Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Интересно. Пробвай тогава. Едно ДТЗ не е някакви космически пари.
prasse - специалист
пет окт 28, 2022 11:38 amStiliyan66 написа:
Здравейте, нов съм във форума и НЕ съм майстор. Разбирам от ток от обща култура. Купих къщичка, на която са правили ремонт, опънали са нова ДВУпроводна инсталация и са извели захранващия кабел на бойлера в душкабината!!! Минава вертикално в ъгъла по стената, качва се над душа и влиза в хоризонтален бойлер, който е встрани от душкабината. Бойлерът е само занулен, защото няма трето жило за земя. С меки връзки и полипропиленови тръби е. Изчетох цялата тема и не разбирам защо не мога да сложа ДТЗ на тази инсталация само за бойлера? L и N ще минават през нея, и ако човек, който се къпе, попадне под напрежение от някаква утечка, би трябвало ДТЗ да сработи, тъй като той е стъпил на земя. Ясно ми е, че ДТЗ няма да сработи при утечка от фаза към корпуса на бойлера, но мисля, че при утечка през човек към земя трябва да сработи. Моля за компетентни мнения, как да направя защита при такава ситуация. (Няма възможност за теглене на трето жило)
Сложи ДТЗ близо до бойлера и ПРЕДИ НЕЯ свържи с яка връзка към нулата на линията (PEN) нов трети проводник (PE - жълто зелен). Така разделяш двупроводната линия и получаваш три проводника - L(фаза), N(работна нула) и PE(защитен проводник). Фазата и работната нула да минат през ДТЗ, а този трети проводник PE ще го свържеш стабилно към корпуса на бойлера. Нулевият (N) проводник - САМО на нулевата клема на бойлера. В никакъв случай тази работна нула (N) не трябва да се свързва към корпуса!!! Предполагам, че цялото това нещо ще бъде инсталирано близо да бойлера, едва ли имаш възможност да го направиш извън банята...
Stiliyan66 - помощник
Сложи ДТЗ близо до бойлера и ПРЕДИ НЕЯ свържи с яка връзка към нулата на линията (PEN) нов трети проводник (PE - жълто зелен). Така разделяш двупроводната линия и получаваш три проводника - L(фаза), N(работна нула) и PE(защитен проводник). Фазата и работната нула да минат през ДТЗ, а този трети проводник PE ще го свържеш стабилно към корпуса на бойлера. Нулевият (N) проводник - САМО на нулевата клема на бойлера. В никакъв случай тази работна нула (N) не трябва да се свързва към корпуса!!! Предполагам, че цялото това нещо ще бъде инсталирано близо да бойлера, едва ли имаш възможност да го направиш извън банята...

Благодаря много на всички. Ще огледам всички предложения. Това , последното и аз си го мислех. Да вкарам ДТЗ в капака на бойлера, където му е ключа, а не в таблото. Сега ще си го начертая и ще го осмисля, но това е перфектното решение, когато не може да се опъва трети кабел!!! Мерси!
kozl - майстор
пон окт 31, 2022 10:03 amStiliyan66 написа:
prasse написа:
Сложи ДТЗ близо до бойлера и ПРЕДИ НЕЯ свържи с яка връзка към нулата на линията (PEN) нов трети проводник (PE - жълто зелен). Така разделяш двупроводната линия и получаваш три проводника - L(фаза), N(работна нула) и PE(защитен проводник). Фазата и работната нула да минат през ДТЗ, а този трети проводник PE ще го свържеш стабилно към корпуса на бойлера. Нулевият (N) проводник - САМО на нулевата клема на бойлера. В никакъв случай тази работна нула (N) не трябва да се свързва към корпуса!!! Предполагам, че цялото това нещо ще бъде инсталирано близо да бойлера, едва ли имаш възможност да го направиш извън банята...
Благодаря много на всички. Ще огледам всички предложения. Това , последното и аз си го мислех. Да вкарам ДТЗ в капака на бойлера, където му е ключа, а не в таблото. Сега ще си го начертая и ще го осмисля, но това е перфектното решение, когато не може да се опъва трети кабел!!! Мерси!
Колко ли да е перфектно като изключи защитата, в бойлера пак има захранване :?
По-точно това е некво компромисно решение и в никакъв случай - перфектно [-X
prasse - специалист
Това е добра защита от корпусно съединение към метал или просто към водата в балона, каквото се получава от цъфнал нагревател. Всъщност, това последното е и най-опасната аварийна ситуация в бойлера.
Действа, изпитано е!
Stiliyan66 - помощник
[/quote]
Колко ли да е перфектно като изключи защитата, в бойлера пак има захранване :?
По-точно това е некво компромисно решение и в никакъв случай - перфектно [-X
[/quote]

Как ще има захранване, като защитата е на веригата преди бойлера? Двата проводника влизат в нея, и от нея влизат в бойлера. В Бойлера захранване няма да има, но пак остава проблема с фазовия проводник, които минава през банята и стига до ДТЗ. Той ще е под напрежение и при изключила защита...Това е лошо!
prasse - специалист
Купи си едно водозащитено табло за открит монтаж IP66 с 2 позиции - струва къмто 20лв. Монтирай го с дюбели някъде горе над или до бойлера (дано да имаш място). В него сложи ДТЗ и от него пусни едно парче кабел СВТ 3х2.5кв.мм. до бойлера и го свържи както ти казах по-горе.
Най-добрия вариант е да направиш същото, но извън банята и да пробиеш някъде високо дупка в стената за да вкараш и подведеш СВТ-то към бойлера, ама едва ли имаш тази възможност. Огледай, все пак...
Stiliyan66 - помощник
вт ное 01, 2022 1:47 pmprasse написа:
Купи си едно водозащитено табло за открит монтаж IP66 с 2 позиции - струва къмто 20лв. Монтирай го с дюбели някъде горе над или до бойлера (дано да имаш място). В него сложи ДТЗ и от него пусни едно парче кабел СВТ 3х2.5кв.мм. до бойлера и го свържи както ти казах по-горе.
Най-добрия вариант е да направиш същото, но извън банята и да пробиеш някъде високо дупка в стената за да вкараш и подведеш СВТ-то към бойлера, ама едва ли имаш тази възможност. Огледай, все пак...
Дааа, ти ми даде идея. Кабелът за бойлера някой "майстор" го е извел точно в ъгъла на душкабината, на около метър от пода. Аз го удължих, изолирах и вкарах в гофре. Вдигнах го до височината на бойлера (хоризонтален под тавана) пуснах го по стената и заедно с гофрето го вкарах в капака на бойлета. После цялата чудесия я скрих с кабелен канал. Но заедно с кабела вървят и влизат в бойлера и тръбите! Затова ме притеснява, че при теч на някоя тръба или от влагата може да се появи утечка.
Май най-добре ще е разпробиване на стената, изваждане на кабела навън, замазване на отвора с цимент, по външната стена се вдига на височината на бойлера, дупка в стената и влиза в бойлера. Така ще байпасирам мократа душкабина. И едно малко табло горе с ДТЗ и кабел 3х2.5 . Нещата се избистриха!!
Lutchezar - майстор
Като начало въпросът е как направи удължаването на кабела? Там е рисковото място.
За да имаш проблем трябва някой с брадва да удари кабелния канал за да пробие тръби и кабел. Кабела освен в гофра си има и изолация.
Stiliyan66 - помощник
ср ное 02, 2022 11:45 pmLutchezar написа:
Като начало въпросът е как направи удължаването на кабела? Там е рисковото място.
За да имаш проблем трябва някой с брадва да удари кабелния канал за да пробие тръби и кабел. Кабела освен в гофра си има и изолация.
Кабелът стърчеше 30 см. от стената. Оголих 7-8 см. с разминаване от двата проводника и усуках с 2 клещи. След това бишоп, изолирбанд и отгоре гофре. Проблем може да дойде и от лоша спойка на ПП тръбите в някое коляно.

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: