по 3 киловата = 90 киловата
90 киловата по 0.25 стотинки = 22,50
Ако имаш слънчеви панели 5 киловата и бойлера пали в 11 когато има слънце ще ти го сваля не на 8 ами на 3 лева на месец ако времето е хубаво.

Та преди да станеш писател вземи стани читател
Ти две години ли го умува това?
Ако си вързан към съседа, вместо да имаш 5 киловата панели, пак ли ще ти е такава сметката?
Научи да пишеш, преди да държиш сметка на другите дали четат.
Очевидно си тежко засегнат ако някой може да смята по добре от теб. Обаче това се оправя не с критики, а с учебник по математика за пети клас.

Иначе ако изпразваш по 10 80 литрови бойлери на ден мисля проблема няма да ти е с тока и киловатите, а ще е с ВИК. И точно както написах 3-4 киловата на ден за стандартен бойлер от 80 литра и 4 човека
Проблемът ти е, че в последствие добавяш панелите в уравнението - и оттам променяш цялата сметка. В първи клас още се учи това, че когато добавиш или извадиш нещо от уравнението, резултатът се променя. Ако имаш акумулатори и съхраняваш цялата произведена от панелите енергия и я насочваш към бойлера, тогава ще харчи 0 лева. И пак ще е некоректно към първоначално обявените 8 лева.
И ще ти го напиша - не можеш с 3 киловата да осигуриш нормалната баня на четиричленно семейство. И дори и да можеше, трябва всички да се къпят във време, удобно за ползване САМО на нощна тарифа и нулеви загуби през деня.

Тема "Измама, която не усещам, май." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: