Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
arxd129 - специалист
Здравейте,


Вентилатор за баня с датчик за влага и таймер.

Скъп ми се види 200 кинта, ама съпругата рече: Това е. То-ва е! Друг е въпросът за какво й е баш таймер... Ама половинките трябва да се уважават. Поне при мен е така.

Та... ето схемата на свързване:
Прикачен файл:
Untitled.jpg


Понеже съм ел.аджамия - малко странни ми се виждат тези означения L, N и SL.

Пък си викам - що не взема да попитам специалисти, дето с електротехника си вадят хляба.

Странното ми е, че ако в случая "L" означава фаза - излиза че устройството винаги ще е под напрежение. Коя му част ще е под напрежение? И защо е необходимо винаги да е под напрежение. Ако искам да сваля напрежението - от АТ ли да го свалям? Това - второ.

А първо - това означение "SL" нищо не ми говори. Излиза че щом запаля лампата в банята - вентилаторът ще ми бръмчи ли? Що ли? :?

Та... какво е "L" и на коя част от устройството подава напрежение, а какво е "SL"?

Предварително благодаря за компетентните ви отговори.
zz_stefanov - майстор
Ми на схемата се вижда, че това е проводника с който се стартира когато се включи осветлението.
Вентилаторът е захранен постоянно, ще спре след като изсуши или ако е сухо след определено време след като загаснат лампите.
Типична схема за сегашните вентилатори с автоматика. Искат се три проводника до него.
Има вентилатори пак с влагомер и таймер, свързани само с два проводника, като стартирането се извършва от вграден фото сензор, който следи осветлението.

пп: Да открием залагане колко поста ще стане и тази тема, преди авторът да се сети да си повика ел. техник. Късно видях ника :)
Jacomo - специалист
дел
Последна промяна от Jacomo на пет яну 14, 2022 1:16 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Switch line - включвано на фазата. Предполагам, че би трябвало също да тръгне при повишаване на влажността .
arxd129 - специалист
пет яну 14, 2022 12:29 pmzz_stefanov написа:
Ми на схемата се вижда, че това е проводника с който се стартира когато се включи осветлението.
.....
Типична схема за сегашните вентилатори с автоматика.
Благодаря за отговора.

Три неща разбрах от посинга ти.
Второто - че е типично сегашните вентилатори да бръмчат постоянно след като влезеш в банята. (Никак не е нормално даже, но... приемаме че е типично за сегашните.)
Третото - благодаря за което: Разбрах, че SL e фаза за подаване на напрежение към вентилаторната част на устройството. Отново изказвам благодарност за помощта ти.

PS.

Първото ли koe e? Заяждаш се с мен. Ама ще го преживея.
arxd129 - специалист
пет яну 14, 2022 12:58 pmAndri01 написа:
Switch line - включвано на фазата.
Не знаех.
Благодаря. :)
Чест и почитания!
velas - специалист
Някой обяснява тука:


И е много просто. Нула (N) и постоянна фаза (L), за да може да му работи автоматиката. Фаза от ключа на лампата или отделен ключ (SL- Switch Line), за да може да работи, когато Вие искате. Щото то може да няма влага, ама да мирише... :-D
arxd129 - специалист
пет яну 14, 2022 1:25 pmvelas написа:
Нула (N) и постоянна фаза (L), за да може да му работи автоматиката. Фаза от ключа на лампата или отделен ключ (SL- Switch Line), за да може да работи, когато Вие искате.
=D>

Благодаря! Чест и почитания!

ПС

Получих отговор на въпросите ми.

Тема "Вентилатор за баня. Какво е SL ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: