Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
пет ное 24, 2023 1:57 pmboyo написа:
връщам се с моите ДТЗ терзания :)

Купих си уред за тестване на контакти. Проверих всички контакти в апартамента - всички са топ, даже само 2 от всичките не са по немския стандарт (фазата от ляво). И после реших да тествам ДТЗ с бутона за отечка... Само в едната стая като натисна бутона и ДТЗ задейства - във всички останали токови кръгове не задейства??? Напомням че с бутона за тестване на самата ДТЗ също не задейства.

Какви са възможните причини? Задейства на по-висока отечка от 30ма и този токов кръг по някаква причина дава такава? Или неправилно свързване в таблото и реално само този кръг е свързан (възможно ли е въобще?)? Дефектна ДТЗ вече почва да ми бяга като възможност, не си обяснявам такова поведение единствено с дефектна ДТЗ.

Ще търся ел техник за идните седмици така или иначе, но искам и да се "образовам" малко, а и ми е любопитно цялото нещо, за това питам.
Един месец измина и продължаваш да се терзаеш без да си сменил ДТЗ-то :?
чет окт 19, 2023 10:31 amboyo написа:
ок стана ми ясно - АП изключва само фазата, докато нулата и земята отиват директно в ДТЗ.

Имам една обща ДТЗ за всички кръгове с контакти плюс бойлера (общо 5 АП) защото в таблото няма място за повече. Единствено мога да отделя един от кръговете на отделна комбинирана ДТЗ+АП защото в момента има само една свободна позиция.

Благодаря на всички за отговорите от последните дни - най-накрая разбрах това ДТЗ що за чудо е, какви са вариантите му и т.н.
"Земята" - маркираните в жълто, зелено проводници не се свързват с ДТЗ.
ДТЗ 2Р се свързва с нула и фаза. Изход фаза трябва да е свързан с АП-тата на кръговете "общо 5 АП".
Нулата от АП към кръговете, вероятно е към шина, от която се разклонява към всеки от 5-те кръга.

Не е ясно колко си наясно с ДТЗ и колко са ти точни обясненията, за това по-добре прикачи снимки.
Какъв уред за тестване придоби?
Само в една стая ДТЗ изключва от тест бутона на уреда. Вероятно тази стая е на отделен кръг.
Другите кръгове са под съмнение.
Дали са свързани през ДТЗ?
Дали има изправна верига на ЖЗ проводник или ЖЗ проводници са увиснали несвързани, примерно защото някой ги е разкачил поради окъсяване ЖЗ и нула и изключване на ДТЗ.
Предполагам, че контактите и на 5-те кръга се ползват и ДТЗ не изключва :?
А осветлението не е ли на отделен кръг и той ли е през единственото ДТЗ или е без ДТЗ?
brum - майстор
Като изключиш ДТЗ-то тока спира ли и на тези контакти, дето не успяват да го изключат при тестовете? Ако да - контактите с трипроводна инсталация ли са и ползва ли се третият проводник при тях?
zz_stefanov - майстор
+1
то може при тези кръгове токът през контролният резистор да не е достатъчен за сработването, но от кашата в обясненията си мисля че трябва да се провери свързването на всички кръгове.
По нета не става.
boyo - специалист
съб ное 25, 2023 3:40 amkozl написа:
Един месец измина и продължаваш да се терзаеш без да си сменил ДТЗ-то :?
защото електротехникът тогава тества ДТЗ-то и работеше - оказва се сега, че само в стази стая, където е тествал, работи.
съб ное 25, 2023 3:40 amkozl написа:
Какъв уред за тестване придоби?
https://www.emag.bg/tester-za-proverka- ... 212610_1_1
съб ное 25, 2023 3:40 amkozl написа:
Само в една стая ДТЗ изключва от тест бутона на уреда. Вероятно тази стая е на отделен кръг.
да, на отделен е
съб ное 25, 2023 3:40 amkozl написа:
Дали са свързани през ДТЗ?
ами да , защото като изключи ДТЗ и другите стаи остават без ток...
съб ное 25, 2023 3:40 amkozl написа:
Дали има изправна верига на ЖЗ проводник или ЖЗ проводници са увиснали несвързани, примерно защото някой ги е разкачил поради окъсяване ЖЗ и нула и изключване на ДТЗ.
Никой не е разкачал земята нарочно, ако нещо се е разкачило по таблото заради не лошо закачане вече не знам?
съб ное 25, 2023 3:40 amkozl написа:
Предполагам, че контактите и на 5-те кръга се ползват и ДТЗ не изключва :?
А осветлението не е ли на отделен кръг и той ли е през единственото ДТЗ или е без ДТЗ?
Осветлението е отделен кръг и не е част от ДТЗ. Към дтз са 5 кръга - един за бойлер, един за СОТ-а и три за контакти. Само единият от трите изключва ДТЗ с този уред. Бойлерът и сота няма как да тествам дали ще задействат ДТЗ.
valentino76bs - майстор
пон яну 16, 2012 3:42 pmhidrazin написа:
Да попитам за екектронните ДТЗ-та - забранени са са жилищни но не и например за търговски помещения.Значи може да си сложа електронни такива в таблото на магазина - цената им е доста атрактивна спрямо механичните(от няколко порядъка).Само ме притеснява че имам и бани за персонала.Там не съм сигурен дали е позволено електронна ДТЗ?
Тук пише само това:
Чл. 1799. За токови кръгове, захранващи контакти в помещения с повишена опасност и особено опасни помещения (напр. бани в жилища и към хотелски стаи), задължително ЗП се избират с номинален ток на сработване не по-голям от 30 mА.
А за жилищни сгради:
Чл. 1794. Не се допуска в жилищни сгради използването на ЗП, които изключват автоматично потребителя от мрежата при отпадане или недопустим пад на напрежението. Защитният прекъсвач трябва да запазва работоспособността си за най-малко 5 s при пад на напрежението до 50 % от номиналното.
-това е за електронните.
Хидразин, тук си засегнал нещо много важно искам да го коментираме....
Ситуацията към днешна дата в електромонтажите е еднаква почти навсякъде ,търсят се все бюджетни решения ,материали с най големи отстъпки и т.н.
Най масовата марка използвана в таблата на жилищните кооперации е Шнайдер и бюджетната им серия Изи 9. За мен серията бива въпреки ,че не е минало време да имам по сериозни наблюдения.Имам обаче едно питане за дтз от същата серия.Понеже ДТЗ то на Изи 9 е електронно (дано да не греша) а слагаме на всички табла такива а по наредба са забранени в жилища....а в същото време в спецификациите на защитата пише за жилищни нужди, сградна инсталация .....
Как мислите за конкретната ситуация?

Прикачен файл

Screenshot_2024-01-04-01-48-41-307_com.android.chrome.jpg
hidrazin - майстор
чет яну 04, 2024 1:46 amvalentino76bs написа:
Хидразин, тук си засегнал нещо много важно искам да го коментираме....
Ситуацията към днешна дата в електромонтажите е еднаква почти навсякъде ,търсят се все бюджетни решения ,материали с най големи отстъпки и т.н.
Най масовата марка използвана в таблата на жилищните кооперации е Шнайдер и бюджетната им серия Изи 9. За мен серията бива въпреки ,че не е минало време да имам по сериозни наблюдения.Имам обаче едно питане за дтз от същата серия.Понеже ДТЗ то на Изи 9 е електронно (дано да не греша) а слагаме на всички табла такива а по наредба са забранени в жилища....а в същото време в спецификациите на защитата пише за жилищни нужди, сградна инсталация .....
Как мислите за конкретната ситуация?
Аз пък си мисля че не цялата серия Easy9 електронна. Но пък конкретната ДТЗ вероятно е електронна.
От ШМайЗер съвсем "неволно" са пропуснали да споменат дали въпросната защита е зависима или независима от напрежението.
EZ9R32240 - никъде не е споменато дали е зависима от напрежението.
Не така е при например тази аналогична по другите параметри ДТЗ
A9R41240 - там ясно е указано "дефектнотокова технология - Независими от напрежението"
Освен това Easy9 имат и аналогична ДТЗ която не е зависима от напрежението:
EZ9R36240 - написали са "Voltage independent"
Но не се предлага у нас (или поне аз не знам :-D ).
Между другото на тая дето показа освен че пише "Жилищни сгради" пише и друго.
Целева страна - Albania Kosovo Macedonia :lol:
Както винаги сме последната дупка на кавала - бушмените на ЕС.
:partyman:
P.S. Нооо... добре е все пак да се пробва до колко ниско напрежение ще сработва.(предварително на 90% ми е ясно че няма да отговаря)
Лошото е че скоро време няма да имам възможност да си играя с ДТЗ-та.
valbg1 - напреднал
И аз съм на етап груб ремонт на малък апартамент и съответно планирам и подмяна на двужичната с трижична инсталация + използване на ДТЗ.
Моето идейно виждане за таблото е следното:
Изображение
Колебания имам за "Главната ДТЗ (300мА)" дали за малка жилищна инсталация колко има смисъл (уж е за противопожарни цели)?
И ДТЗ "Баня" дали да не е 63А, 30мА?

Приемам всякакви заблежки и препоръки, ако нещо не е както трябва.
iliya_i - майстор
За банята имаш 2 кръга по 20А. 40А ДТЗ ти е напълно достатъчна.
И за всички линии 3 kW - 16 A бушони.
За осветление 1 kW - 6 A бушони.

Пералня + сушилня са 4kW само ако са модели от 20-ти век.

В кухнята друго освен печка няма ли да има?
valbg1 - напреднал
ср яну 10, 2024 7:08 pmiliya_i написа:
За банята имаш 2 кръга по 20А. 40А ДТЗ ти е напълно достатъчна.
И за всички линии 3 kW - 16 A бушони.
За осветление 1 kW - 6 A бушони.
Пералня + сушилня са 4kW само ако са модели от 20-ти век.
В кухнята друго освен печка няма ли да има?
Кръстих си за по-кратко линиите и се получи подвеждане - кръг 4.2 е пералня+кафемашина+миксер, а 6.1 продължава и на терасата, където вероятно ще има котлон, както и да е ...
Смятам, че kW-тите на всеки кръг са добре определени.

И също установих, че в рамките на +/-20% обща цена намирам описаните чарколяци на поне 4 известни марки:
Schneider (Acti9), Eaton (PL6/PF6), Legrand (TX3/RX3) и ABB (SH/FH) - и ... голям проблем - коя да избера? :?
brum - майстор
Eaton :) . Директно от Диском-a. Като отидох за сефте при тях ми дадоха 20% отстъпка защото им дадох списък с апаратура за цяло табло. Един вид дават ги за добър ден.

Легранд съм ползвал също и нямам забележки. Ама Еатон-а го слагам на по-отговорните неща.

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: