Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
stefansmail - напреднал
Здравйте,
имам едно питане към колегите гурута в Ел инсталациите.

При направена трифазна инсталация, може ли да се пусне монофазен ток? Казусът е следния: къща без акт 16, стопански ток(два пъти по скъп), и възможност за свързване от друго място с монофазен ток.

Мисля да свържа отделен предпазител преди централния трифазен предпазител и да подам чрез мостове на трифазния. След това има дефектнотокова защита и фазите се разделят по разни кръгове.
На всички кръгове (контакти, бойлер, фурна и тн.) си има отделни монофазни дефектнотокови защити.

Свързването ще е от около 70 м. и мисля да пусна само фазата (със СВТ 2x6 квадрата свързани в едно) а нула и земя да ползвам от наличните в таблото.

Приемам всякакви съвети и критики.
Благодаря предварително! :)
hidrazin - майстор
пон ное 22, 2021 7:14 pmstefansmail написа:
...възможност за свързване от друго място с монофазен ток...
Какво е това "друго място" ?
:partyman:
Lutchezar - майстор
Има много неизвестни. Каква е мощността на другата партида? Каква е мощността на съществуващата трифазна?
Бойлер, фурна и подобни при наличие на трифазно захранване обикновено са така свързани, кое от наличното оборудване е трифазно и ще има ли нужда да се ползва оттук нататък?
krasi92 - майстор
Може но махни трифазната дтз
stefansmail - напреднал
Другата партида е от старата къща. Предпазител в уличното табло 62А. Трифазния ток е от партида 15-18 киловата с предпазител 25А в уличното табло (еднофамилна къща) и няма никакъв консуматор на трифазен ток. Като правих къщата цената за монофазен и трифазен ток беше една и съща и реших да е трифазен с идеята, ако ми потрябва :-D

Ако не махна трифазната дефектнотокова защита, а монофазния ток минава през нея, какъв би бил проблема?
hidrazin - майстор
пон ное 22, 2021 8:24 pmstefansmail написа:
Друга партида
В същия или друг имот?
:partyman:
hidrazin - майстор
пон ное 22, 2021 10:50 pmstefansmail написа:
В същия
Тогава няма проблем. Прави го както си писал в първия пост.
Не си махай трифазното ДТЗ.
:partyman:

Тема "Монофазен ток за трифазна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: