• 1
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 161
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
А сигурен ли си че ДТЗ-то работи коректно..как го замерваш и колко пъти го тестваш годишно..Самостоятелен ли е хладилника или не и каква марка и модел са защитите?
muhala - майстор
Здравейте,

Нещо доста странно за мен се случи снощи докато монтирах контакти.
Монтирах контакти в хола. Преди да започна изключих автоматичния предпазител за този кръг. След АП-то имам ДТЗ само за този кръг.
Въпреки, че свалих предпазителя, проверих да не би случайно да има фаза по жиците стърчащи от конзолите. Нямаше.
Започнах да действам. В момента, в който пипнах фазовия проводник с пръсти, чух, че нещо в таблото изцъка. Отидох да видя и видях, че ДТЗ-то на този кръг е паднало.

Немога да си обясня, кое го е накарало да падне. Възможно ли е някакъв капацитет или статично електричество да е причината ?
Владиславов - напреднал
Това е целта на ДТВ- да предпази и от най- малкото докосване на фаза да изключи за да няма поражения.
muhala - майстор
Владиславов написа:
Това е целта на ДТВ- да предпази и от най- малкото докосване на фаза да изключи за да няма поражения.
Ток нямаше по фазовия проводник.
kozl - майстор
И как разбра, че няма ток :? Проферката за фаза не е проверка за ток.
muhala - майстор
kozl написа:
И как разбра, че няма ток :? Проферката за фаза не е проверка за ток.
Изключих редпазителя. После проверих с фазомера.
Ако приемем, че от някъде е дошъл някакъв ток, за да изключи ДТЗ-то трябва да минат 30ма. Да кажем, че защитата задейства на 20ма.
Не усетих никакъв ток да протича през мен.
zz_stefanov - майстор
Ми ако се осигурят едни 30 милиампера разлика между двата и клона тя си сработва и без да е захранена.
За пример - картонаджиите бяха пробили един кабел и предполагам от мазилки, профили и какви ли не други по сградата, но се събираше достатъчно за да сработва и при изключен главен предпазител. Нулата беше закачена през винта за профила, а на нея предпазител няма :)
Първоначално помислих, че дефектна но като подкачах новата и тя си сработи щом опрях кабела до клемата. Като оправихме този кръг естествено спря да сработва.
nikolov333 - майстор
Напрежение между нула и земя.. ДТЗ изключва и при контакт между нулата и земното, ако е след защитата.. :idea:
Последна промяна от nikolov333 на чет сеп 01, 2016 9:34 pm, променено общо 1 път.
DundyTheCroc - майстор
Въпрос относно табло, което в момента правя, до него стига 4х4мм2 трифазен, АП в ГРТ е 32А.
В таблото ще има 3Р АП 32А, след него 3Р ДТЗ 40А 30ma, след ДТЗ са обособени по един кръг на фаза: през 32А АП за проточен бойлер, през 25А за фурна и керамичен плот и една резерва. Въпросът е дали 3Р ДТЗ ще работи коректно при несиметричен товар на фазите след нея?
Предвидил съм 3Р ДТЗ поради това, че е вероятен монтажа на трифазен бойлер на по-късен етап.
От таблото ще захранвам големите консуматори в кухнята първо поради факта, че се падат от двете страни на една стена, второ, че до кухнята имам само 2х2.5мм2 линии.
  • 1
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 161

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: