Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Lakolaz - помощник
съб окт 02, 2021 11:41 pmmuhala написа:
пет окт 01, 2021 11:55 pmLakolaz написа:
пет окт 01, 2021 10:58 pmmuhala написа:


Щом си с трипроводна защита правиш така като на картинката по-долу.
Ако бойлера е на отделен предпазител 16 или 20 А тогава взимаш една ДТЗ клас C 20А и си готов.
Ако бойлета е на кръг и с други консуматори или предпазителя е повече от 20А (например 25А), тогава си сложи комбиниранта ДТЗ с АП 16А. Има такива. В един корпус са ДТЗ и АП.
product_large_44249.jpg
На отделен предпазител е, и даже чрез него го включвам. Ако правилно разбирам схемата заземяването е дадено през шукото, което при мен ще бъде отрязано. Значи връзвам заземителните проводници на инсталцията и на нагревателя на живо или с лустер клема и съм готов?
Защо ще бъде отрязано ?!? Нали каза, че бойлера е със щепсел ?
Целта е третия ЖълтоЗелен проводник от инсталацаията ти да стигне сигурно до корпуса на бойлера.
Би ли снимал каква е ситуацията в момента ?
Ще се опитам да го обясня найнпросто. Живея в Бистрица и довеждащата мрежа е супер зле. Имало е случай при зверска буря, понеже къщата е с трифазен ток, на всеки етаж да има различно напрежение, например в сутерена всичко е нормално. На вторият етаж лампите светят като свещи, а на третия където съм аз почти няма ток.
kozl - майстор
съб окт 02, 2021 11:52 pmLakolaz написа:
съб окт 02, 2021 11:41 pmmuhala написа:
пет окт 01, 2021 11:55 pmLakolaz написа:


На отделен предпазител е, и даже чрез него го включвам. Ако правилно разбирам схемата заземяването е дадено през шукото, което при мен ще бъде отрязано. Значи връзвам заземителните проводници на инсталцията и на нагревателя на живо или с лустер клема и съм готов?
Защо ще бъде отрязано ?!? Нали каза, че бойлера е със щепсел ?
Целта е третия ЖълтоЗелен проводник от инсталацаията ти да стигне сигурно до корпуса на бойлера.
Би ли снимал каква е ситуацията в момента ?
Защото нагревателят е с капсуловано Шуко. Ще гледам да снимам утре. Няма как да стигне сигурно, понеже откъм инсталацията е супер дебел мостов кабел, а откъм нагревателя е най много 3х2квадрата китайски кабел със щепсел. Идеята е дали и как може да се направи ДТЗ вътре между бойлера и кабела от инсталацията, понеже таблото с предпазителите е вече поставено замазано и боядисано около него. Ако беше нов обект, щях да изисквам да се постави ДТЗ още при проектирането, но понеже не е питам тук. Според мен не би трябвало да е проблем ДТЗ модула да се закачи на стената на котелното, а заземяването да се свърже с клема.
Lakolaz пестиш думи в обясненията си и използваш неточни изрази. По този начин си трудно разгадаем.
Дали етажнато табло е замазано, изкърпено и с идеален външен вид, не е от значение за ДТЗ. От значение е вътре дали има място за допълнително инстолиране на ДТЗ и дали инсталацията е изпълнена с 3 проводника от етажнато табло до бойлера. Доколкото схванах от предишните ти обяснения, инсталацията е с 3 проводника (фаза, нула, защитен). Значи остава мястото в таблото да е от значение. Ако има място (свободна позиция за АП) за вмъкване на още един предпазител (АП) може ДТЗ, комбинирано с АП да се намести там като се премахне АП-то за бойлера.
И не знам на какво удобно място е таблото с предпазителите, но това да спираш бойлера от АП-то е неправилно според мен. Бойлера трябва да се вкл./изключва от бойлерно табло на удобно място и да не е близо до бойлера, та в случай на авария или сработване на клапана, придружено с пароотделяне да може леснодостижимо да се прекъсне ел.захранването. А може да се добави и едно табло с ключ за бойлер и в него ДТЗ, но предполагам мястото при отрязания щепсел няма да е подходящо, защото е в близост до бойлера, а в аварийна ситуация ще е недостатъчно защитено и с неподходящ достъп.
muhala - майстор
ДТЗ може да се постави непосредствено до бойлера. Както каза автора между кабела и бойлера. При родителите ми е така.
Lakolaz - помощник
нед окт 03, 2021 8:59 pmmuhala написа:
ДТЗ може да се постави непосредствено до бойлера. Както каза автора между кабела и бойлера. При родителите ми е така.
Това исках да разбера, аджеба дали е възможно без опеправяне на таблои чудесии. Колко ампера да е? Ако правилно разбирам, за рискови уреди като бойлер е по- добре по-малък ампераж-20-30?
iliya_i - майстор
нед окт 03, 2021 9:47 pmLakolaz написа:
нед окт 03, 2021 8:59 pmmuhala написа:
ДТЗ може да се постави непосредствено до бойлера. Както каза автора между кабела и бойлера. При родителите ми е така.
Това исках да разбера, аджеба дали е възможно без опеправяне на таблои чудесии. Колко ампера да е? Ако правилно разбирам, за рискови уреди като бойлер е по- добре по-малък ампераж-20-30?
Не е ясно за кой ампераж питаш, ама при ДТЗ те са 2:
- Номинален ток - тук гладаш колко е предпазителя преди нея и избираш ток по-голям от този на предпазителя.
- Ток на утечка - избираш 30 mA.

Има табла за външен монтаж с 2 позиции. Ковеш си го на стената, където излиза кабела и си слагаш в него ДТЗ-то.
Клемите вътре ги използваш за свързване на заземителните кабели.
https://vikiwat.com/apartamentni-tabla? ... 0%5D=38929
Lakolaz - помощник
нед окт 03, 2021 10:05 pmiliya_i написа:
нед окт 03, 2021 9:47 pmLakolaz написа:
нед окт 03, 2021 8:59 pmmuhala написа:
ДТЗ може да се постави непосредствено до бойлера. Както каза автора между кабела и бойлера. При родителите ми е така.
Това исках да разбера, аджеба дали е възможно без опеправяне на таблои чудесии. Колко ампера да е? Ако правилно разбирам, за рискови уреди като бойлер е по- добре по-малък ампераж-20-30?
Не е ясно за кой ампераж питаш, ама при ДТЗ те са 2:
- Номинален ток - тук гладаш колко е предпазителя преди нея и избираш ток по-голям от този на предпазителя.
- Ток на утечка - избираш 30 mA.

Има табла за външен монтаж с 2 позиции. Ковеш си го на стената, където излиза кабела и си слагаш в него ДТЗ-то.
Клемите вътре ги използваш за свързване на заземителните кабели.
https://vikiwat.com/apartamentni-tabla? ... 0%5D=38929
Благодаря, ще търся правилната комфигурация.
valentino76bs - майстор
Ако имаш място в таблото извикай някой да е монтира вътре.Ако нагревателя е 3500 вата както казваш ( струва ми се много) 16А защита не е добре!
В нов апартамент електроинсталацията е изпълнена с дефектно токови защити, едни от които са комбинирани с автоматичен предпазител. Прави ми впечатление , че на тези с АП входа е от долу , а на обикновените отгоре. Има ли значение ?

Прикачен файл

viber_изображение_2022-01-01_17-02-14-453.jpg
brum - майстор
Нито ДТЗто има вход и изход, нито предпазителят. Няма логика комбинацията от двете да има.

При мен всички без общото 300ма ДТЗ са обърнати. Значително улесниха опроводяването на таблото.
MamaMy - майстор
Това табло ми се струва, че е монтирано от техник с ютуб образование :lol: . Добре, че поне не се е стискал и е оставил по-дълги кабели. Така ако се наложи ще може да си го премонтирате :-D .

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: