Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Привет, виждам, че темата е наблюдавана и отговаряте в нея, за това бих искал да попитам следното. Имам ДТЗ Elmark модел JVL1 с показатели 30мА и 63А. Инсталирана е преди 5 години от елтехник, който провери и инсталацията. Имам 2 климатика, както и доста електронни уреди. Проблема е, че всеки път когато тока премигне (което поради някаква причина се случва доста често) ДТЗ сработва. Никога не сработва от самосебе си, но всеки път когато премигне тока пада и ми създава доста големи главоболия, тъй като имам сървър който е желалтелно да е онлайн по всяко време - налагало ми се е да бързам по средата на деня да се прибера преди да свършат батериите на UPS-а. Попрочетох тук и там и разбрах, че като цяло има 2 вида ДТЗ - клас AC които са масово разпространените и клас А (или при Schneider означени като si) които са за офиси или помещения с много компютри, ломинисцентно освелтение и други подобни внасящи "шум" уреди. Въпроса ми е ако сменя ДТЗ с по-висок клас ще елиминиам ли задействането когато има такива колебания? Като цяло от какво се задейства ДТЗ при тези условия предвид, че през останалото време не сработва от самосебе си или от задействането на някой специфичен уред?
GalinBelos - специалист
По принцип тези ДТЗ на Елмарк са едни от най-големите боклуци на пазара . Ползват се основно в новото строителство колкото да отбие номера инвеститора . Пробвай да сложиш Шнайдер и виж какво ще стане . Макар че според мен е сбъркано мястото на ДТЗ . ДТЗ не се слага като главен предпазител , писал съм го много пъти . За главен трябва да се ползва обикновен АП , а след него да се монтират ДТЗ , и то на всеки кръг по отделно , като ДТЗ се съобразява с консуматорите които ще се включват в този кръг . Аз на твое място бих преработил таблото, като за глвен бих сложил АП , след това токовият кръг на който е сървъра също на обикновен АП(след като този сървър ти е толкова важен ) , и чак тогава някаква ДТЗ(хубава марка ) и останалите АП на отделните кръгове .
благодаря за отговора, и аз имах някакво усещане че е боклук. не съм описал правилно таблото - свързано е както трябва, има главен предпазител, след него има един на който е закачено осветлението и вентилаторите на баните и след това е ДТЗ, като осветлението не "минава" през ДТЗ. след ДТЗ вече има 1 предпазител на веригата на която е кухненската печка, 3 отделни за веригите на стаите и един само за климатиците. когато премигне осветлението главния предпазител остав вдигнат, както и всички останали, само ДТЗ пада, но тъй като всичко след осветлението минава през него апартамента остава с работещо осветление но без ток нкъде другаде:) за начало си мисля да сменя ДТЗ със Шнайдер, като обмислям все пак да взема si тъй като предпочитам да опитам да реша проблема без да правя промени по кръговете. ако все пак продължи да се държи по подобен начин ще изключа кръга на който е вързан сървъра от ДТЗ-то. все пакпродължавам да се чудя какво го кара да пада при въпросните условия. също така когато го включвам понякога не зацепва веднага а трябва да го вдигна 2-3 пъти за да задържи. дали не е дефектно или просто Елмарк са си боклук?
bdz43r - специалист
Този Елмарк го хвърляй!
Аз имах един такъв и след около една година реших да го тествам (май за втори път) - изключи и повече никога не включи.
С Шнайдерите (три броя) не съм имал никакви проблеми вече 10 години. Изключвали са 2-3 пъти от дефектна бормашина и при лепене на тапети, може би от влагата на лепилото.
mironcho - специалист
Ники274 написа:
Поздравления за проверката и за различите получени данни.Всеки сам да си прави изводите.
Благодаря
Ники274 написа:
Но за това как работи ДТЗ май нямаш елементарни познания щом правиш разлика между ток на задействане и ток на утечка.
:? :shock: Определено мисля, че има разлика между измервана величина и нейна стойност при която задейства, който я следи. И това няма нищо общо с принципа на работа на ДТЗ и дали го знам. Все си мисля, че всеки, който някога е учил измерване или дори само да е внимавал в час по физика би трябвало да знае разликата между измервана величина и някаква конкретна стойност на тази величина.
Ники274 написа:
Ако си се учил от тая статия си ми ясен отвсякъде колко знаеш и какъв професионалист си.Ще ти копирам един пример само,че иначе ще оспамя темата ако трябва да пиша за всяка грешка:
В статията на твоя човек:За нормалната работа на устройството трябва мрежовото напрежение да е над определена стойност (например 85 или 170 V), която също е параметър.
А по закон е: Според сега действащите наредби не се допуска използването в жилищни сгради на диференциално-токови защити, чиято работа се влияе от захранващото напрежение.Действието на тази система е напълно независимо от захранващото напрежение.
И на това ако му викаш "прилично" четиво....
За този тип защити си прав, и е вярно също, че са забранени за внос и използване защото съдържат електроника и за да работят им е необходимо захранване, но все пак това не променя и не прави невярна всичката останала информация в статията, нали?

Останалото - от девет кладенеца вода за да избегаш от темата на спора може би и точно за това си пропуснал да цитираш изречението следващо това дето си го оцветил в червено "Чувствителността (номинален ток на сработване) IDn представлява стойността на тока през устройството, предизвикващ задействането му." И това ли е грешно :?

Според мен е грешно да се твърди, че на ДТЗ
Ники274 написа:
им се вдига тока на утечка
от където тръгна спора, защото ДТЗ има параметър ток на сработване(който може да се променя по някаква причина), а НЕ ток на утечка, който е параметър на дадена електрическа верига без значение, дали е защитена с ДТЗ или RCD или бушон.

Така че, до тук съм по тази тема и не ми пука кой какво мисли за нечий/мой професионализъм, кой какво е чел, чул, измерил, пробвал - ваша си работа.
mironcho - специалист
към d_ave
bdz43r написа:
Този Елмарк го хвърляй!
+1

Тъй като ДТЗ са задължителни само за контактни излази в които могат да се включат преносими ел.уреди (мокрите помещения са отделна тема) освен смяната на ДТЗ-то с по-свястно предлагам:
- ако климатиците са на твърда връзка или контактите им са високо, т.е. едва ли някой ще включи там нещо друго освен тях да преместиш техния предпазител извън ДТЗ;
- ако печката е на твърда връзка - също като с климатиците
- не е лоша идея да се премести линията на сървъра извън зоната на ДТЗ (най-добре със собствено ДТЗ), тъй като едни вероятните източници на утечка е захранването на самия сървър.

Причината за повишените утечки и съответно изключванията могат да са разни - например смахнат противосмутителен филтър на пералня - личен опит, също и климатиците са сред обичайно заподозрените за създаващи утечки, както и всички други джаджи с високочестотно захранване.
dpp - специалист
Имам 3 ДТС на Moeller с вграден предпазител. До сега не съм имал проблеми! Елмарк ползвам само един контактор да захраня бойлера след един 24 часов таймер. Елмарк и ДТЗ :? - може , в някой хотел, ама аз да не съм там електричар! :-D
muhala - майстор
Тези твърди връзки и ДЗТтата....
Случвало ли ви се е да печете нещо на електрическа скара и леко да ви гъделичка тока ?
Ако скарата не е нащепсел, а на твърда връзка нима няма да ви гъделичка ?
Andri01 - майстор
Ако свинското ,което печеш е стояло повече от 12ч. в марината ,тока ще те гъделичка. Решението в този случай е,при печенето да се ползва чаша червено/бира,но приета вътрешно! "Гъделичкането" се прекратява...отива в ДТЗ-то :?
П. Петков - специалист
kozl написа:
И как измервате тока на задействане и има ли разлика, ако веригата на ДТЗ-то е ненатоварена и при различен товар :?
Това, че пише, че е диференциална е теория. Значи на теория не трябва да се влияе от натоварването по веригата. Какво обаче показва практиката :?
Измерването на ДТЗ май ще да е доста по-сложно, като се регламентира и максималната стойност на импеданса на затворения контур.
Това е от инструкцията на KEW 6015:
Прикачен файл:
IMG_2339[1].JPG
IMG_2339[1].JPG (58.9 KиБ) Видяна 2359 пъти
Прикачен файл:
kew6015a.jpg
Прикачен файл:
kew6015b.jpg
kew6015b.jpg (60.99 KиБ) Видяна 2359 пъти
Прикачен файл:
kew6015c.jpg

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: