Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Изграждам нов кръг от ел. инсталацията за захранване на климатик (12-ка с около 1kw. пикова консумация). Използвания проводник е 3-жилен СВТ със сечение 2.5 квадрата. Дължината от климатика до таблото е около 7м., за които обаче ще е необходимо кабела да направи 8 завоя, всеки от които с ъгъл близо 90-градуса. Разбира се, този ъгъл ще бъде "отворен максимално", за да се получи плавна, полегата дъга, вместо "чупка". Проводника ще е непрекъснат, без снадки или връзки от таблото до консуматора. Това, в случая, е най-краткия маршрут. Въпроса ми е - възможно ли е да възникне проблем с толкова завои, предвид консуматора, дължината, типа и сечението на проводника? Алтернативния маршурт е с 2-3 метра по-дълъг, който включва пробиване на 3 стени от стоманобетон с дебелина 40см. и дори тогава "завоите" ще паднат до 6.

Предварително благодаря на всеки, изразил мнение по темата.

Поздрави
hidrazin - майстор
пет ное 26, 2021 10:59 pmdaryon написа:
Въпроса ми е - възможно ли е да възникне проблем с толкова завои,...
Да. Може да у се завие свят и да му прилошее.
На всеки метър по трасето на кабела залепи по една таблетка Валидол.
:partyman:
veselint - специалист
Прави си завойчета, колкото искаш,това е ток ,той няма кокали та да му пречат чупките да мине .
muhala - майстор
Това би било проблем едиснтвено за кабели в гофирана тръба, защото трудно се изтегля.
За СВТ, нямаш проблеми. СВТ-то не се полага в мазилка!
съб ное 27, 2021 10:12 ammuhala написа:
Това би било проблем едиснтвено за кабели в гофирана тръба, защото трудно се изтегля.
За СВТ, нямаш проблеми. СВТ-то не се полага в мазилка!
Да, зная. Кабела ще минава по таван, който после ще бъде затворен с гипсокартон и напълнен с каменна (минерална) вата. Където ще има досег с мазилка или възможност за някакво замазване - кабела ще бъде прибран в гофрирана тръба.
iliya_i - майстор
Вземаш гофра за цялата дължина на кабела. Първо вкарваш кабела в гората. После ги качваш на стените и тавана заедно. И фиксиран гофрата със скоби, мазилка, опашки...
zz_stefanov - майстор
Гледам материалите от които е направен СВТ, и се чудя какво ще му стане ако се положи под мазилка. Освен, че няма да може да се кове без скоби, друго не виждам. Ако мазилката вече е положена и се прави канал в нея, какво пречи да се напъха свт, освен цената разбира се.
Lutchezar - майстор
Правилата са писани с кръв, пот и надгробни кръстове.

СВТ се полага в гофра. Дори в твоя случай е хубаво да го сложиш в гофрата, и после да я монтираш.
hidrazin - майстор
Айде сега някой да ми покаже ПОНЕ ЕДНА спецификация на кабел СВТ (NYY) където е забранено полагането под мазилка?
Престанете с тези словоизлияния в стил една жена (руса, от пазара) взела че казала.
Не само че може да се полага в мазилка но може и в бетон. Без гофре.
Единственото условие е бетона да не е вибриран или компресиран.
Това означава че съвсем спокойно може да се положи в подова замазка. Пак без гофре.
Разбира се че по-добрият вариант е да е в гофре. Една допълнителна защита никога не е излишна.
NYY Cables
Unarmoured power and control cable is most suited for energy supply in fixed installations. NYY Cable can be installed indoors where there is little chance of mechanical damage. It can be installed in open air, underground, in water and also in brickwork and concrete with the exception of shaken, vibrated or compressed concrete. The NYY cable features solid plain copper conductors, PVC insulation, PVC filler and a black PVC outer sheath.
:partyman:
mika - специалист
Преди години питах технолога на Гамакабел дали СВТ може да се полага направо в мазилка. Каза ми, че няма никакъв проблем.

Тема "Максимално допустим брой ъгли/чупки на кабел при ел. инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: