Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,
преди години целия вход направихме пристройка към входа и съответно си купихме стаята. Искам да прекарам токов кръг за осветлението,но не мога да намеря разпределителните кутии,а таблото е много далече от новата стая. Търсих къде ли не,но са замазани и покрити с тапети някъде. Купих си и тестер за откриване на кабели но се оказа менте. Не искам да къртя за да ги търся и въпросът ми е мога ли временно да свържа осветлението в новата стая с кръга за контактите временно. Знам ,че не е по правилата,но какво точно може да се случи ако го направя примерно за няколко месеца или докато реша да къртя навсякъде за да открия кутиите :? ?
muhala - майстор
Разбира се, че можеш да вържеш осветлението от контактите. Масово е така. Обратното не е толкова правилно.
БТВ. Как така целия вход сте построили нещо до блока. Може ли повече инфо ?
нед яну 09, 2022 1:58 pmmuhala написа:
Разбира се, че можеш да вържеш осветлението от контактите. Масово е така. Обратното не е толкова правилно.
БТВ. Как така целия вход сте построили нещо до блока. Може ли повече инфо ?
Прикачен файл:
Screenshot_20220109-143014.png
Junak - майстор
Не може! Ако все пак решиш да го правиш, кабелите на осветителната инсталация е желателно да бъдат със същото сечение като кабелите за контакта.
kozl - майстор
Най-често разпределителните кутии са над ключовете за осветление.
Все пак ако ще захранваш осветлението от кръг за контакти, вгради кутия с предпазител, според зависи от осветлението, пък то като е LED, предпазителя може да и 2А. Това пък ще е причина да не ползваш проводници със сечение като на контактите.
brick - специалист
suncho82 написа:
Искам да прекарам токов кръг за осветлението,но не мога да намеря разпределителните кутии,а таблото е много далече от новата стая... въпросът ми е мога ли временно да свържа осветлението в новата стая с кръга за контактите временно. Знам ,че не е по правилата,но какво точно може да се случи ако го направя примерно за няколко месеца или докато реша да къртя навсякъде за да открия кутиите :? ?
Можеш, нищо особено няма да се случи. У нас правилата не го позволяват, но има много заварени инсталации в стари сгради изначално така направени (контакти и крушка на един бушон за всяка стая) и си работят. В други държави пък е позволено и се практикува. Добре е да добавиш междинен предпазител само за осветлението, както вече те посъветваха.

Ако помещението ще се ползва за офис или стопанска дейност, обаче - всичко задължително според изискванията.
Lutchezar - майстор
Явно не е ново строителство, как е било досега свързано всичко?
пон яну 10, 2022 10:09 pmLutchezar написа:
Явно не е ново строителство, как е било досега свързано всичко?
Ето така

Прикачен файл

Screenshot_20220114-232349.png
пон яну 10, 2022 10:09 pmLutchezar написа:
Явно не е ново строителство, как е било досега свързано всичко?

Прикачен файл

Screenshot_20220114-232536.png
Lutchezar - майстор
Въпросът ми беше по-скоро схематично как е било. Отделен електромер, осветление от общото осветление и т.н.?

Тема "Токов кръг за осветление в нова стая" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: