Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
нед апр 26, 2020 6:07 pmtspopov19 написа:
Въпросът е ДА СВЪРЖА ЛИ PE и N на входа на ел. таблото преди гл. бушон 40А или защитният проводник и нулата да са изцяло разделени? Моля за компетентен съвет! :?
Да, но първо премери разликата между нула и твоето заземление.
Да не се окаже, че заземяваш целия квартал.
Добре би било да викнеш лаборатория, която да ти замери заземлението и издаде протокол.
Защото ако нямаш качествено заземление, може да бъде по-опасно, отколкото без него.

А какъв е смисъла да прекъсваш нулата с двуполюсните бушони?
krasi92 - майстор
Ако земното ти е в норми не го събирай с нулата
nikolov333 - майстор
То така е най-добре, ама се иска ежегодно измерване и ДТЗ на всички кръгове без изключение!!!
krasi92 - майстор
Което е само едно добро пожелание за повечето обекти
muhala - майстор
Всичко това е вярно, но за това няма да е виновна ДТЗ, а отпадането на ПЕН проводника.
пет фев 28, 2020 8:33 amkozl написа:
пон фев 24, 2020 12:34 pmnikolov333 написа:
Ето защо ДТЗ няма да се задейства при ТN-C-S свързване и отпадане на N, дори и при утечка през тялото на човек..





При двупроводна без зануляване на корпуса има хипотетичен шанс ДТЗ да се рaзбалансира и да изключи при утечка през тялото на човек, дори и при липса на N.. :idea:
Да в т.3 съм се объркал тотално, защото ЖЗ и нулевата намотка на ДТЗ не са свързани паралелно, а последователно и тока няма да се дели през тях, така че целия ток ще протече през фазовата и нулева намотка без да създава диференциална разлика в баланса на ДТЗ - ако мога така да се изразя и ДТЗ няма да изключва, т.е. тя в този случай не е защита.
nikolov333 - майстор
За това TN-C-S разделянето на PE и N трябва да се прави ВИНАГИ максимално близо до най-голямото сечение на PEN, което обикновено е в ел.мерното табло с повторно заземяване в него и 3/5 проводна инсталация след това, с цел да се минимализира мал шанса от отпадането му, но в селските райони с въздушни захранващи линии по-опасното е офазяването на PEN при авария по въздушното трасе и преплитането му с някоя от трите фази.. Именно за това в селските райони особенно отдалечени от трафо-то и с дълги захранващи въздушни линии, има логика системата ТТ със собствен заземител, но при спазване на условията по-горе .. Някъде по-назад в тема пусках клипове сравняващи двете системи при ДТЗ..
mironcho - специалист
нед апр 26, 2020 6:07 pmtspopov19 написа:
.... В новото табло искам да сложа двуполюсен гл. бушон (1P+N) 40А,.... :?
Това в червено не го прави! Сложи си нормален еднополюсен прекъсвач на фазата и НЕ прекъсвай нулата!
Ако кабела от стълба не е твърде дълъг заземлението на енергото ще е достътъчно (ако го има де).
За личното заземяване: Проводника до него по изискване трябва да е поне 16кв.мм. Писали са ти за ежегодна проверка, ще се прави ли? Писали са ти, че може да заземиш целия квартал, ако заземленията на енергото не става.
...и двата варианта имат за и против. Аз бих го свързал действа успокояващо, а и реално може да свърши работа срещу прекъсване на нулата между електромера и таблото. Ако няма потенциална разлика между нулата и твоето земно повече от 1-2V - свързвай, ако е повече от 5-6V и като ги свързваш хвърчат искри - викай енегрого да си оправят заземителите!
Ако все пак решиш да го свържеш е добре да има някакъв контрол дали не тече ток по кабела до него, което ще означава, че заземяваш квартала.
Каквото и да решиш смени проводника от заземителя до таблото с поне 16кв.мм.
Помисли за аресторна защита - въздушните линии в селските райони създават предпоставки за пренапрежения.
Препоръчвам и защита от повишено напрежение породено от размяна или заплитане на фазите и нулата - може да се случи при буря, падане на дърво или след профилактика от енергото (има обсъждани релета из форума).
нед апр 26, 2020 6:48 pmiliya_i написа:
нед апр 26, 2020 6:07 pmtspopov19 написа:
Въпросът е ДА СВЪРЖА ЛИ PE и N на входа на ел. таблото преди гл. бушон 40А или защитният проводник и нулата да са изцяло разделени? Моля за компетентен съвет! :?
Да, но първо премери разликата между нула и твоето заземление.
Да не се окаже, че заземяваш целия квартал.
Добре би било да викнеш лаборатория, която да ти замери заземлението и издаде протокол.
Защото ако нямаш качествено заземление, може да бъде по-опасно, отколкото без него.

А какъв е смисъла да прекъсваш нулата с двуполюсните бушони?
Благодаря за съвета! Но бих желал да уточня нещата.
Разбирам, че трябва да свържа нулата и защитния проводник преди гл. бушон в таблото.
Под измерване на разликата между нулата и моето заземление имаш предвид потенциалната разлика (т.е. напрежението) ли? Мисля, наистина, да извикам лаборатория да проверят съпротивлението на заземлението. Не ми е ясно кои го мерят, но ще потърся. Ако някой знае за Варна подходящи хора, моля да каже. Не ми е ясно, обаче, защо ако не е качествено моето заземление може да е опасно, след като е свързано към нулата, а тя си е заземена от Енергото.
Колкото до прекъсването и на фазата, и на нулата, четох някъде по форуми, че при наличие на диференциално токова защита и трети заземителен проводник е по-добре да се прекъсва и нулата. Затова се произвеждали двуполюсните бушони. Но, понеже са малко по-скъпи, а и по-не се намират, хората рядко ги използвали. Е, аз така се реших, надявам се да е за добро, освен няколкото повече похарчени лева.
Поздрави! :)
iliya_i - майстор
ср апр 29, 2020 7:58 pmtspopov19 написа:
Не ми е ясно, обаче, защо ако не е качествено моето заземление може да е опасно, след като е свързано към нулата, а тя си е заземена от Енергото.
Защото ти ще си мислиш, че си заземен и съответно защитен, но няма да си нито заземен, нито защитен!
tspopov19 написа:
Под измерване на разликата между нулата и моето заземление имаш предвид потенциалната разлика (т.е. напрежението) ли?
Поздрави! :)
Да.
tspopov19 написа:
Колкото до прекъсването и на фазата, и на нулата, четох някъде по форуми, че при наличие на диференциално токова защита и трети заземителен проводник е по-добре да се прекъсва и нулата. Затова се произвеждали двуполюсните бушони.
Това не е ясно кой и защо го е писал, но нулата не вреди! Тя е заземена някъде по трасето. А може да се окаже и по-качествено заземена от твоята защита. А двуполюсните бушони не са за битови, а за промишлени потребители, които са многократно заземени.
mironcho - специалист
ср апр 29, 2020 7:58 pmtspopov19 написа:
....Колкото до прекъсването и на фазата, и на нулата, четох някъде по форуми, ....
Добре е, че си потърсил информация обаче... в това четиво пише следното:
"Чл. 1913. Забранява се прекъсване на неутрален проводник (N) чрез монтиране предпазители или прекъсвачи."

За останалото са ти отговорили.

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: