Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Lutchezar - майстор
Нищо няма да му стане на кабела в мазилката. Но след години някой който не знае че е там ще го продупчи. И ако е в гофра ще е по лесно да се смени. Това в случая е допълнителен нестандартен токов кръг. Пуснат по най-удобното трасе.
hidrazin - майстор
съб ное 27, 2021 1:58 pmLutchezar написа:
Но след години някой който не знае че е там ще го продупчи. И ако е в гофра ще е по лесно да се смени.
Същото се отнася и за мостовака, и за СВТ в гофре както и за всеки друг кабел.
А тоя с 8 завоя ще ми е интересно да гледам как ще го сменяш ако е надупчен и в гофре... :-D
:partyman:
Lutchezar - майстор
Всъщност прав си!
:weedman:
Дано не ми се налага подобно изпълнение някога.
Пак погледнах заглавието. Ами ако за всяка духалка дето е 2 kw се пуска отделен кръг къде ще отидем.
Мисля че ако е читава инсталацията може да се пусне ток от най-близкото място. Едно време всеки включваше климатика в най-близкия контакт. А не бяха инверторни тогава.
Това изпълнение може би има смисъл само ако жилището е в ремонт.
krasi92 - майстор
За 8 завоя гофре 100мм ще може да се подмени свт 3х2.5.Интересно е виждането че свт не става за под мазилката. Ако го наковеш с фиби по стената разликата във височината за мазилката е минимална.
valentino76bs - майстор
съб ное 27, 2021 6:09 pmhidrazin написа:
съб ное 27, 2021 1:58 pmLutchezar написа:
Но след години някой който не знае че е там ще го продупчи. И ако е в гофра ще е по лесно да се смени.
Същото се отнася и за мостовака, и за СВТ в гофре както и за всеки друг кабел.
А тоя с 8 завоя ще ми е интересно да гледам как ще го сменяш ако е надупчен и в гофре... :-D
:partyman:
То и с един завой да е почти е невъзможно да го смениш,трябва да е в почти права линия.
Е ако гофрата е 40 може :). За пва1,2 става. И като слагате в гофри взимайте хубави гофри ,че след години да не мислите ,че по таваните ви се разхождат мишки ...стареят и се ронят уж не ги пече слънцето пък :?
съб ное 27, 2021 8:23 pmLutchezar написа:
Всъщност прав си!
:weedman:
Дано не ми се налага подобно изпълнение някога.
Пак погледнах заглавието. Ами ако за всяка духалка дето е 2 kw се пуска отделен кръг къде ще отидем.
Мисля че ако е читава инсталацията може да се пусне ток от най-близкото място. Едно време всеки включваше климатика в най-близкия контакт. А не бяха инверторни тогава.
Това изпълнение може би има смисъл само ако жилището е в ремонт.
Да, жилището е в ремонт и кръговете на инсталацията се преустройват, защото старата инсталация беше от старите (тези плетените, едножилни кабели, тип 60-70 години). Отделно, част от кабелите бяха нагоряли и имаше доста лоши връзки, да не говорим, че цялото жилище е с 3 бушона. С новата инсталация, всяка стая ще има 3 кръга: осветление 1 кръг (1.5кв.), контакти 1 кръг (4кв. магистрален вход и след това 2.5кв. по контактите) и климатик 1 кръг (2.5кв). Климатика е изнесен на отделен кръг, не само заради натоварването, а също така и заради евентуалните смущения, които инвертора би внесъл.
Lutchezar - майстор
Кръгове за бойлер/и/, за готварска печка?
нед ное 28, 2021 12:22 amLutchezar написа:
Кръгове за бойлер/и/, за готварска печка?
Да, ще има 1 кръг 4кв. за бойлер. Кухнята ще е захранена с 3 кръга 1 с 1.5кв. за осветлението и 2 по 4кв. - 1 директно за печката и още 1 за останалите ел. уреди.
valentino76bs - майстор
нед ное 28, 2021 12:28 amdaryon написа:
нед ное 28, 2021 12:22 amLutchezar написа:
Кръгове за бойлер/и/, за готварска печка?
Да, ще има 1 кръг 4кв. за бойлер. Кухнята ще е захранена с 3 кръга 1 с 1.5кв. за осветлението и 2 по 4кв. - 1 директно за печката и още 1 за останалите ел. уреди.
Пак свободни съчинения ....а е писано писано.....в крайна сметка ваша си е инсталацията слагайте си каквото искате!
нед ное 28, 2021 8:25 amvalentino76bs написа:
нед ное 28, 2021 12:28 amdaryon написа:
нед ное 28, 2021 12:22 amLutchezar написа:
Кръгове за бойлер/и/, за готварска печка?
Да, ще има 1 кръг 4кв. за бойлер. Кухнята ще е захранена с 3 кръга 1 с 1.5кв. за осветлението и 2 по 4кв. - 1 директно за печката и още 1 за останалите ел. уреди.
Пак свободни съчинения ....а е писано писано.....в крайна сметка ваша си е инсталацията слагайте си каквото искате!
С подобни коментари не помагате на никого. Обосновете мнението си.

Тема "Максимално допустим брой ъгли/чупки на кабел при ел. инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: