• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, наскоро си купих една селска къща, до която от енергото достига трифазен битов ток, 15 KW. От стълба до къщата достига четирижилен кабел - 3 фази + нула.
Към момента, до колкото успях да проследя в ел. таблото на къщата, към всяка от трите фази са свързани различни кръгове от ел. инсталацията на къщата. Въпросът ми е - бих ли могъл да обединя трите фази, които идват от стълба в един главен предпазител, така че в къщата все едно да влиза монофазен ток и от главния предпазител с "гребен" да пусна получената обща фаза към предпазителите на отделните кръгове?... Или да направя същото с две от фазите, а третата фаза да пусна към постройка до къщата, която използвам за работилница?

Благодаря предварително за съветите.
fbr - майстор
ср яну 12, 2022 10:16 amjpat написа:
Въпросът ми е - бих ли могъл да обединя трите фази, които идват от стълба в един главен предпазител,
Сакън, недей. Какъв е смисъла от цялата гимнастика. Какво се опитваш да постигнеш.
Lutchezar - майстор
На село си има смисъл да ползваш 3те фази. Не е направено безцелно. Помисли, поразпитай и мисля че ще се съгласиш.
ср яну 12, 2022 10:24 amfbr написа:
ср яну 12, 2022 10:16 amjpat написа:
Въпросът ми е - бих ли могъл да обединя трите фази, които идват от стълба в един главен предпазител,
Сакън, недей. Какъв е смисъла от цялата гимнастика. Какво се опитваш да постигнеш.
Сакън, недей защото може да се получи проблем или защото не ви харесва идеята?
Целта ми е първо таблото да стане малко по-подредено. В момента от трите фази чрез мостове се прехвърля ток към предпазителите на отделните кръгове, което прави таблото на нещо като дупка с паяжина.
На второ място, в къщата никъде не се използва трифазен ток и не виждам голям смисъл да ползвам всяка фаза поотделно и ръчно да балансирам кръговете между фазите. По-скоро си представях, че ако обединя трите фази ще получи една фаза на 15KW и тя да поеме общата консумация.
nikolov333 - майстор
ср яну 12, 2022 10:16 amjpat написа:
Здравейте, наскоро си купих една селска къща, до която от енергото достига трифазен битов ток, 15 KW. От стълба до къщата достига четирижилен кабел - 3 фази + нула.
Към момента, до колкото успях да проследя в ел. таблото на къщата, към всяка от трите фази са свързани различни кръгове от ел. инсталацията на къщата. Въпросът ми е - бих ли могъл да обединя трите фази, които идват от стълба в един главен предпазител, така че в къщата все едно да влиза монофазен ток и от главния предпазител с "гребен" да пусна получената обща фаза към предпазителите на отделните кръгове?... Или да направя същото с две от фазите, а третата фаза да пусна към постройка до къщата, която използвам за работилница?

Благодаря предварително за съветите.
С трифазен предпазител и трифазен гребен на който се монтират монофазните предпазители за отделните кръгове,
но най-добре не го прави сам, че като чета въпроса, явно тока не ти е ясен.. :cool:
ср яну 12, 2022 10:40 amnikolov333 написа:
ср яну 12, 2022 10:16 amjpat написа:
Здравейте, наскоро си купих една селска къща, до която от енергото достига трифазен битов ток, 15 KW. От стълба до къщата достига четирижилен кабел - 3 фази + нула.
Към момента, до колкото успях да проследя в ел. таблото на къщата, към всяка от трите фази са свързани различни кръгове от ел. инсталацията на къщата. Въпросът ми е - бих ли могъл да обединя трите фази, които идват от стълба в един главен предпазител, така че в къщата все едно да влиза монофазен ток и от главния предпазител с "гребен" да пусна получената обща фаза към предпазителите на отделните кръгове?... Или да направя същото с две от фазите, а третата фаза да пусна към постройка до къщата, която използвам за работилница?

Благодаря предварително за съветите.
С трифазен предпазител и трифазен гребен на който се монтират монофазните предпазители за отделните кръгове,
но най-добре не го прави сам, че като чета въпроса, явно тока не ти е ясен.. :cool:
Благодаря за информацията. Целта ми е да се информирам, а не да правя неща, от които не разбирам. Все пак, ако всичко ми беше ясно, нямаше да има нужда да питам.
nikolov333 - майстор
Отговорил съм ти за какво да се информираш. Във форума има много теми които да прочетеш..
search.php?keywords=%D1%82%D1%80%D0%B8% ... 0%BD%D0%B5
gogo7777 - майстор
НЕМОЖЕ да обединиш 3-те фази......Ще стане пълно късо съединение и дори може да пострадаш и то сериозно.

Такава глупост още не съм чувал.....някой да не иска трифазен "ток" при положение, че го има наличен......дори и партидата да е малко "куца"
:drinkers:
andy_forresite - майстор
Ще ти кажа какво стана в нас след привързване на кабелите на трите фази и нулата. Един приятел, добър майстор, но не по високото напрежение, развърза от таблото кабелите и те щръкнаха във всички посоки. Причината беше овъглен шалтер. Под шалтера намерих мумия на плъх. Познах го по костите и малкото останала изгоряла кожа. Докато помагах на "ел. техника" с прекарването на новите кабели през една дупка от тавана го попитах дали случайно не е записал кое е нулата. Каза ми не, не знам кое беше нулата. Е браво. Но не разбирам и аз, а той често се шегува с мен по всякакъв повод - как всичко е счупено, как всичко е да дойде багер и да го почисти и да направо наново всичко... А то дефакто си работи, само малко притягане. Както и да е. Пуснах тока след той ми даде знак и нищо не гръмна. Обаче изгоряха няколко захранвания на телефон, лед осветление, компютъра ми изгоря... и не помня още какво. Пералня, хладилник, ТВ оцеляха. На втория опит нацели жиците и всичко добре. Купих си нов компютър. Старият беше омъртвен сериозно. Уж беше НР, пък без бушонче на захранването - от там дъно и др. части не стават.
После, понеже се оказах на "промишлен ток" се привързах за жиците на монофазния електромер. Майстора там ми обърна фазата и нулата. Установи го зета като пипнал смесителя да си пусне вода в кухнята. Извика ме той, каза ми. Взех един фазомер - в банята свети на корпус, фурната, хладилника ... всичко бие ток. По нощите гася тока, качвам се на стълбата, връзвам наобратно СВТ кабела и воала.
Та ако не разбираш какво правиш, не пипай нищо! В работилницата може да потрябва 3-фазен ток. Моята партида си стои и си я плащам, макар да не навъртам и 1 квч на нея.
iliya_i - майстор
ср яну 12, 2022 12:42 pmandy_forresite написа:
Един приятел, добър майстор, но не по високото напрежение, развърза от таблото кабелите и те щръкнаха във всички посоки.....
...Докато помагах на "ел. техника" с прекарването на новите кабели през една дупка от тавана го попитах дали случайно не е записал кое е нулата. Каза ми не, не знам кое беше нулата. ....
....Обаче изгоряха няколко захранвания на телефон, лед осветление, компютъра ми изгоря... и не помня още какво. Пералня, хладилник, ТВ оцеляха. На втория опит нацели жиците и всичко добре.....
Б.х тоя майстор, дето не може да определи кое е фаза и кое нула! :-D
  • 1
  • 2

Тема "Трифазен ток и селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: