Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
ср апр 29, 2020 9:03 pmmironcho написа:
"Чл. 1913. Забранява се прекъсване на неутрален проводник (N) чрез монтиране предпазители или прекъсвачи."
Това не беше ли за осветителни уредби? :-D
И ако след главния предпазител си сложа едно ДТЗ 300mA какво?
Ако сработи няма ли да ми прекъсне и нулата? :? :?:
:partyman:
nikolov333 - майстор
Тамън реших да прочета тая Наредба 3 от линка за четивото и пак греда.. :-D Явно не ми е писано на мене да я чета.. :-D :lol: :lol:

Прикачен файл

IMG_20200430_002541.jpg
IMG_20200430_002541.jpg (115.89 KиБ) Видяна 2082 пъти
ср апр 29, 2020 11:14 pmhidrazin написа:
ср апр 29, 2020 9:03 pmmironcho написа:
"Чл. 1913. Забранява се прекъсване на неутрален проводник (N) чрез монтиране предпазители или прекъсвачи."
Това не беше ли за осветителни уредби? :-D
И ако след главния предпазител си сложа едно ДТЗ 300mA какво?
Ако сработи няма ли да ми прекъсне и нулата? :? :?:
:partyman:
Поздрави на всички електро ентусиасти! Благодарности на всички, които коментираха въпроса ми. Специални благодарности на mironcho и iliya_i. Важни практически неща ми казвате. Само за двуполюсния предпазител не мога да разбера защо предизвиква такава отрицателна реакция. Както казва и колегата по-горе, и аз след двуполюсния главен предпазител имам двуполюсна ДТЗ (то, доколкото ми е известно еднополюсна ДТЗ си е нонсенс и не съществува!), така че, при сработване нулата ще се прекъсне, така или иначе, но и фазата, разбира се. Не съм спец по въпроса, но може би цитираното положение от наредбата касае само системите TN-C. А при мен се получава TN-C-S. :shock: :?
Здравейте разбирачи, майстори и ентусиасти!

Подхванал съм основен ремонт на апартамент, строен през 1964 и както се досещате инсталацията не е подменяна от тогава. Настоящата е реализирана двупроводно, със стари проводници с текстилна изолация и определено ще се сменят. Преди известно време подмених инсталацията в 2 от стаите отново с двупроводна, с мостов кабел.

Сега започват чуденките. В момента ми предстои подмяна на апартаментното табло с ново и поставяне на автоматични предпазители. Имам следните въпроси, на които ще бъда адски благодарен ако на някого му се зянимава да ми отговори:

1. В 2 от стаите имам вече двупроводна инсталация, като в контактите земно и нула ще бъдат свързани. По план мислех да сложа ДТЗ в таблото и останалите стаи да ги реализирам с трипроводна линия. Прочетох доста голяма част от темата, но сякаш това ДТЗ ми стана още по-неясно. Виждам, че има ситуации, в които е по-добре изобщо да няма ДТЗ. Моят случай такъв ли е? Захранващия кабел от електромерното табло е двужилен, но мисля да накарам ЕВН да ми го сменят и ако има възможност да ми пуснат трижилен с отделна 0 и земно.

2. Четох постовете относно бойлер и ДТЗ и ме притеснява това, че в определени ситуации ДТЗ може да направи бойлера опасен вместо обратното. Какво трябва да имам предвид.

3. Виждам, че някои хора тук слагат отделно ДТЗ за всели токов кръг. Защо се прави така? Аз си мислех да направя инсталацията с 50А главен АП, 40А ДТЗ и след това съответните АП за отделните кръгове. Това грешно ли е?

4. Тъй като в момента имам двужилно захранване до апартаментното табло и понеже ми трябват токови кръгове, които не минават през ДТЗ си мислех от 0 преди ДТЗ да си взема 0 за кръговете, които ще са без ДТЗ (въпросната 0 ще се ползва и за земно в кръговете, в които няма дтз) и от същия проводник земно, за тези със ДТЗ. Това грешно ли е?

5. Според вас да правя ли изобщо ДТЗ в тази ситуация?

Ще бъда адски благодарен ако някой ми отговори и обясни, защото ще си правя всичко сам, а ще ми е за прув път. (Обикновени двупроводни инсталации съм правил, завършил съм електротехникум - слаботокова специалност, бил ме е ток, имам обща техническа култура и основни познания. Пиша го, за да не ме откажете да си го правя сам :) )
nikolov333 - майстор
При възможност за захранване от електромера с три проводника ДТЗ е сигурна и задължителна при подмяна на вътрешната инсталация с 3 проводника.. Добре е да се предвиди табло за предпазители с минимум 24+ позиции и да се ползват няколко ДТЗ-та, а не една обща. Основното предназначение на ДТЗ е да защитава от утечка към корпус точно уредите включени в контактни излази, така че в стаите с вече изградена двупроводна е добре да се помисли за захранване на контактите от към гърба на стената, където е възможно това.. Не е проблем да има занулени токови кръгове..дори и след ДТЗ, макар че според прочутата наредба 3, не е така, но въпреки това защитата ще работи. :idea:
iliya_i - майстор
вт юли 21, 2020 8:16 amgeorgev написа:

1. В 2 от стаите имам вече двупроводна инсталация, като в контактите земно и нула ще бъдат свързани. По план мислех да сложа ДТЗ в таблото и останалите стаи да ги реализирам с трипроводна линия. Прочетох доста голяма част от темата, но сякаш това ДТЗ ми стана още по-неясно. Виждам, че има ситуации, в които е по-добре изобщо да няма ДТЗ. Моят случай такъв ли е? Захранващия кабел от електромерното табло е двужилен, но мисля да накарам ЕВН да ми го сменят и ако има възможност да ми пуснат трижилен с отделна 0 и земно.
Това не е работа на ЕВН. Те са до електромера. Нататък си ти.
вт юли 21, 2020 8:16 amgeorgev написа:
2. Четох постовете относно бойлер и ДТЗ и ме притеснява това, че в определени ситуации ДТЗ може да направи бойлера опасен вместо обратното. Какво трябва да имам предвид.
:?
вт юли 21, 2020 8:16 amgeorgev написа:
3. Виждам, че някои хора тук слагат отделно ДТЗ за всели токов кръг. Защо се прави така? Аз си мислех да направя инсталацията с 50А главен АП, 40А ДТЗ и след това съответните АП за отделните кръгове. Това грешно ли е?
1) Прави се за удобство. Ако по някаква причина изключи ДТЗ, то в останалите кръгове ел. захранването остава. В същото време е ясно къде да се търси проблема, а не някъде в цялата къща.
2) ако се сумират утечките от всички токови кръгове, може общата да надвиши 30 mA и ДТЗ да изключва, без в никой от кръговете да има опасна утечка. Утечките в инсталацията винаги ги има. Било поради капацитет между прводници, индукция на проводниците, неидеални изолатори и т.н.
вт юли 21, 2020 8:16 amgeorgev написа:
4. Тъй като в момента имам двужилно захранване до апартаментното табло и понеже ми трябват токови кръгове, които не минават през ДТЗ си мислех от 0 преди ДТЗ да си взема 0 за кръговете, които ще са без ДТЗ (въпросната 0 ще се ползва и за земно в кръговете, в които няма дтз) и от същия проводник земно, за тези със ДТЗ. Това грешно ли е?
Не.
вт юли 21, 2020 8:16 amgeorgev написа:
5. Според вас да правя ли изобщо ДТЗ в тази ситуация?
Да.

След като кабелите са с плетена текстилна изолация, би трябвало да са в бергамонови тръби. Защо не опираш вместо мостовак, да изтеглиш ПВА-1 по тези тръби. Ще си спестиш къртенето в коридора.
Последна промяна от iliya_i на вт юли 21, 2020 6:50 pm, променено общо 1 път.
вт юли 21, 2020 6:40 pmiliya_i написа:
вт юли 21, 2020 8:16 amgeorgev написа:

1. В 2 от стаите имам вече двупроводна инсталация, като в контактите земно и нула ще бъдат свързани. По план мислех да сложа ДТЗ в таблото и останалите стаи да ги реализирам с трипроводна линия. Прочетох доста голяма част от темата, но сякаш това ДТЗ ми стана още по-неясно. Виждам, че има ситуации, в които е по-добре изобщо да няма ДТЗ. Моят случай такъв ли е? Захранващия кабел от електромерното табло е двужилен, но мисля да накарам ЕВН да ми го сменят и ако има възможност да ми пуснат трижилен с отделна 0 и земно.
Това не е работа на ЕВН. Те са до електромера. Нататък си ти.

Аз нямам дотъп до таблото с електромерите понеже е пломбирано и съответно няма как да си изтегля новия проводник със стария през гофрето.
вт юли 21, 2020 8:16 amgeorgev написа:
2. Четох постовете относно бойлер и ДТЗ и ме притеснява това, че в определени ситуации ДТЗ може да направи бойлера опасен вместо обратното. Какво трябва да имам предвид.
:?
вт юли 21, 2020 8:16 amgeorgev написа:
3. Виждам, че някои хора тук слагат отделно ДТЗ за всели токов кръг. Защо се прави така? Аз си мислех да направя инсталацията с 50А главен АП, 40А ДТЗ и след това съответните АП за отделните кръгове. Това грешно ли е?
Прави се за удобство. Ако по някаква причина изключи ДТЗ, то в останалите кръгове ел. захранването остава. В същото време е ясно къде да се търси проблема, а не някъде в цялата къща.

Разбирам. Все пак ще го направя с една и при повреда ще вдигам предпазители един по едоин докато ДТЗ падне отново, за да видя кой е проблемния токов кръг.
вт юли 21, 2020 8:16 amgeorgev написа:
4. Тъй като в момента имам двужилно захранване до апартаментното табло и понеже ми трябват токови кръгове, които не минават през ДТЗ си мислех от 0 преди ДТЗ да си взема 0 за кръговете, които ще са без ДТЗ (въпросната 0 ще се ползва и за земно в кръговете, в които няма дтз) и от същия проводник земно, за тези със ДТЗ. Това грешно ли е?
Не.
вт юли 21, 2020 8:16 amgeorgev написа:
5. Според вас да правя ли изобщо ДТЗ в тази ситуация?
Да.

След като кабелите са с плетена текстилна изолация, би трябвало да са в бергамонови тръби. Защо не опираш вместо мостовак, да изтеглиш ПВА-1 по тези тръби. Ще си спестиш къртенето в коридора.

Да точно през тях мисля да тегля новите проводници. ПВА-1 става ли за гофре + на места вкопан под шпакловка + по профилите на гипсокартона?
iliya_i - майстор
вт юли 21, 2020 6:49 pmgeorgev написа:
Да точно през тях мисля да тегля новите проводници. ПВА-1 става ли за гофре + на места вкопан под шпакловка + по профилите на гипсокартона?
Точно ПВА кабелите са за прекарване в тръби. За профилите на гипсокартона СВТ - те са с двойна изолация. СВТ трудно се прекарва в тръби, ако не е предварително положен в тръбите.
krasi92 - майстор
В старите бергманови тръби може да мине 3х2.5 свт но не по дебел и това при условие че има само един ъгъл по трасето

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: