Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ben84 - специалист
нед фев 03, 2019 8:12 pmmironcho написа:
Това е абсолютно неверно, предпазителите се избират според това след тях, а не преди тях.
Демек, ако преди тях има 6 мм2 а след тях 10 мм2 ще се съобразиш с десетте квадрата?
За един приятел питам.
:partyman:
nikolov333 - майстор
Голям смях пада с mironcho.. Аз поне не съм учил с претенции да разбирам, ама се опитвам да "мисля", а при него нещата са пълна трагедия, щом върви след мене да ми търси грешките и не му се получава въпреки наредбите дето е чел.. :mrgreen:
mironcho - специалист
нед фев 03, 2019 7:32 pmnikolov333 написа:
Захранващите кабели зависят от партидата и главния предпазител в електромерното табло.. Ако там е 50А с крива С в апартаментното може да се монтира 50А с крива В и захранващи 10мм2, но зависи от консумацията.. Тоест, ако в момента предпазителя ви 40А "не пада" от претоварване, реално нямате нужда да подменяте захранващите 6мм2, тъй като главния 40А в апартамента ви е съобразен с тяхното сечение.. Цената на проводниците е ясна, но не и цената на труда.. :)
mironcho - специалист
нед фев 03, 2019 8:48 pmnikolov333 написа:
Голям смях пада с mironcho.. Аз поне не съм учил с претенции да разбирам, ама се опитвам да "мисля", а при него нещата са пълна трагедия, щом върви след мене да ми търси грешките и не му се получава въпреки наредбите дето е чел.. :mrgreen:
Когато даваш съвети относно електричеството не забравяй написаното от теб! И дааа - "опити за мислене"
nikolov333 - майстор
нед фев 03, 2019 10:04 pmmironcho написа:
нед фев 03, 2019 7:32 pmnikolov333 написа:
Захранващите кабели зависят от партидата и главния предпазител в електромерното табло.. Ако там е 50А с крива С в апартаментното може да се монтира 50А с крива В и захранващи 10мм2, но зависи от консумацията.. Тоест, ако в момента предпазителя ви 40А "не пада" от претоварване, реално нямате нужда да подменяте захранващите 6мм2, тъй като главния 40А в апартамента ви е съобразен с тяхното сечение.. Цената на проводниците е ясна, но не и цената на труда.. :)
Бе ти наистина си мноо тъп.. :shock:
Кво точно може да му стане на тоя 6мм2, в зависимост от това, дали е ПРЕДИ или СЛЕД 40А предпазител.. :axe:

П.П.Ако професията ти е свързана с електро-техника, съвсем сериозно ти предлагам, да си намериш друга сфера, в която да не ти се налага да мислиш, защото в твоя случай, наредбите са безсилни.. :idea:
dpp - специалист
Аз не мога да разбера каква е драмата със заземителния проводник и какъв трябва да е след като ДТЗ се развива в таблото... :shock:
И друго, колегата да вземе си пусне два кабела от главното и да смени тези 6мм2 с 2х10 и да си развие ДТЗ в таблото и приключат драмите. Но задължително според мен 2 ДТЗ е по добре, най малкото ако сработи единия кръг оставаш и без втория.. :mrgreen:
..драми.драми.. ...
nikolov333 - майстор
Драмата със заземителния проводник е, че при отпадане PEN-а до таблото ти, при системата TN-C-S ДТЗ-то ти става убиец, а при въздушно захранване, ако се скъса някъде между стълбовете до вас, на вашия добросъвестно добавен защитен, със собствено повторно заземяване"увисват"консуматорите на цялата махала.. :idea:
dpp - специалист
вт фев 05, 2019 3:15 pmnikolov333 написа:
Драмата със заземителния проводник е, че при отпадане PEN-а до таблото ти, при системата TN-C-S ДТЗ-то ти става убиец, а при въздушно захранване, ако се скъса някъде между стълбовете до вас, на вашия добросъвестно добавен защитен, със собствено повторно заземяване"увисват"консуматорите на цялата махала.. :idea:
Обясни как точно като си развия ДТЗ с в таблото на апартамента при двупроводно захранване на таблото, ще имам поблем с нея - нагледно моля?
Дали има или няма заземителен от твоето до централното е все тая/ не точно но не е драма/....обратното, ако някой вземе , че го развие долу в таблото PE от енергото като сменят шини и т.н..виж ще стане интересно/ говоря за текущия случай когато само един апартамент самостоятелно се заземи в таблото/...99% от старото строителство а и в частност новото нямат трети проводник от централното табло до това в апартамента, сега вече в най -новите са с три , да.
...И да вметна нещо!
Понеже говорим за старо строителство , в повечето случай нулата е общо въже и със вземоскоба всеки на етажа си взима нула към апартамента. Фазовия е до таблото за всеки. Тази комбинация в старите апартаменти дава достатъчно много проблеми с висящи нули и проблеми с отечки. Не се прерпоръчва въобще да се използва ДТЗ при такава ситуация. Затова казвах по горе, че е добре да си сложи поне два читави проводника 10/16мм2 до централното табло , ако има възможност и трети е по добре разбира се, но явно няма в текущата ситуация...
nikolov333 - майстор
Понеже темата е за ДТЗ, не смятам да коментирам двупроводната инсталация и вездесъщото зануляване, за сметка на загубен човешки живот.. :axe: Апартамента, явно не е много стар и на снимката на ГЕТ се виждат отделните L и PEN захранващи кабели.. Разбира се най-безопасно е да си "развиеш" и фазата, но си остава риска от пожар при отопление или готвене на дърва и осветление на свещи например.. Реално не остана нищо, което да коментирам по поста ти, ако правилно съм го разбрал . :cool:
dpp - специалист
Мисля, че много добре ме разбра... :)
download/file.php?id=125283&t=1
Говориш за тази снимка предполагам? И къде видя тук заземена шина?
Пускаш трети ЗАЗЕМИТЕЛЕН и го вързваш в таблото долу на нулата. Това съветваш да направи човека - т.е. имаме 2х6мм2 N/L и 16 земя - към общата нула на таблото...
Супер!
То хубаво са сменили таблото на входа, но кабелите и инсталацията / явно е имало нужда да го сменят това табло/ в блока си е старата! Как са навързали и консуматорите по фази също не е ясно... Затова и посъветвах да се пуснат нови кабели / поне два, АКО няма възможност и за трети/ до основното табло!
Та каква е разликата в случая ако просто нулата и РЕ си ги вържи в таблото , като РЕ е директен до контактите а N/L през ДТЗ ..
Това питам аз? :?
И е ли са достатъчни 6мм2 в днешно време за едно домакинство? 3kW бойлер, 2 климатика по киловат и един котлон...за печка :? Няма да ползваме печка...готварска?..хм там едни 2-3 kW..Тъй, почваме да " топлим " вече с тея 6мм2 май...

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: