Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
вт юли 21, 2020 8:15 pmkrasi92 написа:
В старите бергманови тръби може да мине 3х2.5 свт но не по дебел и това при условие че има само един ъгъл по трасето
На мен идеята ми е, че по-голямата част от проводниците ще вървят по прифилите на гипсокартона - над окачения таван и ще минават през гофрето само където трябва да премина през стена.

Притеснява ме едно нещо относно проводниците. Този за бойлера, например, искам да не го прекъсвам никъде - от таблото до бойлерното табло да е един цял кабел. Може ли да е целия СВТ при положение, че 90% е върви през гофре над гипсокартона, а евентуално 1-2 метра ще са вкопани в мазилката. Ако трябва да перефразирам - проблем ли е да е вкопан СВТ? Нагрява ли се повече, по ненадеждно ли е? Прекалено много се тревожа ли за тези неща?

Като не ми е на 100% ясно някои дребни за разбиращите хора неща ме тревожат.

Относно ДТЗ все още не мога да кажа, че ми е на 100% ясно ама ще почвам да правя инсталацията след 2-3 дни и ще мисля в движение пък каквото стане.

Благодаря за помощта също така!
Последна промяна от georgev на чет юли 23, 2020 10:09 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
чет юли 23, 2020 10:05 pmgeorgev написа:
Ако трябва да перефразирам - проблем ли е да е вкопан СВТ?
Не
nikolov333 - майстор
СВТ-то по профилите за гипскартона, не ми харесва на мен..
пет юли 24, 2020 6:00 amnikolov333 написа:
СВТ-то по профилите за гипскартона, не ми харесва на мен..
То ще върви през гофре по профилите. Какъв е проблема с това, за да го избегна, ако е необходимо?
nikolov333 - майстор
В гофре по профила трудно се подменя кабела, ако гофрето не е фиксирано навсякъде.. Отделно профила е токопроводящ и има някаква, макар и много малка вероятност да офазиш конструкцията.
krasi92 - майстор
Защо да се подменя кабела след като е сметнат. Трябва да си много зле да го нараниш по ламарините при положение че е в гофра.
zz_stefanov - майстор
Каква гофра, че съм търсил къде е завито винтчето в кабела. Размърда се, отечката изчезна, но след месеци пак се появи (Може да е бил наранен на две места). Накрая се стигна до пускане на нов кабел.
krasi92 - майстор
Лош късмет и дълги винтове. В профилите за картона си има отвори къде да мине гофрето но се пуска масово зад профилите по окачвачите и то от мостовия а това е свт все пак
nikolov333 - майстор
Точно заради малшанса не ми харесва.. 1 на 1000 да е Мърфи си е написал мнението вече. :-D
iliya_i - майстор
съб юли 25, 2020 11:09 amnikolov333 написа:
В гофре по профила трудно се подменя кабела, ако гофрето не е фиксирано навсякъде.. Отделно профила е токопроводящ и има някаква, макар и много малка вероятност да офазиш конструкцията.
Николов, тук не съм съгласен с теб.
1) ако инсталацията се направи както трябва, никога няма да се наложи да се тегли нов кабел.
2) СВТ е с двойна изолация. С гофрето става тройна. А ако не се прави по т.1 нещата, може и кабел в стената да нацелиш с дюбелпирона и пак да офазиш конструкцията. Предламам направо да се забрани гипскартон на конструкция. Само с лепене на топки, без дюбелиране.
3) за да се изтегли нов кабел, ще трябва да се отвори картона. А като се отвори, какъв е проблема да се пусне нов кабел, че и ново гофре?

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: