• 1
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 161
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
infomar
npelov написа:
Ама не става бе човек. Нали ти казах че пробвах вече. Закачих един кабел с банан за фазата и след това опитах другия кабел с крокодил на земя (пина дето излиза) - пак задейства защитата. Затова реших че кабела до контактите е двоен и нула и земя са вързани заедно в контакта. Може и троен да е, а да са вързали само едното жило - не съм отварял. Може да го отворя да погледна, но шанса е малък. А в таблото не ми се бърка.
Да ли някой от кабелите които отиват да са корозирали и да дават "маса". Прозвъни си кабелите. Ако имаш обърнати кабели защитата ще сработи веднага когато включиш уреда в него. Ако обърнеш кабелите и пак става същото, значи проблемът е в кабелите.

Ако не си погледнал до сега какви са връзките в контакта... сърди се на себе си на мързела си.... чакаш с лъжичка да те хранят в устата
npelov - специалист
infomar написа:
npelov написа:
Ама не става бе човек. Нали ти казах че пробвах вече. Закачих един кабел с банан за фазата и след това опитах другия кабел с крокодил на земя (пина дето излиза) - пак задейства защитата. Затова реших че кабела до контактите е двоен и нула и земя са вързани заедно в контакта. Може и троен да е, а да са вързали само едното жило - не съм отварял. Може да го отворя да погледна, но шанса е малък. А в таблото не ми се бърка.
Да ли някой от кабелите които отиват да са корозирали и да дават "маса". Прозвъни си кабелите. Ако имаш обърнати кабели защитата ще сработи веднага когато включиш уреда в него. Ако обърнеш кабелите и пак става същото, значи проблемът е в кабелите.

Ако не си погледнал до сега какви са връзките в контакта... сърди се на себе си на мързела си.... чакаш с лъжичка да те хранят в устата
Мерси за инфото, но вече се оправих. Викнах си човек и ми го свърза. Нямам навици на електротехник и реших, че не си заслужава да рискувам. Човека изобщо не го търси какво е. Развърза всичко, нареди кабелите, включи го и то тръгна. Сега като се замисля ако беше търсил щеше да отнеме повече време.
kozl - майстор
Само в таблото ли работи или пресвързва и контактите?
Аз случих с подобен загадъчен случай, но инсталацията бе мое дело. За бойлерно табло използах на Легранд, но винтовете на капака се оказаха къси, защото собственика в последствие реши да слага там ламперия и основата отстоеше към 3 см от повърхността на ламперията. Винтове с английската резба, докато намеря взех да се потя :lol:
При включване на лоста на Легранда дефектнотоковата защита отпада. Първо се усъмних във връзката с бойлера. Откачих го ДТЗ пак пада. Ами окъсени жила си помислих. Отворих Легранда гледам вътре всичко точ. Пробвам защита не пада. Свързах бойлера - работи. Затварям капака на Легранда и пльок защитата сработи.
Отварям Легранда гледам връзките точ , пробвам на отворено работи, на затворено не. А няма как да погледна вътре ко стаа като затегна капака :? Но локализирах проблема. С лупата открих явлението. Винтовете дълги и натискат нулевия проводник към металната основа, като с натягането пробиват изолацията и свързват нулата със защитата. Да ама като отворя кутията и от пружинния ефект проводника отдалечен от корпуса, а пробива на изолацията едва забележим и те така причината ме разкатава :lol:
Маката ми се прогони с тези ангелизки винтове :wallbash:
kozl - майстор
Въпрос към опитните.
Направил съм си пробна лампа от LED крушка 4 вата по данни. Събаря и ДТЗ-то към фаза и защита.
Но какво е бързодействието на изключване на ДТЗ. направи ми впечатление, че някои ДТЗ-та изключват без да светне крушката, а други след известно време като светне LED-а :?
1115 - специалист
Ами не съм от опитните, но ще изкажа предположение. Според мен това е на границата на изключване.
Съответно зависи от напрежението на мрежата и колко са разредени кондензаторите в импулсното на леда.
ktamen - специалист
1115, отговорът ти е 100% точен.
kozl написа:
бойлера.
Преди няколко години рових в едни жици. После шефа ми отишъл да довърши и като пуснал тока, ДТЗто пада. Много благословии съм отнесъл тогава, добре, че не съм бил там, докато ми е развързвал всичките кутии, щото сигурно и бой щях да ям.
В крайна сметка и той стигнал до бойлера, чисто нов бойлер. Захранващите жици влизат в една устер клема. Клемата стегната с винтче към корпуса, ама винтчето пренатегнато, скъсало пластмасата на клемата и опряло на нулевия проводник.
vgeorgiev - специалист
nikolov333 написа:
Според Наредба 3:
Чл. 1789. За защита на токови кръгове, захранващи контактни излази за преносими електрически уреди, се предвижда автоматично изключване на захранването чрез защитен прекъсвач (ЗП).
Чл. 1796.(3) Като правило не се изисква поставянето на ЗП в линии, захранващи стационарни потребители и осветители, а също и в общи осветителни мрежи. (ЗП=ДТЗ)
Най-просто казано ДТЗ са предназначени да предпазват хора от токови удари от преносими консуматори, поради по-голямата вероятност от повреди в изолацията на проводниците, а при стационарните потребители, каквито са печките на твърда връзка, такива повреди са по-малко вероятни. В случая с фурната и поради вероятността от фалшиви сработвания. :idea:
Стигнах до таблото в кухнята - 8 позиции. В една друга тема обсъдихме какво има да се свързва в кухнята. Изключително много се двуомя дали да слагам ДТЗ на пералнята и на хладилника.

От една страна са стационарни консуматори и според наредбата ДТЗ не е задължителна. Мога да им резна кабелите и да ги вържа на твърда връзка. От друга страна това са домакински уреди с метални корпуси, често се използват и има вода в тях!
Това, което ме кара да си мисля, да не слагам ДТЗ е това, че и двете са с инверторни мотори. Предполагам, че ще защитата ще пада без особенна причина.
Николов ме посъветва да не слагам защита на хладилника поради опасност от размразяване и направо да го захраня през предпазител преди главния . :idea:

Масово на т.нар. "ново строителство" слагат по една ДТЗ обща за всички кръгове. И очевидно няма проблем.
mironcho - специалист
vgeorgiev написа:
nikolov333 написа:
Според Наредба 3:
Чл. 1789. За защита на токови кръгове, захранващи контактни излази за преносими електрически уреди, се предвижда автоматично изключване на захранването чрез защитен прекъсвач (ЗП).
Чл. 1796.(3) Като правило не се изисква поставянето на ЗП в линии, захранващи стационарни потребители и осветители, а също и в общи осветителни мрежи. (ЗП=ДТЗ)
Най-просто казано ДТЗ са предназначени да предпазват хора от токови удари от преносими консуматори, поради по-голямата вероятност от повреди в изолацията на проводниците, а при стационарните потребители, каквито са печките на твърда връзка, такива повреди са по-малко вероятни. В случая с фурната и поради вероятността от фалшиви сработвания. :idea:
Николов ме посъветва да не слагам защита на хладилника поради опасност от размразяване и направо да го захраня през предпазител преди главния . :idea: .
:?

На практика те е посъветвал на обраттно на това, което е цитирал и тълкувал. Не знам от кога взе да дава акъл по тема по която самия той разпитваше преди няколко месеца.
Слагай ДТЗ за всички линии освен за осветление, фурна и плот и то само ако си направил последните две на твърда връзка! Така е по правилата всичко друго е параноя - хладилника щял да се размрази, а не е ли по-добре да се размрази от колкото да убие някого?!?

Оставянето на фурната без ДТЗ е заради предполагаемо съвестно заземяване на корпуса посредством твърда връзка и осигуряването по този начин на защита на човека от поражение при допир до метални части които не са тоководещи в нормален режим на работа, а не щото можело да има фалшиви сработвания!

и още нещо - помисли, ако отрежеш щепсела на хладилника дали това няма да повлияе на гаранцията. Може сега да си със стар, но след края на ремонта като нищо ще си купиш нов и тогава какво - преработка на току що направената инсталация ли?
vgeorgiev - специалист
Хладилника е нов. Мисля, че има културен начин да се замени фабричния кабел с друг без щепсел.
Фурната и плота са на отделна линия и са с ДТЗ.

Както казах хладилника и пералнята са с инверторни мотори. Това предполага токоизправител, инпулсно захранване, честотен регулатор и т.н. Задължително ли е да използвам ДТЗ тип А. Имам АС.
mironcho - специалист
Поне можеш да пробваш, ако не стане тогава ще търсиш да я сменяш.
  • 1
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 161

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: