Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
krasi92 - майстор
нагревателя няма заземителен проводник за разлика от бойлера. И какво значи на живо. Все пак тази тема няма да се изтрие и някои четеики това би си направил грешни заключения. Щом си с отделен бушон и ако имаш място там си сложи дтз в таблото а намястото на шукото щепсел и контакт една твърда връзка. Дтз си вземи по голяма от предпазителя
Lakolaz - помощник
съб окт 02, 2021 8:47 amkrasi92 написа:
нагревателя няма заземителен проводник за разлика от бойлера. И какво значи на живо. Все пак тази тема няма да се изтрие и някои четеики това би си направил грешни заключения. Щом си с отделен бушон и ако имаш място там си сложи дтз в таблото а намястото на шукото щепсел и контакт една твърда връзка. Дтз си вземи по голяма от предпазителя
Хайде без да се заяждаме ако може, бойлерът е със серпентини и нагревателят се слага отделно, и ИМА заземителен проводник защото е Шуко.
krasi92 - майстор
извини ме ако си го приел като заяждане. Би ли споделил какво в връзване на живо. Не се заяждам в момента
Lakolaz - помощник
съб окт 02, 2021 2:15 pmkrasi92 написа:
извини ме ако си го приел като заяждане. Би ли споделил какво в връзване на живо. Не се заяждам в момента
От електричари знам, че усукването на два кабела с клещи в някои случаи е по надеждно от използването на клема. Затова попитах няма ли да е най лесно в моя случай да вържа най просто казано жълтата жица от щепсела с заземителната на инсталацията.
krasi92 - майстор
При щепсела нямаш жълта жица а жълто зелена. Демек шарена която е многожична. Контакта с многожичен кабел ли е или с единичет/твърд/.Извиняваи ама пак не разбрах какво е да го вържеш на живо. Такъв термин в електротехниката няма. Добре ти е заземен нагревателя но не е лошо да заземиш и корпуса на бойлера.
Lakolaz - помощник
съб окт 02, 2021 7:19 pmkrasi92 написа:
При щепсела нямаш жълта жица а жълто зелена. Демек шарена която е многожична. Контакта с многожичен кабел ли е или с единичет/твърд/.Извиняваи ама пак не разбрах какво е да го вържеш на живо. Такъв термин в електротехниката няма. Добре ти е заземен нагревателя но не е лошо да заземиш и корпуса на бойлера.
Контактът е куплунг ако правилно използвам терминологията, от тия гумираните. Кабела е мостов супер дебел трижилен, и предполагам че майсторът не е успял да ги набута и трите вътре в куплунга. А този тип бойлери с две серпентини и отвор за нагревател по избор, не знам да имат заземяване на корпуса на казана. Относно ДТЗ просто трябва да срежа Шукото и превържа фаза и нула, а заземяването мисля да го направя с клема.
krasi92 - майстор
Направи всичко с клеми. За ваго клеми не ти трябва нищо допълнително Аз бих ползвал 221 612.Ако ползваш лустър клема калаидисай многожичния или му сложи накраиници. Колко квадрата между другото е този дето ще му махаш щепсела. На кабела си пише ако е швпс.
Lakolaz - помощник
съб окт 02, 2021 10:00 pmkrasi92 написа:
Направи всичко с клеми. За ваго клеми не ти трябва нищо допълнително Аз бих ползвал 221 612.Ако ползваш лустър клема калаидисай многожичния или му сложи накраиници. Колко квадрата между другото е този дето ще му махаш щепсела. На кабела си пише ако е швпс.
Ами в момента не съм там, но поне 6 квадрата е. По принцип в цялата къща инсталацията е доста преосигурена. Понеже повечето контакти аз съм ги слагал, доста бяха тегави за слагане някои. Например на вторият етаж прекъсвачът за печката ми е 63А. Като си купувах печка, която е свободностояща с четири котлона и се продават както знаем без кабел, търсейки по железариите достатчно дебел кабел продавачите ме гледаха като извънземно, защото не исках кабел със Шуко. Печката е над 8 киловата ако и включиш всичко, и накрая я вързах с твърда връзка, което съм забелязъл че много малко техници го правят.
muhala - майстор
пет окт 01, 2021 11:55 pmLakolaz написа:
пет окт 01, 2021 10:58 pmmuhala написа:
пет окт 01, 2021 4:17 pmLakolaz написа:
...
А какво правим със заземителния проводник? Връзвам на живо двата края или ?
Щом си с трипроводна защита правиш така като на картинката по-долу.
Ако бойлера е на отделен предпазител 16 или 20 А тогава взимаш една ДТЗ клас C 20А и си готов.
Ако бойлета е на кръг и с други консуматори или предпазителя е повече от 20А (например 25А), тогава си сложи комбиниранта ДТЗ с АП 16А. Има такива. В един корпус са ДТЗ и АП.
product_large_44249.jpg
На отделен предпазител е, и даже чрез него го включвам. Ако правилно разбирам схемата заземяването е дадено през шукото, което при мен ще бъде отрязано. Значи връзвам заземителните проводници на инсталцията и на нагревателя на живо или с лустер клема и съм готов?
Защо ще бъде отрязано ?!? Нали каза, че бойлера е със щепсел ?
Целта е третия ЖълтоЗелен проводник от инсталацаията ти да стигне сигурно до корпуса на бойлера.
Би ли снимал каква е ситуацията в момента ?
Lakolaz - помощник
съб окт 02, 2021 11:41 pmmuhala написа:
пет окт 01, 2021 11:55 pmLakolaz написа:
пет окт 01, 2021 10:58 pmmuhala написа:


Щом си с трипроводна защита правиш така като на картинката по-долу.
Ако бойлера е на отделен предпазител 16 или 20 А тогава взимаш една ДТЗ клас C 20А и си готов.
Ако бойлета е на кръг и с други консуматори или предпазителя е повече от 20А (например 25А), тогава си сложи комбиниранта ДТЗ с АП 16А. Има такива. В един корпус са ДТЗ и АП.
product_large_44249.jpg
На отделен предпазител е, и даже чрез него го включвам. Ако правилно разбирам схемата заземяването е дадено през шукото, което при мен ще бъде отрязано. Значи връзвам заземителните проводници на инсталцията и на нагревателя на живо или с лустер клема и съм готов?
Защо ще бъде отрязано ?!? Нали каза, че бойлера е със щепсел ?
Целта е третия ЖълтоЗелен проводник от инсталацаията ти да стигне сигурно до корпуса на бойлера.
Би ли снимал каква е ситуацията в момента ?
Защото нагревателят е с капсуловано Шуко. Ще гледам да снимам утре. Няма как да стигне сигурно, понеже откъм инсталацията е супер дебел мостов кабел, а откъм нагревателя е най много 3х2квадрата китайски кабел със щепсел. Идеята е дали и как може да се направи ДТЗ вътре между бойлера и кабела от инсталацията, понеже таблото с предпазителите е вече поставено замазано и боядисано около него. Ако беше нов обект, щях да изисквам да се постави ДТЗ още при проектирането, но понеже не е питам тук. Според мен не би трябвало да е проблем ДТЗ модула да се закачи на стената на котелното, а заземяването да се свърже с клема.

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: