Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mien - специалист
Точно и аз за нея говоря,никой не може да я забрани защото все още има доста стари кьщи с действащи девиатори.Просто трябва да се работи с повишено ВНИМАНИЕ. :!: :idea: :!: :idea: :!:
Justy - майстор
zz_stefanov написа:
Justy написа:
Забранена е, защото при стандартната схема при загасена крушка на фасунгата няма фаза. Докато при тази ВИНАГИ има фаза. Който иска да работи по такава инсталация - аз отказвам [-(
Не е вярно. Разгледай я внимателно и ще видиш, че и тази си прекъсва фазата. Във фасонката няма постоянна фаза. :-D
Прав си че не е винаги. Разглеждаме третата схема, публикувана от Тани и означена - забранено /verboten /. При това положение на ключовете лампата свети. Намираш се при десния ключ и загасяш. Какво става ? Подаваш фаза и на двете клеми на фасунгата. Поради липса на потенциална разлика крушката не свети. Ама от фази не можеш да се разминеш. Ха сега бръкни с пръст във фасунгата, за да разбереш защо тази схема е забранена :razz:
mien - специалист
При липса на фазомер и това е начин :lol: :arrow: :shock:
zz_stefanov - майстор
Justy написа:
.... .....
Прав си че не е винаги. Разглеждаме третата схема, публикувана от Тани и означена - забранено /verboten /. При това положение на ключовете лампата свети. Намираш се при десния ключ и загасяш. Какво става ? Подаваш фаза и на двете клеми на фасунгата. Поради липса на потенциална разлика крушката не свети. Ама от фази не можеш да се разминеш. Ха сега бръкни с пръст във фасунгата, за да разбереш защо тази схема е забранена :razz:
@Justy, третата схема въобще не е била коментирана от нас преди.
Разбирам, че всички които говореха за забранена/непрепорачителна схема са имали в предви нея и че "тарикатската" от линка е погрешно посочена като такава. Не виждам къде бъркам с разсъжденията си за "тарикатската".
Относто третата схема от поста на @Тани, тя не само събира фазата и нулата в кутията на ключа, но не дава възможност да се предвиди къде във фасонката ще е фазата, като при едно от изключените състояния и двата контакта на фасонката са офазени.
Нея не бих я направил никога, а относно ремонтите, ще поправяме това което има и ще го променяме ако е възможно.
Безопасните начини на работа трябва да се утвърждават. Една важна тема от рода "Никога не правете това!" ще бъде много полезна на домашните майстори.
Щастлива нова година на всички. :)
Justy - майстор
Безопасните начини на работа трябва да се утвърждават. Една важна тема от рода "Никога не правете това!" ще бъде много полезна на домашните майстори.

Това е главната ни задача в този раздел. адвам се, че отпадна недоразумението - темата е разисквана и преди и сме единни по въпроса.
Весело посрещане на Новата година ! И да сме си полезни.
CARRION - специалист
На някой като му кажеш "не прави това" нали знаеш какво следва след малко. ...
... мамка му това ли не трябваше да правя
rettere - специалист
Като отидеш на частно да смениш лампа, да оправиш ключ или каквото и да е... Дали си е изпълнена третата схема или тази "безопасната", така и така риска за здравето е един и същ. Даже и да знаеш, че е изпълнена "безопасната " схема, кой ще каже на къде да са ключовете, че на лампата да нямаш "фаза" :-D . Лампата не свети - нали за това отиваш!!! :-D Ако нямаш индиректен тестер за наличие на напрежение, или не знаиш кой е бушона, пак пипаш лампата с риск от отлепяне, трошене на фасунга и ....стиснато дупе :butthead: Така, че може да се спори по въпроса.
fox_vt - майстор
Що за ел техник си след като не провериш има ли ток или няма :lol: .Забранена схема пффф .Аматьори. Най важния закон в електробезопасноста е да се изключи напрежението.Ако да цъкнеш ключа го разбирате като изключване евала ви :prayer: А като отидеш да смениш изгоряла крушка как ще разбереш дали има ток на фасунката :?: Независимо по коя схема е инсталацията. =D>
Bobi Arnaudov - специалист
Да споделя и аз - в нас в момента на лампите винаги има постоянна фаза /тези които не са на девиаторите/. Явно тези от енергото като са сменяли електромера преди 4 години са ги обърнали. Както и да е де, сега сменям всичко от ВИК до ел инсталацията. Отклоних се от темата
В нас също когато сложа по силни лампи на стълбището, ключовете залепват. Нека уточним - на стълбището имам 3 лампи, ако сложа 3 х 60 вата девиаторите бачкат 2-3 месеца и край. Сега в момента съм с 2 х 60 и вече 1 година няма проблеми. Не съм гледал на фасунгите дали има или няма фаза, щото съм свикнал да работя под напрежение и да се пазя, но по темата също мога да ви попитам - колко вида кабели има за ел. техника ?
Отговор - Два. Единият е "А, този е" и "Ох да е*а мама му" :mrgreen:
FM STEREO - специалист
Енергото не са ти объкали кабелите а този, който ти е правил инсталацията! Обърнал ти е фазата и нулата в разклонителната кутия за девиаторите! :partyman:

Тема "тарикатска девиаторна схема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: