Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vankata - напреднал
Наскоро отстранявах повреда в една сграда,строена преди 30-35год.В коридора девиаторната схема беше направена по тарикатската схема (с подаване на напрежение от двете страни на ключа)Добре,но за малки мощности.Когато са поставили по-мощни лампи-2х75w,ключовете са започнали да гърмят в момента на изключване,т.к.малката дъга предизвиква пробив между двата полюса.Колеги,не използвайте тази схема,за да не ви благославят по-късно!http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 29474c9238
Тани - модератор
Тази схема е забранена!
darken_nz - специалист
Да има ги тия неща ,лошото е ,че преди да на правим ремонта и при нас беше така ,а още по-лошото е ,че бях малък и гръмна при мен и така разбрахме .Те и кабелите преди да ги сменим бяха едни никакви ,едни тънки (скоро случих на такава инсталация като ни викнаха на една къща да им подменяме кабелите )
mkmukok - напреднал
А от кого и защо е забранена тази схема?!
zz_stefanov - майстор
mkmukok написа:
А от кого и защо е забранена тази схема?!
И аз недоумявам кой и защо може да я забрани. В "тарикатската" схема на http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 29474c9238 в двата "страни/полюси" на ключа не се подава фаза и нула (а само фаза, като другия проводник е към косуматора), там просто може да си се постави един обикновен ключ.
Ако тези ключове гърмят при тази схема и тези мощности, защо да не гърмят и при другата. Дали не гърмят защото отворилата се дъга после се завърта и през стената или опушената вече кутия (един господ знае от къде ще мине ако е влошена изолацията). Сменят се с нови ключовете, проверяват се изолациите на кабелите, по възможност да се смени кутията (най малко да се почисти добре) и няма да има проблем (т.е като цяло да се подобри изолацията в тази точка на инсталацията).
Justy - майстор
Забранена е, защото при стандартната схема при загасена крушка на фасунгата няма фаза. Докато при тази ВИНАГИ има фаза. Който иска да работи по такава инсталация - аз отказвам [-(
zz_stefanov - майстор
Justy написа:
Забранена е, защото при стандартната схема при загасена крушка на фасунгата няма фаза. Докато при тази ВИНАГИ има фаза. Който иска да работи по такава инсталация - аз отказвам [-(
Не е вярно. Разгледай я внимателно и ще видиш, че и тази си прекъсва фазата. Във фасонката няма постоянна фаза. :-D
mien - специалист
Не е забранена,апросто с новите ключове не става.Те имат много малко растояние м-у контакните пластини и гармят на поразия.Ако се сложат кл. от старата генерация,а не туркмали(турски)схемата си работи перфектно.А относно какво има в фасонката при изгасено положение-или от двата ключа фаза или от двата нула,та е изгасено.Навремето са я използвали поради простата причина че е нямало толкова консуматори и всичко е било на един крьг(силови и осветление),затова ключ и контакт са едно до друго с една двойка кабели(фаза и нула) за по лесно и икономично.
zz_stefanov - майстор
Ей хора, единия казва че със старите ключове не става, другия с новите. Като са им близко пластините защо ще гърмят? Просто ще залепнат при голяма мощнос - т.е. лампата ще светне.
В ключа фазата не се среща с директно с нулата, а през консуматора.
Дайте снимки на тези гърмящи ключове, но първо ги разгледайте къде са гръмнали (къде е прехвърчала искрата). :)
Гърмят защото им е влошена изолацията спрямо стената, а и самия ключ има крепежни елементи които се забиват здраво през кутията в нея.
Така дадена схемата обаче натоварва кутията на единия ключ с много кабели (може и това да е причината за гърмежите). За да не се натрупват кабели в кутията на ключа трите кабела на девиатора могат да преминат през кутията и да се свържат там, като така схемите стават много близки. :) и има смисъл само ако кутията, осветителното тяло и входящия кабел са в близост.

Относно качеството на ключовете, нашите в голямата си част са по некачествени от "Тюрк малъ" . Още се оглеждам дали няма да ми гръмнат девиаторните ключове на "Гюнсан" :)
Тани - модератор
vankata написа:
Наскоро отстранявах повреда в една сграда,строена преди 30-35год.В коридора девиаторната схема беше направена по тарикатската схема (с подаване на напрежение от двете страни на ключа)Добре,но за малки мощности.Когато са поставили по-мощни лампи-2х75w,ключовете са започнали да гърмят в момента на изключване,т.к.малката дъга предизвиква пробив между двата полюса.Колеги,не използвайте тази схема,за да не ви благославят по-късно!http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 29474c9238

Това с червеното имах предвид, че е забранено! А схемата

Изображение


така и не я бях погледнал , защото линка не е активен и ме мързеше да го копи пействам и се доверих на питащия. В схемата на картинката няма нещо , което е забранено. Аз мислех че става въпрос за тази схема(третата) При нея се получава ефекта "гърмящ ключ" :-D
Изображение

Тема "тарикатска девиаторна схема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: