• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Заради проблема, който ще опиша по-долу си направих регистрация. Четох доста, но отговор не намерих. Лятото купихме къща на село и съответно разчистих всичко и изхвърлихме боклуците,тъй като не се е живяло много време в къщата. Сега става за обитаване, но последният път като бяхме там забелязах нещо, което не е редно и законно и трябва да го поправя, но това ще е напролет като се позатопли. Когато си тръгваме от там отвивам главният бушон, за да не стне някоя беля. Бях си забравил зарядното на телефона и се върнах от колата, за да си го взема.Като влизам в стаята и глеадм индикаторчето на зарядното свети. Проверих пак, да не би да съм забравил да отвия бушона, но не бях. В другите стаи нямаше ток, а в тази на двата контакта имаше. Електромера се отчита дистанционно и партидата е на мое име.За празниците искахме да сме там, но се притеснявам да не ми звъннат от ЕВН на врата и да ми натряскат някакъв акт и да се посрамя без вина. Нямам познания по електротехника и не съм наясно, но с днешните технологии всичко е възможно. Какато казах по-горе на пролет ще правя ремонт и ще изкъртя цялата инсталация, за да стане както трябва- и без това е стара. Въпросът ми е могат ли да го видят това в тяхната система от това което съм ползвал до сега, а то не е кой знае колко, но и за малко и за много наказанието е едно.
Благодаря предварително!
kuger - майстор
Това в тяхната система няма как да го видят, но ще отчитат разлика м/у контролния електромер в трафа и това, което е консумирано и платено. Ако са монофазни /на всяка фаза отделен/ електромери в трафа ще се разбере коя е проблемната фаза. Така ще се стесни процедурата къде да търсят /стълбовете, захранващи определен обект имат маркировка от къде идва "токът"/.
Викни си електричар да ти направи ревизия на ел. схемата в къщата и да отстрани "кражбата", че ако я намерят не искам да си представа какво ще е.

пп: Преди време правих ремонт на осветление в къща. Късмет беше, че пострада отвертката а не аз. Оказа се че бойлера "харчеше" ток на аванта, обаче "майстора" не отделил осветлението.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет ное 26, 2021 12:44 pmsteven написа:
...Въпросът ми е могат ли да го видят това в тяхната система от това което съм ползвал до сега, а то не е кой знае колко, но и за малко и за много наказанието е едно.
...
:-) И какво е наказанието??

При специално замерване, "виждат", че влезлият ток отговаря или не отговаря на отчетения.
Горният ми въпрос е сериозен :-)
lyubohar - майстор
Ако електромера ти е в къщата включваш някой по голям консуматор в този контакт и гледаш.
Ако не отчита вероятно предните собственици са направили магария.
Ако е навън на стълб гледаш-ако 2 жици влизат в къщата нямаш грижа.
Би трябвало електромера да е заключен и само енергото може да пипат там.
Но кой знае...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет ное 26, 2021 1:14 pmkuger написа:
"кражбата", че ако я намерят не искам да си представа какво ще е.
Стига бе! И ти ли? Хайде, представи си какво ще е и кажи
kuger - майстор
пет ное 26, 2021 1:20 pmn_a написа:
пет ное 26, 2021 1:14 pmkuger написа:
"кражбата", че ако я намерят не искам да си представа какво ще е.
Стига бе! И ти ли? Хайде, представи си какво ще е и кажи
И аз! По някаква причина бях електричар "само" 32 години :-D
Какво ще стане ли, ами таковане на сухо, това ще стане, и ще се оправят бакиите на ЕПД, до някъде :shock: .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет ное 26, 2021 1:31 pmkuger написа:
Какво ще стане ли, ами таковане на сухо, това ще стане, и ще се оправят бакиите на ЕПД, до някъде :shock: .
Правят протокол, със свидетели, смъкват електромера, носят го на метрологията, след протокола от метрологията, ако има несъответствия, пишат конастативен акт, с начислена за три месеца назад предполагаема консумация, базирана на обичайния разход и на разликата в мерите. Не търсят вина, не обвиняват. Тихо и кротко констатират и ти натрисат сметката. ... Защото...! В съда обвинения отпадат, познай защо...
Тъпото е, че по принцип, така наречените кражби, са калкулирани в цената на тока и ...
Не знам къде колко и как си работил... Ако имаш възможност и те интересува темата, попитай колегите
Благодаря на включилите се в темата! Електромера е в къщата, така си я купих. Няма си идея какво е наказанието и не искам да научавам. Партидите и за вода и за ток съм прехвърлил на мое име. До тук ми се изясни, че е по-добре да не ползвам така, както е в момента. Не мога сега да се разправям само с тока. На пролет ще правя основен ремонт и ще се изкъртят всички кабели. Не ме интересува какво и как е било. Искам при мен да е наред и да спя спокойо.
Още веднъж благодаря за отговорите!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Празнувайте си в къщата, просто не ползвай двата уличени контакта
Ще сме доста хора и няма как да им обясня да не ползват точно тези два контакта...така или иначе беше само план да сме там, но ще измислим друго място.
  • 1
  • 2

Тема "Инсталация на стара къща на село" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: