• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
jair - напреднал
Според заглавието. Би ли имало сериозен проблем, ако бушона за проточния бойлер е със същия размер като главния на апартамента?

За контекст, главния в таблото е 63А, главния в апартамента е 50А. Ще ми се да сложа най-мощния монофазен проточен бойлер, който при 10kW също ще иска 50A. Знам, че е хубаво главен в табло > главен в апартамент > всеки кръг в апартамента, но това май в този случай ще е непостижимо. ОК ли е главен в табло > главен в апартамент = кръг за проточен бойлер?
iliya_i - майстор
Ако се къпеш на загасена лампа и изключиш всичко друго от контактите няма никакъв проблем да има.
шоп - майстор
нед яну 16, 2022 11:56 amiliya_i написа:
Ако се къпеш на загасена лампа и изключиш всичко друго от контактите няма никакъв проблем да има.
+1 към мнението, но да допълня....ако изобщо можеш да се изкъпеш, защото 10 киловата проточен бойлер зимата е колкото да си измиеш ръцете или чинията.

при комфортните 11 литра/минута вода с 38 гр температура и входяща от водопровода 8 гр зимата ти трябва 22968 вата мощност

при 10 киловата ще имаш под 5 литра за минута :rolleyes:

Има обаче един евтин и лесен начин за решаване на проблема и той се нарича рекуперативен топлообменник на каналната вода.

Тогава вместо 8 гр вход водопровод може да имаш 15-20 и повече градуса.
У нас съм с такива:-)
Купешки и самоделен.
Успехи!
jair - напреднал
По идея ще се ползва само при тец профилактиките, които обикновено са лятото, когато и входната вода е с по-висока температура. Да има там нещо да църцори, обемен не е вариант, защото жената се притеснява, а и проточния е много по-компактен.

Нека го поставя така, вариантите са или:

1. 10/12кв проточен бойлер с бушони 63а (табло), 50а (апартамент), 50а (бойлер)
2. 6/8кв проточен бойлер с бушони 63а (табло), 50а (апартамент), 40а (бойлер)

1 е компромис с инсталацията, 2 с комфорта. Просто не знам колко големи са тези компромиси, ако 1 работи ок, макар и не по канона на електричеството, е за предпочитане заради по-големия дебит вода. Ако 1 е тотално неприемливо, ясно е че ще сме на 2.
iliya_i - майстор
нед яну 16, 2022 12:19 pmjair написа:
.... защото жената се притеснява....
3) Сменяш жената. :-D
Абе много глупости се пишат в БГ Мама.
Та чак си и вярват!
Щото на годината гърмят по 1-2 бойлера, и то на мърлячи, дето се опитват да пре..ат дявола.
А от токов удар проточния не е по-защитен от обемния.

Смяташ само бушоните, ама имаш ли кабел от бучона до бойлера , дето да издържи този ток? Трябва да е поне 10 кв.мм.
Последна промяна от iliya_i на нед яну 16, 2022 12:31 pm, променено общо 1 път.
jair - напреднал
нед яну 16, 2022 12:28 pmiliya_i написа:
нед яну 16, 2022 12:19 pmjair написа:
.... защото жената се притеснява....
3) Сменяш жената.
Абе много глупости се пишат в БГ Мама.
Та чак си и вярват!
Щото на годината гърмят по 1-2 бойлера, и то на мърлячи, дето се опитват да пре..ат дявола.
Абе това са страхове, които не се поддават на логика и разционално мислене, всички сме наясно, включително и хората страдащи от въпросните страхове. Като имаш някаква фобия, каквато и да е - от паяци, бойлери, самолети, тези фобии нямаше да ги има, ако се лекуваха с 2 реда статистики. Както и да е, нека приемем че обемния не е вариант, колебанието е между горните две опции.
iliya_i - майстор
нед яну 16, 2022 12:31 pmjair написа:
нед яну 16, 2022 12:28 pmiliya_i написа:
нед яну 16, 2022 12:19 pmjair написа:
.... защото жената се притеснява....
3) Сменяш жената.
Абе много глупости се пишат в БГ Мама.
Та чак си и вярват!
Щото на годината гърмят по 1-2 бойлера, и то на мърлячи, дето се опитват да пре..ат дявола.
Абе това са страхове, които не се поддават на логика и разционално мислене, всички сме наясно, включително и хората страдащи от въпросните страхове. Като имаш някаква фобия, каквато и да е - от паяци, бойлери, самолети, тези фобии нямаше да ги има, ако се лекуваха с 2 реда статистики. Както и да е, нека приемем че обемния не е вариант, колебанието е между горните две опции.
Извинявай, допълниь горе докато си писал.
10 кв.мм. кабел имаш ли?
Ако нямаш, проточният изобщо не е опция. Остава обемен и нова жена.
jair - напреднал
нед яну 16, 2022 12:32 pmiliya_i написа:
нед яну 16, 2022 12:31 pmjair написа:
нед яну 16, 2022 12:28 pmiliya_i написа:

3) Сменяш жената.
Абе много глупости се пишат в БГ Мама.
Та чак си и вярват!
Щото на годината гърмят по 1-2 бойлера, и то на мърлячи, дето се опитват да пре..ат дявола.
Абе това са страхове, които не се поддават на логика и разционално мислене, всички сме наясно, включително и хората страдащи от въпросните страхове. Като имаш някаква фобия, каквато и да е - от паяци, бойлери, самолети, тези фобии нямаше да ги има, ако се лекуваха с 2 реда статистики. Както и да е, нека приемем че обемния не е вариант, колебанието е между горните две опции.
Извинявай, допълниь горе докато си писал.
10 кв.мм. кабел имаш ли?
Ако нямаш, проточният изобщо не е опция. Остава обемен и нова жена.
Апартаментът е нов, така че кабел ще се пусне колкото трябва. Не съм сигурен колко е кабела до основото табло, но при бушон 63 долу, мисля че трябва да е 10кв, ще проверя.
gogo7777 - майстор
Щом ще го ползваш само лятото то вариант 2 е решение. Нооо не е си работа вярвай.
ESPACE - майстор
За лятото става, играх го този филм с 7kW проточен. Реално беше 6kW заради пада на напрежението до него. С 4кв.мм. кабел беше захранен на 3м. от таблото. Дано си в район с мека вода.
  • 1
  • 2

Тема "Проточен бойлер на 50А бушон, колкото главния" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: