Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Имам проблем с LED осветление монтирано в кухненски шкафове. LED лентите са две - една над друга на две нива. Инсталацията за тях е изградена така, че до трансформатора отива една двойка кабели, т.е. е свързването е паралелно. Проблема е, че трансформатора гори. Разбирам, и от това, което съм прочел (включително и в този форум), че паралелното свързване не е правилната схема, но в момента, няма как да променя нищо в инсталацията (зад кухненските шкафове е и е вкопана).
Въпроса ми е, има ли решение на този проблем и, ако да какво би било то?
Jacomo - специалист
Паралелното свързване е правилно, вероятно не е съобразена мощността му. Ако лентата е 50W, вземи поне 80W захранване.
moimoimoi - майстор
аз на една лента дето е 80 вата слагам 150 вата захранване и пак си гори
общо взето прецакал си се с тези ленти
nikolov333 - майстор
У нас лед лентите са 18W/М със захранвания MEANWEL 150W/12V и немам проблем вече три години, като се има предвид, че са натоварени почти на 85%
valentino76bs - майстор
ср яну 12, 2022 7:16 pmnikolov333 написа:
У нас лед лентите са 18W/М със захранвания MEANWEL 150W/12V и немам проблем вече три години, като се има предвид, че са натоварени почти на 85%
Е богат човек си за тва.... едно 400вата тяхно захранване ми искаха 300лв а ви така е 70лв, познай клиента какво си купи иначе си горят на около 2 години :) ама е свидлив иначе и той е богат.
nikolov333 - майстор
Не съм богат, ама и аз поръчах за проба едно евтино 200W/12V от 2R и си умря скоропостижно.. Мощните захранвания на MEANWELL са много скъпи. По-принцип са с активни охлаждания и ми шумят, та за това предпочитам пасивните а те са до към 200W. У нас кръговете са много, но сравнително къси и съм им свалил напреженията от регулатора на захранването на около 11V за да не греят и изгарят лентите..
brum - майстор
Към автора - колко волтова е лентата и захранването? че има и 24 волтови ленти и 24 волтови захранвания. При 12 волтова лента и 24 волта захранване правилното свързване е последователно.

24 волтовите захранвания горят по-малко от 12 волтовите по мои наблюдения. Отделно, че има по-малко загуби по лентата и по-малка разлика в светлината при кабела и в другият край.
чет яну 13, 2022 9:52 ambrum написа:
Към автора - колко волтова е лентата и захранването? че има и 24 волтови ленти и 24 волтови захранвания. При 12 волтова лента и 24 волта захранване правилното свързване е последователно.

24 волтовите захранвания горят по-малко от 12 волтовите по мои наблюдения. Отделно, че има по-малко загуби по лентата и по-малка разлика в светлината при кабела и в другият край.
12V са и лентата и захранванията.
Christo - майстор
чет яну 13, 2022 12:07 amvalentino76bs написа:
ср яну 12, 2022 7:16 pmnikolov333 написа:
У нас лед лентите са 18W/М със захранвания MEANWEL 150W/12V и немам проблем вече три години, като се има предвид, че са натоварени почти на 85%
Е богат човек си за тва.... едно 400вата тяхно захранване ми искаха 300лв а ви така е 70лв, познай клиента какво си купи иначе си горят на около 2 години :) ама е свидлив иначе и той е богат.
Англичаните имат един лаф: Не сме толкова богати, че да си купуваме евтини работи. Винаги, когато се прецакам с някое уж супер изгодно нещо, се сещам за него.

Тема "Осветление с LED лента - проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: