Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Kondor1 - специалист
нед яну 02, 2022 9:35 ambrum написа:
Нито ДТЗто има вход и изход, нито предпазителят. Няма логика комбинацията от двете да има.
Мисля, че не е точно така. Последователността АП и ДТЗ има 2 варианта, така че и комбинираният модел би могъл да има нещо като вход/изход или фаза/нула. Според това кое пред кое стои.
нед яну 02, 2022 12:06 pmMamaMy написа:
Това табло ми се струва, че е монтирано от техник с ютуб образование :lol: . Добре, че поне не се е стискал и е оставил по-дълги кабели. Така ако се наложи ще може да си го премонтирате :-D .
И аз си помислих нещо такова - че има преход от (средно) високи технологии към ниски (фабрични детайли -> свързване набързо). Но реално погледнато 90% от таблата са с подобно ниво на изпълнение. Разликата е основно какво се вижда - ако закриеш кабелите и се виждат само бушони, нещата ще изглеждат нормално. Затова са измислили шините, че иначе никой няма да се напряга да ги подрежда. Даже и въздушен монтаж може да има с оправдание "те жиците са дебели и няма да мръдне".
brum - майстор
пон фев 07, 2022 11:28 amKondor1 написа:
нед яну 02, 2022 9:35 ambrum написа:
Нито ДТЗто има вход и изход, нито предпазителят. Няма логика комбинацията от двете да има.
Мисля, че не е точно така. Последователността АП и ДТЗ има 2 варианта, така че и комбинираният модел би могъл да има нещо като вход/изход или фаза/нула. Според това кое пред кое стои.
Прав си. Разликата е кое е първо - ДТЗ-то или предпазителят. Предпазител преди ДТЗ-то би спасил положението при дефектирало ДТЗ което даде на късо. Та на теория разлика има. Не бях се замислил за този вариант...
krasi92 - майстор
Ха сега да видим. Първо бушона или първо дтз
brum - майстор
Първо главният бушон, после ДТЗ-то, после отделните предпазители на кръговете след ДТЗ-то.
Tuscany - напреднал
Искам да продължа темата от кабелните връзки. Не съм продал апартамента, но няма и да правя ненужни връзки.

Имам 12kW трифазен проточен бойлер. Бойлерът се свързва с L1, L2, L3 и PE. Заземени са двете медни тръби на бойлера.
Имам 40A ДТЗ в роляната на централен предпазител, всичко друго тръгва от нея. Бойлера е закачен на 3P 32A. Инсталацията на апартамента е L1, L2, L3 и N, а PE е заземена в земята.

Ако недай си боже се появи утечка в бойлера, ще сработи ли ДТЗ или не?
brum - майстор
Хм, в този бойлер казваш няма N, така ли? Не съм запознат с трифазните тоци и може би за това ми звучи леко странно...

Сега като се замисля не е странно. Имаш 3 фази което ти дава 3 консуматора работещи на 380 волта. Другият вариант би било 3 консуматора на 220 волта.

Очаквам ДТЗ-то да е предвидено за този сценарии и да сработи ако от някъде се появи утечка с ток по-голям от прага на сработване на ДТЗ-то. Ама може и само да си предполагам :) .
iliya_i - майстор
Не разбирам какво те притеснява. Какво като нямаш нула. ДТЗ сработва при утечка към земя, а не към нула.
brum - майстор
1P ДТЗ-то работи като мери разликата на тока който минава през нулата и фазата. Не го интересува къде отива разликата - в земята ли, в небето ли - има ли разлика над прага изключва. Земята е там, за да има път с ниско съпротивление по което да мине тока. Щото алтернативата е пътя с високо съпротивление - тоя дето се къпе.

3P-то не ми дойде на акъла как може да работи, ама после се сетих как работи 1P-то и принципа е същият и при 3P-то - общ токов трансформатор през който минават 3те фази и нулата. Все му е тая от къде минава тока - ако няма утечка в токовият трансформатор ще се индуцира нулев ток.
nikolov333 - майстор
Има и 3Р ДТЗ без нула.. :idea: Аз съм с такава на трифазния проточен 3P+PE без нула. Свързването му е в триъгълник.
Tuscany - напреднал
Ей заради последните 2 мнения продължавам да питам - не мога да разбера къде е истината. Трябва ли ми друго ДТЗ или не?
И, ако "нормалното" ДТЗ би сработило, защо има ДТЗ без нула, специално предвидено за триъгълник?
чет фев 10, 2022 3:54 amnikolov333 написа:
Има и 3Р ДТЗ без нула.. :idea: Аз съм с такава на трифазния проточен 3P+PE без нула. Свързването му е в триъгълник.
Как изглежда тая ДТЗ?

ср фев 09, 2022 10:58 pmbrum написа:
3P-то не ми дойде на акъла как може да работи, ама после се сетих как работи 1P-то и принципа е същият и при 3P-то - общ токов трансформатор през който минават 3те фази и нулата. Все му е тая от къде минава тока - ако няма утечка в токовият трансформатор ще се индуцира нулев ток.
А защо ще индуцира нулев ток?

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: