Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
plamen6703 - майстор
съб яну 04, 2020 1:19 pmНИК0013 написа:
Вече два пъти при "късо" пада предпазителя в централното табло/извън жилището/ без да пада предпазител вътре.
Има ли нещо неправилно в монтажа на снимките?
Снимките на таблото не са интересни. Има нещо неправилно в подбора на предпазителите. Трябва на място да дойде човек, който разбира от селективност и криви на на изключване предпазителите и да ти подбере предпазители, които ще ти вършат работа и няма да имаш този проблем! Проектанта не си е свършил работата както трябва или изпълнителят ти е направил инсталацията с каквото е имал под ръка.
Успехи! :partyman:
zz_stefanov - майстор
На това табло главен предпазител не виждам. Ако външният (който ти е главен) не е разчетен заедно с тези на таблото може да ти пада само той.

То по нета табла не се проектират, но все пак дай една снимка на вънщния предпазител, който пада.
Последна промяна от zz_stefanov на съб яну 04, 2020 2:18 pm, променено общо 2 пъти.
DundyTheCroc - майстор
Точно, и аз не виждам главен предпазител на таблото, така че външния може да пада дори при претоварване, без късо. Колко ампера е предпазителя във външното табло?
hidrazin - майстор
съб яну 04, 2020 2:16 pmDundyTheCroc написа:
Колко ампера е предпазителя във външното табло?
Ново жилище - колко ли ще е??? :-D
:partyman:
kozl - майстор
съб яну 04, 2020 1:19 pmНИК0013 написа:
ЧНГ на всички!
Таблото от снимките е в ново жилище. Вече два пъти при "късо" пада предпазителя в централното табло/извън жилището/ без да пада предпазител вътре.
Има ли нещо неправилно в монтажа на снимките?
Благодаря предварително на включилите се!
По голям предпазител от 25А аз в таблото не виждам. Едва ли в главното табло е по-малък от 25А. Та при късо щом не пада нищо в ап.табло не е добре. Вероятно има неработещ предпазител и късото се е случило в неговия кръг и двата пъти - да предположа.
А е възможно да има захранен и кръг без защита от предпазител, но аз от снимките не мога да преценя. И ако има такъв кръг то фазовия проводник е под непрекъснато напрежение и не може да се спре от предпазителите. Малко вероятно, но обяснява липсата на паднал предпазител.
Поне като стана късото да беше видял на кой кръг се случва.
При наша сграда обичайно като стане убаво късо и падат всички предпазители по веригата, та и този в главното табло. А при нас има и главен в ап.табло и он пада.
А м-у другото фазата правилно ли е вързана в таблото, да не е объркана с нулата?
То черния проводник е свързан предполатам на ДТЗ-1 и от там по шината към всички предпазители. На клемореда за ЖЗ преброявам 8 +1 проводника което отговяря на броя ДТЗ. Обаче не ми е ясна логиката на клемореда за нулите. Там са 4+1 проводника и вероятно има прекарани нули от ДТЗ към ДТЗ, което аз не мога да видя на снимките. Всъщност но втората снимка се вижда как нулата е премоствана от ДТЗ към ДТЗ.
hidrazin - майстор
съб яну 04, 2020 2:47 pmkozl написа:
... Едва ли в главното табло е по-малък от 25А. Та при късо щом не пада нищо в ап.табло не е добре. Вероятно има неработещ предпазител и късото се е случило в неговия кръг и двата пъти - да предположа...
И що мислиш така? Очевадно няма главен предпазител в таблото.
Външния дори да е 32А при два кръга натоварени с по 10А и един с 15А ще падне външния и никой от вътрешните.
За нулите предполагам ти стана ясно.
Най-левия по-дебел бял е за всички ДТЗ-та а трите по-тънки са за трите кръга без ДТЗ.
:partyman:
НИК0013 - помощник
Благодаря на всички писали!
Жилището е строено преди 10 години, но до сега никога не е живяно в него. Не се живее и сега - лепят се плочки, шпакловки и т. н.
На въпросите ще отговоря след като отида до там.
Ако натискам жълтите бутончета "Т" и предпазителите падат, сигурно ли е, че са изправни?
kozl - майстор
Не това са комбинирани ДТЗ+АП. Жълтият бутон е за проверка на ДТЗ. Той не тества предпазителя.

Относно предпазителя в главното табло - автора пише, че пада при късо съединение, а не при товар. Да представи повече инфо за късото съединение та да ни се открехне познаването при гадаенето.
НИК0013 - помощник
Късите са от удар по кабел с перфоратор. Инсталацията не е товарена. Включвани са перфоратор, лампи и радио.
Нощес прочетох доста и стигнах до извода, че трябва да сменям предпазители. На кръговете с проводник 2,5мм2 ще сложа 16А. На този 4мм2 е поставен 25А/няма да го сменям/, на осветлението с 1,5мм2 е поставен 10А/няма да го сменям/. Ще има и един кръг с два паралелни кабела 3х2,5мм2 - на него ще сложа 32А.
Моля, поправете ме, ако бъркам!
plamen6703 - майстор
нед яну 05, 2020 8:35 amНИК0013 написа:
Ще има и един кръг с два паралелни кабела 3х2,5мм2 - на него ще сложа 32А.
Моля, поправете ме, ако бъркам!
Тук бъркаш, какво ще захранва този един кръг с два паралелни кабела? :partyman:

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: