• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 161
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Интересувам се от използването на ДТЗ при временно осветление на строителен обект.
- Разрешено ли е използването на 220В с ДТЗ вместо 36В?
- При 3-жилен кабела (3-тото жило е вързано в таблото към "земя") и осветителни тела тип "бъбрек" които са пласмасови, къде да бъде вързано третото жило?
sasooooooooo - "специалист"
жълтото жило не се връзва в случая. ДТЗ не ти трябва. Как ти хрумна с 36 волта? Да не сте опасна среда?
stefan_gb - специалист
Отговора ми беше за темата - дву и ли три проводна инсталация.....

А аз ще влезя в спор с модератора за изказванията му че ДТЗ била ( бизнес) , напълно грешиш Smile това е развитие на дадена технология, или искаш за по евтино да си останем с предпазители с стопяема вложка ????. Монтирал съм ДТЗ на сименс още преди 15 години 4P (мога и снимка да ти покажа)и едва ли инжинерите на съответната фирма са конструирали този елемент еи така просто за бизнеса ..... Rolling Eyes .Не напразно в Германия инсталациите отпреди 40 години са три и пет проводни , как мислиш дали са по глупави от нас ????? от мене и от тебе ???? . Защо според теб на са останали на така наречената ( добре направена двупроводна инсталация ) а ти виждал ли си такава??? Ако има някаква национална статистика която показва жертвите при двупроведна и при трипроводна инсталация с ДТЗ ще разбереш че първата губи убедително!!!
А това че някъде в някоя селска куща заземителя не е вред помисли защо е така......, проверяван ли е от оторизираната фирма за това, има ли протокол и дали съпротивлението му отговаря .... Exclamation
Накрая искам да кажа - според мен всяка инсталация трябва да е три и пет проводна, ДТЗ съобразена с гл. предпазител и ДТЗ за оделните токови контури, ИЗОЛИРАНА НУЛА в таблото и заземител кум нея,и отделен заземител за заземяващите проводници на инсталацията.

Отговора беше главно кум друг колега (модератр) :)
Последна промяна от stefan_gb на нед апр 12, 2009 7:32 pm, променено общо 1 път.
rulom - модератор
Никога не съм отхвърлял употребата на ДТЗ.
За мен е по-важно кога нашия Енергодоставчик ще разчисти всички тия стълбове и жици и всичко ще бъде подземно, както и кога ще имаме 3 и 5 провод исталации, защото в Германия, както казваш, ги има, а цената на нашия ток и Германския е една и съща, та нашия ток ли е нереално скъп или Германския евтин :?
sandio2007 - напреднал
Ако позволите и една добавка!При офазяване на корпуса на уред,практически ДТ З-то изключва преди автом . прекъсвач понеже реагира още в началото на нарастване на тока,което значително увеличава шанса ,дори да не се усети напреженов удар.Печелят се не ммалкo милисекунди във времето за изключване.Разрешено е временно захранване на всякакви обекти с 230/400в,но задължително с ДТ З на всички токови кръгове без изключение!
stefan_gb - специалист
Незнам за тока колко е в Германия но се се чудя колко плащат абонатите за преносна мрежа там :? :? :?
duudah - напреднал
за тия които се чудят защо не се свързват нула и РЕ проводник преди ДТЗ ето една полезна картинка (източник добре познатия ни сайт http://schuko.hit.bg/el-prosweta.htm):
Изображение

Още нещо - ДТЗ-то ти заработва за 20 милисекунди примерно и при ток който усещаш като гъдел (30 мА), ако чакаш тока да стане достатъчен за да изключи предпазителя пък било то за време 0,2 секунди.. има да си те гъделичкат и нищо няма да усетиш.


@rulom
Цената на тока се формира от маса параметри можеш подробно да разгледаш кое колко струва на страницата на ДКЕР, но в момента ме мързи да търся конкретното решение. Не е коректно да сравняваш крайната цена на тока тук и в Германия и да казваш защо еди си кое си не е еди си как си. По коректно е да сравняваш съставящата цена на тока за разпределение и достъп до разпределителна мрежа. И хич недей да чакаш да прекарат мрежата под земята, това просто няма да се случи. ЕРП-тата в момента масово правят ремонти на мрежата с усукан проводник.

@stefan_gb
преносната мрежа е друга бира

Поздрави
Милен - майстор
АКО прекъсне общия преди разделянето на отделни нула и защитен проводник ще се получи както е на картинката. ОБАЧЕ в масовия заварен случай мрежите на електродоставчиците в България са 3фази и PEN проводник който го заземяват през няколко стълба и табла. Цитираното сайтче си е добро и нагледно и дава добра обща представа за различните опасности.

ОБАЧЕ трипроводна можеш да си направиш инсталацията само в къщи а захранващата мрежа ще си остане още дълги години с комбинирана нула.

Вариантите са два - разделяш в главното си табо (електромерното) нулата на защитна и работна и заземяваш добре нулата там, което е масовия случай. И втория защитната нула я взимаш само от заземление. Първия е по-добрия вариант защото мрежата с обща нула е с доста голямо сечение и лесно не може да прекъсне (Забранена е TN-C за проводници под 10кв.мм).

Ако вземеш защитен проводник отделно от работната нула, от твое си заземление преобразуваш системата си на захранване в ТТ. В този случай ДТЗ е задължителна защото тока на земно съединение ти се ограничава от съпротивлението на заземителя и няма да е достатъчен за задействане на обикновен предпазител. Тогава ако ти откаже ДТЗ и утечката прерастне в късото към земя, тока на това земно съединение няма да може да се изключи от предпазителя и ще се запалиш.
duudah - напреднал
Картинката е излюстрация защо не се свързват фаза и защитен преди ДТЗ, както е питал човекът в началото на темата и е дал една картинка. Съвсем друго е ако в точката на свързване имаш заземител, през който ще мине ако не целия то поне голяма част от тока при повреда.

Тя захранващата мрежа мн ясно че ще си остане 3ф+н, даже не виждам причина това да се променя.
Те ЧЕЗ сега искат 800 лв за ново присъединение с трифазно захранване, пердстави си ако ти калкулират това в цената какво ще стане.
Тогава ако ти откаже ДТЗ и утечката прерастне в късото към земя, тока на това земно съединение няма да може да се изключи от предпазителя и ще се запалиш.
Хм ти пък сега на бъди черноглед, няма да ти отказва ДТЗ-то :)
Нещо не ми стана ясно защо ще се палиш ако тока ти прерасне в к.с. Нали досега си говорим че заземлението, което ще сложиш допълнително щяло да ограничава тока. Ако пък решим че заземлението не го ограничава то тока ще е достатъчно голям за да задейства АП. Не виждам причина да се палиш освен в случаите когато нямаш АП или РЕ проводника ти е с по-малко сечение от това, за което е оразмерен АП.

Поздрави на всички ентусиасти и на адаша ми ;)
Милен
Милен - майстор
duudah написа:
Картинката е излюстрация защо не се свързват фаза и защитен преди ДТЗ, както е питал човекът в началото на темата и е дал една картинка. Съвсем друго е ако в точката на свързване имаш заземител, през който ще мине ако не целия то поне голяма част от тока при повреда.
***
Хм ти пък сега на бъди черноглед, няма да ти отказва ДТЗ-то :)
Нещо не ми стана ясно защо ще се палиш ако тока ти прерасне в к.с. Нали досега си говорим че заземлението, което ще сложиш допълнително щяло да ограничава тока. Ако пък решим че заземлението не го ограничава то тока ще е достатъчно голям за да задейства АП. Не виждам причина да се палиш освен в случаите когато нямаш АП или РЕ проводника ти е с по-малко сечение от това, за което е оразмерен АП.

Поздрави на всички ентусиасти и на адаша ми ;)
Милен
Фаза и защитен където и да ги свържеш ще има гърмежи :lol: Може би имаш предвид че N и РЕ не се свързват преди ДТЗ. Тогава се захранваш по схема земя -земя ТТ със всичките си минуси. Връзката към заземителя ти е заровена в земята и не подлежаща на визуален контрол може да се прекъсне без да разбереш, заземителя в земята също корозира с времето и съпротивлението му се увеличава, да не говорим колко заземителя трябва да сложиш за да постигнеш съпротивление в нормата за сух сезон.

Алтернативата е схема TN-C-S. Нулата на енергодоставчика е с доста по голямо сечение и по лесно се контролира. За енергодоставчика системата е TN-C и според нормативните изисквания нулата се заземява през няколко стълба и в разпределителните табла и касети. За теб след електромера системата ти на захранване може да си я направиш TN-S.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 161

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: